Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pokazać Bielsko-Białą dawniej i dziś na jednej fotografii? Rozpoczął się niezwykły konkurs

OPRAC.: KLM
Przykładowe zdjęcie, które pokazuje zmiany w Bielsku-Białej
Przykładowe zdjęcie, które pokazuje zmiany w Bielsku-Białej Redakcja.BB/ materiały prasowe
Jak pokazać miasto, dawniej i dziś na jednej fotografii? Niezwykły konkurs fotograficzny, który ma z perspektywy mieszkańców pokazać zmiany, jakie zaszły w Bielsku-Białej w ciągu minionych 50 lat organizują Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Fundacja Zróbmy.To oraz inicjatywa #PozytywnieZaangażowani.

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Fundacja Zróbmy.To oraz inicjatywa #PozytywnieZaangażowani zainicjowały projekt "Bielsko-Biała – zobacz dwa razy". To otwarty konkurs fotograficzny, który ma z perspektywy mieszkańców pokazać zmiany, jakie zaszły w Bielsku-Białej w ciągu minionych 50 lat Organizatorzy konkursu chcą w ten sposób pozyskać i zaprezentować historyczne (sprzed przynajmniej 50 lat) oraz współczesne fotografie ukazujące różne oblicza i obiekty Bielska-Białej.

– Kiedy przygotowałem film na temat jednego ze znanych bielszczan stwierdziłem, że zdjęć z nie tak odległej przeszłości jest bardzo mało. Po rozmowie z Grażyną Staniszewską, która również miała podobne przemyślenia, postanowiliśmy ogłosić ten konkurs wspólnie z redakcją BB, w której działają bardzo ambitni młodzi ludzie – wyjaśnia Radosław Pszczółka, członek inicjatywy #PozytywnieZaangażowani

Zaznacza, że to nie jest prosty konkurs na wykonanie ciekawego zdjęcia. Tym razem najpierw trzeba znaleźć historyczne zdjęcie, a potem zrobić w tym samym miejscu taki sam kadr, najlepiej jeszcze z tą sama osobą na zdjęciu.

Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia przyznaje, że przesłane na konkurs zdjęcia utworzą unikatową galerię i wzbogacą Kalendarz Beskidzki, ale nie tylko - Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia udostępni je do wykorzystania w publikacjach poświęconych miastu.

Nie przeocz

Natomiast Marzena Kocurek z Fundacji Zróbmy.to. zwraca uwagę na aspekt międzypokoleniowy. - Mamy nadzieję, że kiedy młodzi ludzie zaczną szukać zdjęć sprzed lat, będą też rozmawiać o przeszłości, by lepiej ją zrozumieć. Będzie to też bardzo interesujące zadanie dla naszych grup fotograficznych – mówi

Fotografie złożą się na prezentację multimedialną "Przenikanie (przenikanie obrazu historycznego ze współczesnym), która ma powstać przed końcem roku.

Komisja konkursowa przyzna nagrody i wyróżnienia w łącznej wysokości 2 tys. zł, w tym nagrodę główną o wartości 500 zł. Jurorzy będą w swojej ocenie kierowali się nie tylko tożsamością miejsca wykonania konkursowego zdjęcia współczesnego z archiwalnym i wiernością odtworzenia kadru, ale też unikatowością i wartością historyczną fotografii.

Za teren Bielska-Białej organizatorzy przyjęli obszar leżący w obecnych granicach administracyjnych miasta. Konkurs jest otwarty, udział w nim jest bezpłatny. Termin nadsyłania fotografii upływa 30 września 2021 r. Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie www.redakcjabb.pl. T
Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera