Jak oszczędzać energię w miastach i gminach?

Materiał informacyjny Orange
Udostępnij:
W Polsce działa ok. 3,3 mln latarni ulicznych, a średni wiek instalacji wynosi 10-15 lat. Większość z nich to energochłonne lampy sodowe, a zużywana przez nie energia elektryczna w ciągu roku osiąga wartość ok. 1 500 GWh. Nikogo nie powinno zatem dziwić to, że włodarze miast i gmin szukają rozwiązań, które zapewnią oszczędności prądu, szczególnie przy widocznym wzroście cen energii elektrycznej.

Jak miasta i wsie mogą oszczędzać na energii?

Oszczędzanie na energii w miastach i na wsiach nie powinno się jednak odbywać przez wyłączenia niektórych lamp przez całą noc lub w określonych godzinach. Obecnie można bowiem skorzystać zarówno z nowoczesnych, energooszczędnych lamp, jak i z całych systemów oświetlenia, które ograniczają zużycie prądu.

Jak oszczędzać energię w miastach i gminach?

Rosnące ceny energii to ogromne wyzwanie nie tylko dla odbiorców indywidualnych. Oświetlenie ulic odpowiada za około 60% miejskich i gminnych rachunków za prąd, dlatego włodarze muszą szukać oszczędności. Ich sojusznikiem są nowe technologie, a szczególnie rozwiązania smart city. Na przykład dzięki systemowi Smart Light można obniżyć rachunki za oświetlenie miejskie nawet o ponad 60%. Już blisko 100 miast z całej Polski razem z Orange zmienia się w smart city, z korzyścią dla mieszkańców, budżetów miejskich i środowiska naturalnego. W ten sposób współtworzymy miasta, w których po prostu żyje się lepiej.mówi Małgorzata Ciechomska, dyrektorka odpowiedzialna za smart city w Orange

Już sama wymiana energochłonnych lamp sodowych i rtęciowych na nowoczesne lampy LED ogranicza zużycie prądu o połowę. Kolejne oszczędności daje inteligentny system zarządzania infrastrukturą oświetleniową oparty na LED-ach. Przykładem takiego systemu zarządzania oświetleniem jest Smart Light. To nowatorskie rozwiązanie od Orange, stworzone we współpracy z producentami oświetlenia. Smart Light pozwala m.in. na:

Jak oszczędzać energię w miastach i gminach?
  • zarządzanie ilością i jakością światła lamp ulicznych,
  • szybkie wykrywanie usterek infrastruktury oświetleniowej,
  • wizualizację pracy sieci oświetleniowej i raporty zużycia energii.

Smart Light to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich samorządów i jednostek zależnych. Użytkownicy doceniają mniejsze rachunki za energię oraz wzrost bezpieczeństwa na drogach dzięki poprawie widoczności i obniżenie wydzielania CO2.

Jak oszczędzać energię w miastach i gminach?

Ścinawa i inni – przykłady dobrych praktyk w oszczędzaniu na oświetleniu

Coraz więcej samorządów w Polsce dosłownie świeci przykładem, jeśli chodzi o dobre praktyki w oszczędzaniu energii, które pozwalają też na zgromadzenie dodatkowych środków dla lokalnego budżetu. W 12 wsiach gminy Ścinawa zamontowano 1900 lamp systemu Smart Light, które oświetlają 24 kilometry dróg i chodników. Podobny system oświetlenia już niedługo będzie miał także Chocianów, Lwówek Śląski czy Rozogi. Warto, by inne samorządy rozważyły pójście w ich ślady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak oszczędzać energię w miastach i gminach? - Portal i.pl

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni