Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nasz styl życia wpływa na problemy z sercem? Kardiolog wyjaśnia i podpowiada co zmienić

Paula Goszczyńska
123RF
Styl życia, który prowadzimy, ma ogromny wpływ na jeden z najważniejszych mięśni. Radzi doktor Aleksander Stępień, specjalista kardiolog.

Czy dużo osób choruje na serce?

Choroby sercowo-naczyniowe (S-N) są drugą po nowotworach przyczyną zgonów w społeczeństwach cywilizowanych. Rocznie zabijają w samej Europie ponad 4 miliony ludzi, a w samej Polsce, według rejestru Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, na zawał serca umiera około 100 osób dziennie. Większą część z nich stanowią kobiety (około 55 procent), jednak do 65 roku życia to mężczyźni chorują częściej.

Co zaliczamy do chorób sercowo-naczyniowych?

Do tych chorób zaliczamy zawał serca oraz udar mózgu. Wspólną przyczyną tych ostrych, potencjalnie śmiertelnych chorób, jest miażdżyca, która jest uogólnionym zapalnym procesem rozwijającym się w ciągu całego życia człowieka (od wczesnego dzieciństwa) pod wpływem działania określonych czynników.

Jakich czynników?

Te procesy to tak zwane czynniki ryzyka choroby wieńcowej i możemy je podzielić na dwie grupy: czynniki modyfikowane, czyli takie których rozwój zależy od nas samych, oraz czynniki niemodyfikowane, na występowanie których nie mamy żadnego wpływu. Do pierwszej grupy zaliczamy uzależnienie od tytoniu i innych substancji (najczęściej alkoholu), nieprawidłowe nawyki żywieniowe i otyłość (zwłaszcza trzewna), mała aktywność fizyczna, a także niehigieniczny tryb życia i stres psychospołeczny. Do drugiej z grup zaliczamy powszechnie występujące choroby: rodzinne występowanie chorób sercowo-naczyniowych (krewni w pierwszym pokoleniu oraz krewni I stopnia w linii bocznej - rodzeństwo), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i stany przedcukrzycowe oraz zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli hipercholesterolemia. Ponadto znane są inne stany chorobowe i nieprawidłowe wyniki laboratoryjne wpływające na szybszy rozwój miażdżycy, jednak nie są one na tyle istotne, aby brać je pod uwagę w populacji ogólnej.

Czy to już choroby cywilizacyjne?

Jeśli by dokładnie przyjrzeć się jednostkom chorobowym występującym w obu grupach, można zauważyć, że mają one wspólną cechę - są typowe dla wysoko rozwiniętych społeczeństw, do jakich należy również Polska. Faktycznie można zatem stwierdzić, że są to choroby cywilizacyjne. Te czynniki ryzyka występują jednak w całej populacji europejskiej z różnym nasileniem.

W ostatnich latach kampanie społeczne na rzecz niepalenia i ograniczenia palenia papierosów w miejscach publicznych odniosły ogromny sukces - w wielu krajach Europy śmiertelność spadła o połowę i chociaż nadal utrzymują się różnice, to wynikają one z innych czynników, jak na przykład cukrzyca czy otyłość. Ważna jest okresowa kontrola nawet zdrowych pacjentów, aby na wczesnym etapie wdrożyć postępowanie profilaktyczne. Najważniejsze są jednak działania, które sami możemy przedsięwziąć i stosować codziennie. Modyfikacja stylu życia na bardziej zdrowy ma największą skuteczność.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak nasz styl życia wpływa na problemy z sercem? Kardiolog wyjaśnia i podpowiada co zmienić - Echo Dnia Świętokrzyskie