Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem? Co wolno, a czego nie wolno wwozić na teren kraju po powrocie z wakacji za granicą?

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zapraszamy do naszej galerii!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zapraszamy do naszej galerii!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Sankowski
Muszle, regionalne wędliny, pamiątki z dalekich krajów - to wszystko rzeczy, którzy powracający z dalekich krajów wczasowicze przywożą jako wspomnienie wycieczek. Dopiero na granicy okazuje się, że część przedmiotów z bagaży musi być zatrzymana na granicy. Za próbę przewiezienia niektórych grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności! Jakich zasad należy przestrzegać, by uniknąć oskarżenia o próbę przemytu?

Wybierając się na wczasy za granicą bądź wracając do Polski, warto zapoznać się z przepisami celnymi odwiedzanych przez nas krajów. Wbrew powszechnej opinii, kraje należące do strefy Schengen nie gwarantują swobodnego przepływu towarów. Każde z członkowskich państw ma własne przepisy celne, jasno określające, co można, a czego nie można wwozić i wywozić z ich terenu.

O wiele większym restrykcjom podlegają osoby wybierające się lub wracające z państw poza Europą. Osoby wybierające się na urlop do krajów azjatyckich powinny szczególną uwagę przykładać do tradycyjnych lekarstw medycyny azjatyckiej, będących jedną z najczęściej przywożonych pamiątek z wizyt na Dalekim Wschodzie. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że często przy ich powstaniu dochodzi do cierpienia zwierząt. Unikajmy takich pamiątek!

Zobacz galerię:

Nie przeocz

Chronionych gatunków roślin i zwierząt na liście CITES, czyli Konwencji Waszyngtońskiej, są dziesiątki tysięcy. Dlatego też łatwiejszym wyjściem będzie unikanie wszelkiego rodzaju rzeczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego - nie wiadomo, czy decydując się na zakup gadżetu za granicą nie przyczyniamy się do zmniejszenia liczebności zagrożonych gatunków.

Ostatnim, ale być może najważniejszym, jest temat przewozu narkotyków. W niektórych krajach nawet próba przemytu ukarana może być nawet karą śmierci! Dlatego też nigdy nie zgadzajmy się na przewiezienie przedmiotów przez granicę dla osób trzecich - może się zdarzyć, że to, co poznana na wczasach osoba przedstawia jako lekarstwa dla przypadkiem mieszkającego w naszym kraju bliskiego, okaże się narkotykami. Zawracajmy też uwagę na podarki od obcokrajowców, mogące być pojemnikami na nielegalne środki. Przemytnicy często wykorzystują turystów jako nieświadomych przemytników. Dlatego też ograniczmy kontakty z przypadkowo spotkanymi za granicą osobami, a na lotniskach nie spuszczajmy oka z bagażu - zminimalizujemy tym samym szansę na to, że ktoś podrzuci nam niechciane przedmioty.

Co wolno, a czego nie wolno przywozić po powrocie z urlopu? Tego dowiecie się z naszej galerii!

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie