Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać dobre CV? 12 sposobów na zainteresowanie rekrutera [ZDJĘCIA]

Anna Bartosiewicz
Jak napisać dobre CV
Jak napisać dobre CV Tumisu/ Pixabay.com
Dobrze napisane CV może zaważyć o tym, czy dostaniemy pracę. Od wyglądu, konstrukcji i treści CV w dużej mierze zależy to, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Chociaż nie istnieje jeden, uniwersalny wzór CV, to jednak można wskazać kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że CV zostanie napisane dobrze i zachęcająco.

Zobacz galerię:

12 zasad, które pomogą ci napisać dobre CV [ZDJĘCIA]

Forma wizualna CV może różnić się w zależności od stanowiska i charakteru pracy, o którą się ubiegamy. Osoby zainteresowane branżą kreatywną mogą pozwolić sobie na więcej finezji – w ich przypadku procentować będzie oryginalność i nietypowa forma graficzna. Z kolei kandydaci do pracy biurowej powinni postawić na profesjonalizm i przejrzystość. Mimo że wśród specjalistów ds. rekrutacji nie ma zgodności co do wszystkich elementów CV, wskazują oni jednak na kilka wyróżników dobrze skonstruowanego dokumentu aplikacyjnego. Warto o nich pamiętać, rozważając odpowiedź na konkretną ofertę pracy. CV jest wizytówką przyszłego pracownika.

Wyróżnij się na tle innych

Przede wszystkim nasze CV nie powinno być takie samo jak większość dokumentów aplikacyjnych. - Przygotowanie dobrego CV, które wyróżni się na tle innych aplikacji, jest pierwszym, lecz trudnym zadaniem podczas poszukiwania zatrudnienia. Dlatego przed wysłaniem swojego życiorysu, warto poświęcić czas na dopracowanie szczegółów i określenie informacji, których nie będziemy podawać w CV – mówi Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Zmieść się na dwóch stronach

Częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest podawanie w dokumentach aplikacyjnych zbyt wielu informacji. Tymczasem pracodawcy nie mają czasu na to, aby studiować kilkustronicowe elaboraty. Im bardziej konkretne i zwięzłe będzie nasze CV, tym lepiej.

- CV powinno mieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach – podkreśla Natalia Bogdan, prezes Agencji Jobhouse.

Zatroszcz się o ciekawy układ graficznych

Warto poświęcić nieco więcej czasu na nadanie swoim dokumentom aplikacyjnym ciekawej, spójnej wizualnie formy graficznej. Nie tylko wyróżni to nas na tle innych kandydatów, ale również – poprawi czytelność aplikacji i ułatwi przyswajanie treści rekruterowi. Jeżeli przygotowujemy dokumenty w MS Word, możemy zamieścić informacje na swój temat w tabelkach z ukrytym obramowaniem.

Jak przypomina Natalia Bogdan, przy doświadczeniu zawodowym należy podać: miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia zatrudnienia, nazwę firmy, branżę, stanowisko, a także zakres obowiązków. Aby zwiększyć przejrzystość CV, można zastosować delikatne cieniowanie lub układ z podziałem na wiersze i kolumny.

Zachowaj czytelność CV

Należy wystrzegać się elementów, które zmniejszają czytelność CV i utrudniają przyswojenie treści. Zbyt małe odstępy między wierszami, za bardzo rozstrzelone akapity, duża liczba punktorów czy mało czytelna czcionka mogą uniemożliwić rekruterowi szybkie zapoznanie się z dokumentem. Czcionkę najlepiej jest ujednolicić, chociaż można zastosować pewne odstępstwa od reguły, np. w przypadku śródtytułów. Grunt, aby nie przesadzić.

- Jeśli nie aplikujemy do branż kreatywnych lub artystycznych, powinniśmy zrezygnować z nadmiernych ozdobników: szlaczków, kolorów czy rysunków – wskazuje Natalia Bogdan.

Postaw na profesjonalne zdjęcie

W niektórych krajach zamieszczenie zdjęcia w CV jest w złym tonie. Zrezygnowano z fotografii, aby uniknąć dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry. Inna sytuacja ma miejsce w Polsce, gdzie efektownie wyglądające, najchętniej wyretuszowane w programie graficznym zdjęcie, może znacznie zwiększyć nasze szanse na rozmowę o pracę. Profesjonalne zdjęcie przyciągają wzrok elementy i pomaga zrobić pozytywne wrażenie na rekruterze.

- Profesjonalne zdjęcie w CV to wisienka na torcie naszego wizerunku, o czym niestety kandydaci zapominają, umieszczając chociażby zdjęcia z wakacji. Pomimo że tradycyjnie uważa się, że niezamieszczenie fotografii w CV chroni kandydata przed stereotypowymi osądami i dyskryminacją, to w erze LinkedIn lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i załączyć fotografię – uważa Sylwia Dzwonkowska, Associate Manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

Zdjęcie w CV powinno sugerować, że jesteśmy osobą kompetentną i godną zaufania. Zachętę do kontaktu może stanowić fotografia przedstawiająca uśmiechniętą, wyglądającą naturalnie postać w schludnym ubraniu, ale niekoniecznie portret na tle klubu. Warto pamiętać o tym, aby ubiór, tło czy makijaż stanowiły spójną całość.

- Nie powinno się wykorzystywać: selfie, zdjęć z wakacji, z innymi osobami lub obiektami w tle czy w niebiznesowym stroju – wymienia Natalia Bogdan.

Załącz listę obowiązków

Bardzo istotnym elementem CV jest lista obowiązków, jakie pełniliśmy na poszczególnych stanowiskach. Ujawniając, czym zajmowaliśmy się w pracy. pomagamy rekruterowi wyrobić sobie zdanie na swój temat.

- Brak listy podstawowych obowiązków to duży błąd. Jest to wręcz punkt obowiązkowy każdego CV. W zależności od firmy, stanowiska o tej samej nazwie mogą oznaczać zupełnie coś innego. Krótka lista wcześniejszych oraz obecnych obowiązków pozwoli rekruterowi zorientować się, w czym specjalizuje się kandydat – wyjaśnia Sylwia Dzwonkowska.

Możemy zastosować wypunktowanie lub wymienić zakres swoich kompetencji od myślników. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencji. Jeżeli zdecydujemy się na przecinki, równoważniki zdań czy wymienianie obowiązków małą literą, powinniśmy stosować ten sam sposób punktowania w całym dokumencie. Należy także unikać zbyt długich opisów obowiązków oraz nadmiernie szczegółowych informacji.

Poznaj najlepsze oferty pracy

Tworząc listę obowiązków, należy pamiętać o tym, żeby odtworzyć swoją ścieżkę kariery w poszczególnych firmach. Jeżeli udało nam się awansować na wyższe stanowisko, powinno to wynikać z listy obowiązków.

- Aż co trzeci kandydat uważa, że wymienianie wszystkich stanowisk, które zajmował w jednej i tej samej firmie, jest niepotrzebne. Według rekruterów jest zupełnie odwrotnie, bowiem pokazanie, jak rozwijała się nasza kariera w danej firmie, mówi dużo o naszej osobowości – podkreśla Sylwia Dzwonkowska.

Dopasuj treść CV do konkretnej oferty

CV powinno być ściśle związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Warto uwypuklić te elementy doświadczenia, które są związane z interesującą nas branżą. Nie powinno się natomiast zalewać rekrutera zbędną wiedzą. Jeżeli ukończyliśmy kursy i szkolenia przydatne w potencjalnej pracy, dobrze jest pochwalić się nimi, ale lepiej pominąć informacje, które nie są istotne z punktu widzenia pracodawcy.

- W CV nie należy zamieszczać informacji, które niewiele wnoszą do zaprezentowania nas jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. Jeśli aplikujemy na stanowisko głównej księgowej, możemy pominąć wcześniejsze doświadczenie, np. jako kelnerki – tłumaczy Aleksandra Kujawa, Menedżer IT Services w firmie rekrutacyjnej Antal.

Uważaj na informacje, które podajesz

Kandydat może znacznie stracić w oczach rekrutera, jeżeli zamieści w CV zbyt osobiste informacje, takie jak liczba dzieci, stan cywilny, wyznanie czy orientacja psychoseksualna. Z punktu widzenia pracodawcy dane na ten temat są nieistotne. Podobnie, nie powinno się przesadzać z wylewnością w przypadku doświadczenia zawodowego.

- Należy unikać informacji, które niewiele wnoszą. Jeżeli udało nam się zdobyć doświadczenie zawodowe, możemy pominąć staże studenckie, prace czasowe czy zajęcia dorywcze – przekonuje Sylwia Dzwonkowska.

Dopracuj styl wypowiedzi

Obojętnie, na jaką formę CV się zdecydujemy, nie powinniśmy pisać o sobie w trzeciej osobie. Styl wypowiedzi powinien być spójny. Należy przy tym unikać zdań wielokrotnie złożonych, specjalistycznego słownictwa oraz powtórzeń.

Przemyśl swoje zainteresowania

W CV wystarczy wskazać trzy – cztery zainteresowania. Natalia Bogdan radzi, aby wystrzegać się tych kontrowersyjnych, takich jak biografia Hitlera czy okultyzm. Im bardziej szczegółowe zainteresowanie wskażemy, tym bardziej wyróżnimy się w oczach pracodawcy. Osoba, która lubi kolarstwo, może lepiej zapaść w pamięci niż kandydat, który wymieni ogólnikowo na rower. Jednak nadmierne rozpisywanie się na temat hobby jest zbędne. Jak tłumaczy Aleksandra Kujawa z firmy Antal, może ono „odwrócić uwagę rekrutera od naszego doświadczenia zawodowego”.

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Aby zyskać w oczach pracodawcy, warto wskazać swoje konkretne osiągnięcia. Im bardziej mierzalne będą, tym lepiej. - Niewielu kandydatów używa konkretnych liczb, pisząc o swoich osiągnięciach. Aż 94 proc. rekruterów uznało, że CV ma dużo większą siłę przekonywania wtedy, gdy zawiera twarde fakty. Na przykład, menedżer sprzedaży może wspomnieć o tym, że udało mu się osiągnąć wzrost sprzedaży o 20 procent – uważa Sylwia Dzwonkowska.– Jeśli kandydat brał udział w ciekawym projekcie zawodowym, dobrze byłoby, aby opisał go w swoim CV. Szczególnie, jeśli jest on związany z interesującą go ofertą pracy – dodaje Associate Manager w Michael Page.

Poruwnaj najlepsze oferty pracy

Przed wysłaniem CV sprawdź pisownię

Zanim wyślemy aplikację o pracę, należy upewnić się, czy nie ma w niej błędów ortograficznych i interpunkcyjnych oraz literówek. Trzeba sprawdzić wielkość i rodzaj czcionki oraz ujednolicić formatowanie. Warto pamiętać o zrobieniu tego również w przypadku zgody na przetwarzanie danych osobowych. Powinna ona być załączona do każdej aplikacji. Można umieścić ją w stopce, ale trzeba zwrócić uwagę na to, żeby jej treść spełniała wymogi konkretnego pracodawcy, a czcionka była kompatybilna zresztą CV. Dbałość o szczegóły dobrze świadczy o kandydacie, podczas kiedy jeden błąd może zaważyć o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę.

- Kandydat powinien także pamiętać, że uniwersalne CV nie istnieje. Każda jego wersja powinna być dopasowana do oferty, na którą aplikuje. Gotowy wzór się przydaje, ale zanim wyślemy swoje CV, powinno ono zostać zredagowane pod kątem konkretnego stanowiska, np. tak, aby wykorzystać słowa kluczowe z oferty pracy. To niezbędne, by przyciągnąć uwagę pracodawcy – podsumowuje Sylwia Dzwonkowska.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak napisać dobre CV? 12 sposobów na zainteresowanie rekrutera [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni