Jak odnaleźć się w gąszczu ofert na fotowoltaikę? Jak wybrać profesjonalną firmę zakładającą panele fotowoltaiczne?

Materiał informacyjny Eco-Team
Udostępnij:
Fotowoltaika się opłaca! Za inwestycją przemawiają oczywiście oszczędność na rachunkach za prąd, jak i względy ekologiczne. Panele fotowoltaiczne nie są już nowością na polskich dachach, a rosnący trend powoduje, że konsumenci są coraz bardziej świadomi. Firma fotowoltaiczna, która podejmie się realizacji projektu, musi spełnić coraz więcej kryteriów wymagających klientów. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert? Która firma fotowoltaiczna zapewni nam najwyższą jakość usług oraz profesjonalny montaż? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, tak by wybrać najlepszą firmę fotowoltaiczną.

Fotowoltaika w 2021 – jak rozwinęła się branża fotowoltaiczna?

Początkowo dynamika powstawania w Polsce nowych mikroinstalacji, a zwłaszcza mikroinstalacji fotowoltaicznych nie była zachwycająca. Dopiero od 2015 roku można zaobserwować wyraźny wzrost tego typu inwestycji. Ostatnie kilka lat pokazuje, że świat zaczął zmierzać w kierunku rozwiązań przyjaznym środowisku, w tym odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika. W 2020 roku kolejny rok z rzędu zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło. Mniej prądu wyprodukowaliśmy z węgla (w sumie jego udział w miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu − 70%). Ponadto w lutym 2019 roku w Polsce było zaledwie 160 tys. fotowoltaicznych instalacji prosumenckich, a pod koniec 2020 roku aż 457 tys.

Warto również pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej do końca 2030 roku udział OZE w miksie energetycznym w całej Wspólnocie ma wynieść 40 proc., a w Polsce ma to być 31 proc. Dlatego też inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne podlegają dofinansowaniu ze środków unijnych.

eco-team

Dostępne są liczne programy wsparcia:

 • Mój Prąd,
 • Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • Prosument,
 • Agroenergia (przeznaczony dla rolników).

W ramach tych programów można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji fotowoltaicznych.

Jak wybrać najlepszą firmę fotowoltaiczną?

Eksperci potwierdzają, że rynek fotowoltaiczny stale się rozwija, a zainteresowanie tego typu rozwiązaniami również cieszy się coraz większą popularnością. Co za tym idzie, na rynku jest coraz więcej firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Można poczuć się zagubionym w gąszczu ofert. Do tego jest to inwestycja wymagająca nakładu finansowego i ma służyć przez lata, więc należy wybrać profesjonalną i rzetelną firmę.

Coraz większe znaczenie ma gwarancja, jaką daje dana firma nie tylko na materiały, ale też montaż. Szukając odpowiedniej firmy warto wziąć pod uwagę, że duża stabilna firma raczej nie zniknie nagle z rynku i będzie mogła świadczyć usługi serwisowe przez lata. Na przykład, jedna z większych firm w regionie Eco-Team daje 5 letnią gwarancję na usługi oraz 12-15 lat na panele fotowoltaiczne (w zależności od producenta).

Obowiązkiem dla firm fotowoltaicznych powinno być zapewnienie satysfakcji konsumenckiej na etapie doboru instalacji, wyboru producenta każdego z elementów instalacji, gwarantującego prawidłowy montaż i jak najlepsze parametry gwarancyjne.

Satysfakcja klienta jest dla nas kluczowa, a im bardziej będzie świadomy oferowanych przez nas rozwiązań, tym bardziej będzie zadowolony z naszych usług. Obecnie rozwijamy naszą sieć sprzedaży i salonów, tak, aby maksymalizować komfort obsługi klientów i aby klient mógł na nas liczyć w każdej sytuacji - mówi prezes Eco-Team Jerzy Pałuszka.

Wybierając firmę warto szczegółowo zapoznać się z jej ofertą i dokładnie sprawdzić oferowane przez nią usługi. W razie wątpliwości odnośnie do wiarygodności firmy warto poszukać opinii w Internecie lub skorzystać z ministerialnej strony internetowej KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dane znajdujące się w rejestrach są jawne i darmowe. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy firma nie ma zawieszonej działalności gospodarczej, nie została wyrejestrowana lub czy nie ogłosiła upadłości. Można sprawdzić, czy firma rzeczywiście zajmuję się fotowoltaiką oraz kto jest jej właścicielem.

eco-team

Fotowoltaika – zacznij od profesjonalnego projektu

W przypadku domów jednorodzinnych wiele z nich zostało zbudowanych na podstawie indywidualnych projektów, dlatego każde gospodarstwo wymaga dopasowania instalacji do budynku. Duże firmy oferują przygotowanie profesjonalnego projektu i indywidualny dobór urządzeń, a także obsługę programów dofinasowań. Wspominana już firma Eco-Team opiekuje się klientem od momentu przeprowadzenia bezpłatnego audytu, przez zaprojektowanie instalacji, wypełnienie w imieniu klienta wniosków na dofinansowania, montaż instalacji oraz serwis powykonawczy.

Profesjonalnie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, to taka, która uwzględnia wiele innych czynników, jak:

 • położenie geograficzne budynku (nasłonecznienie),
 • kąt nachylenia dachu,
 • rodzaj pokrycia dachu — od niego zależy wybór typu mocowań,
 • przewymiarowanie falowników,
 • podłączenie zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi.

Montaż fotowoltaiki – to musisz wiedzieć!

Panele fotowoltaiczne powinny przetrwać lata i być odporne na różne warunki atmosferyczne, dlatego ważne jest pochodzenie materiałów, z którym wykonane są panele. Produkty używane przez Eco-Team i duże firmy pochodzą od renomowanych dystrybutorów polskich i europejskich. Wszystko jest z oficjalnej dystrybucji, nie są to tanie podróbki, które mogą się zdarzyć w małych i nieprofesjonalnych firmach.

Montaż fotowoltaiki wymaga pracy wielu doświadczonych osób, dlatego duże firmy posiadają sporą bazę instalatorów i serwisantów. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy instalator będzie na urlopie lub nie będzie mógł się zjawić w pracy i nikt nie będzie go w stanie zastąpić, przez co firma nie zrealizuje zlecenia.

Prace montażowe nie tylko wymagają profesjonalnej wiedzy, ale również dużej troski o bezpieczeństwo. W Eco-Team do kwestii bezpieczeństwa przykłada się sporą wagę. Instalatorzy używają asekuracji, a do tego mają wiedzę i doświadczenie, które sprawia, że dobrze podepną instalację nie generując ryzyka pożaru.

Profesjonalna firma przede wszystkim dba o zadowolenie klienta

Przy stale rosnących cenach prądu, inwestycja w panele fotowoltaiczne pozwoli uniezależnić się od dostaw i cen prądu. Ponadto prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć całościowo zapotrzebowanie na energię elektryczną. Produkcja energii za pośrednictwem własnej instalacji fotowoltaicznej to duża oszczędność, a okres eksploatacji instalacji wynosi aż 30 lat. Dlatego wybierając firmę fotowoltaiczną, należy postawić na profesjonalistów. Eco-Team działa na rynku już prawie 10 lat. Oferuje swoim klientom:

 • profesjonalny dobór mocy instalacji oraz jej komponentów zgodnie z indywidualnymi potrzebami,
 • projekt uwzględniający maksymalizację uzysków energii, jak i estetykę instalacji,
 • bezpłatny audyt oraz wycenę,
 • dostawę,
 • montaż, a także późniejsze uruchomienie instalacji fotowoltaicznej przez swoich inżynierów.

Ponadto firma Eco-Team posiada swój własny showroom i reprezentatywną siedzibę umożliwiającą konstruktywne spotkanie z klientem, który na żywo może zobaczyć rozwiązania, które są mu proponowane.

Podsumowując – decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie jakości oferowanych usług i wybrać firmę, która zapewni nam fachową obsługę od początku planowania projektu przez kolejne etapy inwestycji, a także serwis pomontażowy. W ko ńcu instalacja fotowoltaiczna ma służyć nam przez lata i być źródłem oszczędności i satysfakcji, a nie problemów.