Rozmowa z prof. dr hab. med. Barbarą Rogalą, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, o tym, jak odróżnić alergię od wczesnych objawów koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy zachować spokój i nie panikować, a co powinno nas zaniepokoić?
Zobacz koniecznie
***
Często alergie przypominają przeziębienia...
Nieżyt nosa, popularnie określany katarem, uczucie pieczenia i świąd spojówek, napady kichania to typowe objawy alergicznego nieżytu nosa spowodowanego uczuleniem na pyłki roślin. Objawy te występują w okresie wiosenno-letnim i są łudząco podobne do wczesnych objawów infekcji koronawirusem. Jest to szczególnie ważne w czasie aktualnie panującej epidemii. Tym niemniej, nie ma danych, które uzasadniałyby ograniczenie stosowania podstawowych leków stosowanych w alergicznym nieżycie nosa, leków przeciwhistaminowych czy też donosowych kortykosteroidów. Jednak zawsze wobec wątpliwości, co do przyczyny takich dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem alergologiem.
Zobacz koniecznie
Nie należy jednak odstawiać leków?
Chorym na astmę zaleca się kontynuowanie stosowania leków przeciwastmatycznych. Stosowanie kortykosteroidów wziewnych, stanowiących podstawę leczenia astmy, powinno być kontynuowane celem skutecznego wygaszenia objawów choroby. Jest to tym ważniejsze, że dobra kontrola astmy istotnie ogranicza ryzyko zaostrzenia choroby i doraźną interwencję terapeutyczną w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy tez konieczność hospitalizacji. Jest to również ważne z powodów epidemicznych. Nie ma danych, które mogłyby wskazywać, że leki przeciwastmatyczne mają negatywny wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem czy też ryzyko zachorowania na tę infekcję. Ta zasada odnosi się również do terapii biologicznej, której stosowanie należy rozważyć u każdego chorego na ciężką astmę. Zaleca się kontynuację czy też w szczególnych przypadkach dopuszcza się rozpoczynanie stosowania leków biologicznych u chorych na ciężką astmę.
Zobacz koniecznie
A jeśli chodzi o rozpoczęte odczulanie?
Nie przegap
Zarówno u chorych na alergię wziewną, jak i uczulonych na jady owadów błonkoskrzydłych, można kontynuować immunoterapię alergenową tzw. odczulanie, według ogólnie przyjętych zasad prowadzenia tego sposobu leczenia. Nie ma dowodów na niekorzystny związek pomiędzy immunoterapią alergenową a ryzykiem zakażenia koronawirusem czy też przebiegiem tej infekcji. Ze względu na sytuację epidemiczną obowiązuje zasada ograniczania wizyt lekarskich do niezbędnego minimum, bezwzględne stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia dotyczących konieczności przestrzegana zasad reżimu sanitarnego i ograniczanie kontaktów społecznych. Z tego powodu zaleca się odroczenie przeprowadzania alergologicznych procedur diagnostycznych i podejmowanie indywidualnych decyzji co do zawieszenia czy też kontynuowania leczenia związanego z koniecznością częstych wizyt lekarskich.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Bądź na bieżąco i obserwuj
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?