Jak poprawnie rozliczać transakcje dokonywane z rolnikiem ryczałtowym

Materiał informacyjny
Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3. Wyjątkiem są rolnicy, których odrębne przepisy zobowiązują do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Rolnik ryczałtowy – podstawowe informacje

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do końca marca 2020 roku jako produkty rolne należało rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT oraz towary z nich wytworzone przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. Usługami rolniczymi są natomiast usługi wymienione w załączniku nr 2 ustawy o VAT. Od 1 kwietnia nastąpiła jednak zmiana. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi jako produkty rolne należy obecnie rozumieć towary pochodzące z własnej działalności rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20 ust. 1c i 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usługi rolnicze to natomiast: usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt z wyłączeniem usług weterynaryjnych, podkuwania oni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich, usługi związane z leśnictwem z wyłączeniem usług polegających na patrolowaniu lasu zleconych przez inne jednostki niż leśne, usługi wspomagające rybactwo z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim oraz dzierżawą i wynajem maszyn i urządzeń rolniczych bez obsługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy może zrezygnować z tego statusu, dokonując zgłoszenia rejestracyjnego. Często okazuje się bowiem, że w praktyce rolnik oprócz dostawy produktów rolnych, pochodzących z jego własnej działalność rolniczej lub świadczenia usług rolniczych, dokonuje również dostawy innych towarów oraz świadczenie innych usług. W takiej sytuacji może on korzystać ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy w zakresie własnej produkcji rolnej oraz ze zwolnienia z podatku z pozostałych dostaw, jeśli ich wartość nie przekroczyła limitu określonego w art. 113 ustawy o VAT. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość pozostałych dostaw trzeba ustalić oddzielnie, nie wliczając do niej wartości dostaw produktów rolnych. Rolnik może również funkcjonować jako rolnik ryczałtowy w zakresie dostaw produktów rolnych i być czynnym płatnikiem podatku VAT z tytułu innych dostaw i usług. Może również zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i w ten sposób rozliczać się na zasadach ogólnych, przewidzianych w ustawie o VAT z całej swojej działalności.

Dokumentowanie dostaw produktów rolnych

Transakcje dotyczące dostawy produktów rolnych przebiegające pomiędzy nabywcą będącym czynnym podatnikiem VAT a rolnikiem ryczałtowym, powinny być udokumentowane fakturą VAT RR wystawianą przez nabywcę towaru, a nie przez jego sprzedawcę. Nabywca wystawia dokument w dwóch egzemplarzach, jego oryginał przekazuje dostawcy. Faktury VAT RR mogą być również wystawiane w wersji elektronicznej, wymagane jest jednak wówczas podpisanie ich przez nabywcę i dostawce kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jeśli dostawca nie wyrazi na to zgody, nabywca musi wystawiać dokument w formie papierowej i dopilnować, aby został opatrzony podpisami obu stron. Najważniejszą informacją, jaką powinna zawierać faktura VAT RR, jest oświadczenie dostawcy, iż jest on rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku VAT. Celem wystawienia faktury VAT RR jest przede wszystkim udokumentowanie zdarzenia gospodarczego, którym była dostawca produktów rolnych oraz potwierdzenie prawa do powiększenia kwoty podatku naliczonego uprawniającej do obniżenia kwoty podatku należnego dla nabywcy.

Na podstawie art. 115 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa, które opodatkowane są tym podatkiem. Kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7% wartości należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu wypłaca rolnikowi nabywca produktów rolnych.

Szukasz solidnego partnera biznesowego do poprowadzenia księgowości w Twojej firmie? Polecam Biuro Rachunkowe Efekta, które działa już od ponad 10 lat obsługując małe i duże firmy, prowadząc nie tylko ich rozliczenia podatkowe, ale także sprawy kadrowe i świadcząc usługi doradcze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3