Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odróżnić Śląsk od Zagłębia? [PORADNIK REGIONALNY]

Marcin Zasada
Katowice - pomnik Powstańców Śląskich
Katowice - pomnik Powstańców Śląskich Marzena Bugała
Sosnowiec jest na Śląsku, wszystkie kopalnie stoją na Śląsku, a nawet Bielsko-Biała ma coś ze Śląskiem wspólnego. A może nawet województwem katowickim. Nie wierzycie? Czytajcie o podstawowych błędach pojęciowych dotyczących woj. śląskiego i zapamiętajcie, aby ich nigdy nie powtarzać.

Województwo śląskie to zapewne najbardziej zróżnicowany region w Polsce, nie tylko krajobrazowo. W związku z tym mamy też największego w kraju bzika na punkcie podziałów terytorialnych. Tylko u nas można posłuchać porywających, kilkugodzinnych wykładów na temat tego, czym się różni Śląsk od Zagłębia, czym czarny Śląsk górniczy od zielonego Śląska Cieszyńskiego, czym Bytom od Katowic, czym Będzin od Czeladzi, a czym Chełm od Imielina. I gdzie wreszcie leży Jaworzno? Pomyłki nie są dobrze widziane.
Śląsk wcale nie jest łatwy - czytaj komentarz redaktorski Marcina Kasprzyka
Trudno obrażać się na ministra Bogdana Zdrojewskiego, który wspomniał o "województwie katowickim", które może liczyć na inwestycje kulturalne. Województwo katowickie? Taki dolnośląski żart?

- To raczej wyraz arogancji ze strony ministra przywiązanego do Wrocławia. Od ministra kultury powinniśmy wymagać choćby minimalnej znajomości struktury administracyjnej kraju - kręci głową prof. Jacek Wódz, socjolog.

Fakt - obywatel płaci podatki, obywatel wymaga. Ale obywatel z województwa śląskiego też rozumie. Dlatego właśnie zamiast irytacji, dajmy lekcję tym, którzy nie wiedzą. Skonstruowaliśmy więc przewodnik po naszych geograficznych pułapkach dla niewtajemniczonych.

Powinni go znać, bo przecież my wiemy, że Lubin to nie Lublin. A Warszawa to nie Warszewo. Chyba.

Rozkład śląsko-zagłębiowsko-częstochowsko-podbeskidzkich pułapek dla niewtajemniczonych

WOJEWÓDZTWO KATOWICKIE? A JEST TAKIE?

"Bardzo się cieszyłem, że województwo katowickie mogło uzyskać tak wiele, bo to była rekompensata za bardzo chude lata" - oświadczył minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas ostatniej konferencji prasowej, poświęconej rywalizacji o tytuł ESK 2016.

Województwo katowickie rzeczywiście istniało i to prawie pół wieku, ale w 1999 roku, z wyjątkiem rejonu Olkusza i Chrzanowa, weszło w skład województwa śląskiego.

SOSNOWIEC, DĄBROWA: PIĘKNE ŚLĄSKIE MIASTA?

A dzięki towarzyszowi Gierkowi (kontrowersyjnemu Ślązakowi), cały Śląsk był krainą mlekiem i miodem płynącą. - Im dalej na północ kraju, tym pogląd o śląskim Sosnowcu jest silniejszy - żartuje prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Sosnowiec sąsiaduje na mapie z Katowicami, ale podobnie jak z Dąbrowy Górniczej, Będzina czy Czeladzi do Śląska blisko im tylko terytorialnie. Bo Sosnowiec, jak i reszta wymienionych miast, to Zagłębie.
RACIBÓRZ: MIASTO POD OPOLEM?

Racibórz to miasto w woj. opolskim. A nawet jeśli nie, to przed każdymi wyborami jakiś lokalny watażka chce przyłączać go do Opola. - Poza Śląskiem Racibórz bardziej kojarzy się z Opolem niż z Rybnikiem, choć do Opola jest z Raciborza 3 razy dalej niż do Rybnika - mówi Marek Migalski, europoseł z Raciborza.

Racibórz w latach 1950-75 rzeczywiście należał do woj. opolskiego. Potem był miastem woj. katowickiego, a od 1999 roku śląskiego.

CZĘSTOCHOWA TO ŚLĄSK. ALBO: CZĘSTOCHOWA NIE JEST CZĘŚCIĄ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

To jakie to województwo? Częstochowskie?
- Słyszałem takie wersje nawet w Sejmie. Według innej, równie skrajnej, częstochowianie to Ślązacy - śmieje się Grzegorz Tobiszowski, śląski poseł.

Częstochowa należy do woj. śląskiego, choć historycznie związana była z woj. krakowskim. Więc gdzie ci Ślązacy? Wcześniej miasto było też częścią woj. kieleckiego, katowickiego i częstochowskiego.
PODBESKIDZIE, CZYLI CO?

Kraina w subregionie południowym woj. śląskiego, obejmująca Bielsko-Białą oraz powiaty bielski, cieszyński i żywiecki? Nawet klub piłkarski, który w tym roku awansował do ekstraklasy, nosi nazwę Podbeskidzie. - W żadnym uznanym atlasie geograficznym nie ma tworu o nazwie Podbeskidzie. To tylko miejscowe grupy nacisku zadekretowały sobie, że np. Śląsk Cieszyński to nie Śląsk - mówi Michał Smolorz, publicysta.

NA KONIEC: MICHAŁ OGÓREK I STALINOGRÓD

Od marca 1953 do grudnia 1956 roku Katowice, podobnie jak całe województwo, któremu przewodziły, zostały przechrzczone na cześć Józefa Stalina. Michał Ogórek, satyryk i publicysta, zdążył przyjść na świat w tym wyjątkowym okresie w Stalinogrodzie. Tak głosi nawet jego notka biograficzna w Wikipedii.

- Ludzie ciągle pytają mnie o ten Stalinogród i o to, czy przypadkiem się nie urodziłem gdzieś w ZSRR - śmieje się Ogórek.

Jakie znasz wpadki "terytorialne" dotyczące Śląskiego? Napisz swój komentarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak odróżnić Śląsk od Zagłębia? [PORADNIK REGIONALNY] - Dziennik Zachodni