Jak napisać dobre CV? 12 sposobów na zainteresowanie...

  Jak napisać dobre CV? 12 sposobów na zainteresowanie rekrutera [ZDJĘCIA]

  Anna Bartosiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak napisać dobre CV

  Jak napisać dobre CV ©Tumisu/ Pixabay.com

  Dobrze napisane CV może zaważyć o tym, czy dostaniemy pracę. Od wyglądu, konstrukcji i treści CV w dużej mierze zależy to, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Chociaż nie istnieje jeden, uniwersalny wzór CV, to jednak można wskazać kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że CV zostanie napisane dobrze i zachęcająco.
  Jak napisać dobre CV

  Jak napisać dobre CV ©Tumisu/ Pixabay.com

  Zobacz galerię:

  12 zasad, które pomogą ci napisać dobre CV [ZDJĘCIA]

  Forma wizualna CV może różnić się w zależności od stanowiska i charakteru pracy, o którą się ubiegamy.
  Osoby zainteresowane branżą kreatywną mogą pozwolić sobie na więcej finezji – w ich przypadku procentować będzie oryginalność i nietypowa forma graficzna. Z kolei kandydaci do pracy biurowej powinni postawić na profesjonalizm i przejrzystość. Mimo że wśród specjalistów ds. rekrutacji nie ma zgodności co do wszystkich elementów CV, wskazują oni jednak na kilka wyróżników dobrze skonstruowanego dokumentu aplikacyjnego. Warto o nich pamiętać, rozważając odpowiedź na konkretną ofertę pracy. CV jest wizytówką przyszłego pracownika.

  Wyróżnij się na tle innych


  Przede wszystkim nasze CV nie powinno być takie samo jak większość dokumentów aplikacyjnych. - Przygotowanie dobrego CV, które wyróżni się na tle innych aplikacji, jest pierwszym, lecz trudnym zadaniem podczas poszukiwania zatrudnienia. Dlatego przed wysłaniem swojego życiorysu, warto poświęcić czas na dopracowanie szczegółów i określenie informacji, których nie będziemy podawać w CV – mówi Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland.

  Sprawdź aktualne oferty pracy

  Zmieść się na dwóch stronach


  Częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest podawanie w dokumentach aplikacyjnych zbyt wielu informacji. Tymczasem pracodawcy nie mają czasu na to, aby studiować kilkustronicowe elaboraty. Im bardziej konkretne i zwięzłe będzie nasze CV, tym lepiej.

  - CV powinno mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach – podkreśla Natalia Bogdan, prezes Agencji Jobhouse.

  Zatroszcz się o ciekawy układ graficznych


  Warto poświęcić nieco więcej czasu na nadanie swoim dokumentom aplikacyjnym ciekawej, spójnej wizualnie formy graficznej. Nie tylko wyróżni to nas na tle innych kandydatów, ale również – poprawi czytelność aplikacji i ułatwi przyswajanie treści rekruterowi. Jeżeli przygotowujemy dokumenty w MS Word, możemy zamieścić informacje na swój temat w tabelkach z ukrytym obramowaniem.

  Jak przypomina Natalia Bogdan, przy doświadczeniu zawodowym należy podać: miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia zatrudnienia, nazwę firmy, branżę, stanowisko, a także zakres obowiązków. Aby zwiększyć przejrzystość CV, można zastosować delikatne cieniowanie lub układ z podziałem na wiersze i kolumny.

  Zachowaj czytelność CV


  Należy wystrzegać się elementów, które zmniejszają czytelność CV i utrudniają przyswojenie treści. Zbyt małe odstępy między wierszami, za bardzo rozstrzelone akapity, duża liczba punktorów czy mało czytelna czcionka mogą uniemożliwić rekruterowi szybkie zapoznanie się z dokumentem. Czcionkę najlepiej jest ujednolicić, chociaż można zastosować pewne odstępstwa od reguły, np. w przypadku śródtytułów. Grunt, aby nie przesadzić.

  - Jeśli nie aplikujemy do branż kreatywnych lub artystycznych, powinniśmy zrezygnować z nadmiernych ozdobników: szlaczków, kolorów czy rysunków – wskazuje Natalia Bogdan.

  Postaw na profesjonalne zdjęcie


  W niektórych krajach zamieszczenie zdjęcia w CV jest w złym tonie. Zrezygnowano z fotografii, aby uniknąć dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry. Inna sytuacja ma miejsce w Polsce, gdzie efektownie wyglądające, najchętniej wyretuszowane w programie graficznym zdjęcie, może znacznie zwiększyć nasze szanse na rozmowę o pracę. Profesjonalne zdjęcie przyciągają wzrok elementy i pomaga zrobić pozytywne wrażenie na rekruterze.

  - Profesjonalne zdjęcie w CV to wisienka na torcie naszego wizerunku, o czym niestety kandydaci zapominają, umieszczając chociażby zdjęcia z wakacji. Pomimo że tradycyjnie uważa się, że niezamieszczenie fotografii w CV chroni kandydata przed stereotypowymi osądami i dyskryminacją, to w erze LinkedIn lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i załączyć fotografię – uważa Sylwia Dzwonkowska, Associate Manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

  Zdjęcie w CV powinno sugerować, że jesteśmy osobą kompetentną i godną zaufania. Zachętę do kontaktu może stanowić fotografia przedstawiająca uśmiechniętą, wyglądającą naturalnie postać w schludnym ubraniu, ale niekoniecznie portret na tle klubu. Warto pamiętać o tym, aby ubiór, tło czy makijaż stanowiły spójną całość.

  - Nie powinno się wykorzystywać: selfie, zdjęć z wakacji, z innymi osobami lub obiektami w tle czy w niebiznesowym stroju – wymienia Natalia Bogdan.

  Załącz listę obowiązków


  Bardzo istotnym elementem CV jest lista obowiązków, jakie pełniliśmy na poszczególnych stanowiskach. Ujawniając, czym zajmowaliśmy się w pracy. pomagamy rekruterowi wyrobić sobie zdanie na swój temat.

  - Brak listy podstawowych obowiązków to duży błąd. Jest to wręcz punkt obowiązkowy każdego CV. W zależności od firmy, stanowiska o tej samej nazwie mogą oznaczać zupełnie coś innego. Krótka lista wcześniejszych oraz obecnych obowiązków pozwoli rekruterowi zorientować się, w czym specjalizuje się kandydat – wyjaśnia Sylwia Dzwonkowska.

  Możemy zastosować wypunktowanie lub wymienić zakres swoich kompetencji od myślników. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencji. Jeżeli zdecydujemy się na przecinki, równoważniki zdań czy wymienianie obowiązków małą literą, powinniśmy stosować ten sam sposób punktowania w całym dokumencie. Należy także unikać zbyt długich opisów obowiązków oraz nadmiernie szczegółowych informacji.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cv

  Amanad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Cv to nasza wizytówka na pierwsze wrażenie w dniu rozmowy o pracę. ;) Fajnie mieć coś neutralnego, nie za banalnego, ale też nie przesadzonego. Ja sobie kupiłam wersję premium na SzybkieCV i jestem...rozwiń całość

  Cv to nasza wizytówka na pierwsze wrażenie w dniu rozmowy o pracę. ;) Fajnie mieć coś neutralnego, nie za banalnego, ale też nie przesadzonego. Ja sobie kupiłam wersję premium na SzybkieCV i jestem mega zadowolona, bo są tam takie super nietypowe szablony, a z drugiej strony nie są przekoloryzowane ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CO DRUGI TYDZIEŃ

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  TWO RZYĆ RZYCIO rySS NA NOWO I OD NOWA

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pracka

  Dawid (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak na prawdę w zależności od rodzaju pracy, CV które składamy również powinno się różnić, na pewno nie zaszkodzi trochę pofantazjować i zrobić coś ciekawego, co przyciągnie uwagę, ale znów trzeba...rozwiń całość

  Tak na prawdę w zależności od rodzaju pracy, CV które składamy również powinno się różnić, na pewno nie zaszkodzi trochę pofantazjować i zrobić coś ciekawego, co przyciągnie uwagę, ale znów trzeba znać granicę by nie przesadzić :D
  Polecam na początek szablony takie jak na kreatorze SzybkieCV, żeby się rozeznać, ale tam jest o tyle dobrze, że można sobie kupić też premium i mieć na czas nieokreślony licencje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CVVVV

  Kamila (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  CV lepiej tworzyć samemu, ale jeśli kompletnie nie ma się na to pomysłów, to trzeba skorzystać z szablonów no nie ma innej opcji. Sam zaczynałem od szablonów na SzybkieCV, bo wszystkie były...rozwiń całość

  CV lepiej tworzyć samemu, ale jeśli kompletnie nie ma się na to pomysłów, to trzeba skorzystać z szablonów no nie ma innej opcji. Sam zaczynałem od szablonów na SzybkieCV, bo wszystkie były przejrzyste i dobrze się tam tworzyło. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DobrCV

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja się zgodzę z Jolą. Sam używałem SzybkieCV i efekty są naprawdę dobre!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pewnie

  Jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Moim zdaniem trzeba mieć fajny szablon. A te można znaleźć w sieci, np. SzybkieCV ma świetne szablony.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo