Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przewidzieć pogodę? Nasze sposoby na przewidywanie pogody [PROGNOZA POGODY ONLINE]

Michał Wroński
Kamień przepowiadający pogodę
Kamień przepowiadający pogodę
Przed tygodniem ulewy spustoszyły Rudę Śląską, a także powiaty: częstochowski, zawierciański i myszkowski. Co robić, by aura nas tak nie zaskakiwała? Czy jest szansa przewidzenia pogodowych niespodzianek? Jak przewidzieć pogodę? Czy to w ogóle możliwe? Zobacz, gdzie w internecie można zobaczyć prognozy pogody.

Znalezienie odpowiedzi na te pytania nie wydaje się trudne. Wystarczy zobaczyć telewizyjną pogodynkę. No dobrze, ale podobno telewizja kłamie (podobnie jak i prasa, żeby nie było, że czepiamy się kolegów z zaprzyjaźnionego medium). Poza tym w telewizyjnych serwisach meteo i tak nigdy piktogramy z temperaturą i opadami nie pojawiają się na Górnym Śląsku i w Zagłębiu, więc czego tu wypatrywać. Zresztą w trakcie wakacyjnych spacerów nikt nie taszczy ze sobą telewizora, a tymczasem aura może się nam radykalnie zmienić w ciągu kilku godzin. Jak więc widać, taka wiedza nie jest wystarczająca.

Chmura prawdę Ci powie, komputer Ci pomoże

Spoglądać w niebo? Nie, nie z bezsilną rozpaczą. Spoglądać, szukając informacji. A te - jak wyjaśnia dr Mieczysław Leśniok z Katedry Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego - znaleźć można w obłokach. Na podstawie ich wielkości, grubości i struktury można, nie będąc bynajmniej synoptykiem, z powodzeniem przewidzieć pogodę na najbliższe godziny i dni. Choć, jak zastrzega dr Leśniok, obserwacja chmur powinna być traktowana raczej jako informacja dodatkowa.

- Bo o ile widząc chmury typu Cumulus humilis (tzw. obłoki ładnej pogody - przyp. red.) możemy być pewni, że w kolejnych dniach będziemy mieli piękną aurę, to w przypadku innych chmur takiej pewności mieć nie możemy. Czasami sytuacja rozwija się tak dynamicznie, że takie prognozy oparte na chmurach biorą w łeb - mówi dr Leśniok i radzi, by bardziej niż chmurom wierzyć jednak internetowym stronom poświęconym pogodzie. Trafiające tam dane są prezentowane w tak przejrzystej formie, że przeciętny Kowalski nie powinien mieć problemu z ich zrozumieniem. Tyle że nie ma co liczyć na znalezienie na takich stronach prognoz długoterminowych (w najlepszym razie będą to modele 3-dniowe). - Im krótsza prognoza, tym bardziej sprawdzalna - kwituje dr Leśniok.

Baba na deszcz, chłop na pogodę

Na obserwacji chmur i fachowych stron internetowych nasze możliwości się jednak nie kończą. Obsługa profesjonalnego barometru wymaga co prawda nieco fachowej wiedzy, ale już jego domowa, znana starszym Czytelnikom wersja "dziad i baba" działa w sposób jasny i zrozumiały - jak wychodzi baba, to będzie padał deszcz, natomiast jak wysuwa się chłop, to należy spodziewać się dobrej pogody.

Nie tylko jaskółki wiedzą, co w aurze piszczy

No dobrze, a jaskółki? Czy z faktu, że nisko latają, można wnioskować, że będzie deszcz? Dr Artur Szymczyk, ornitolog z Uniwersytetu Śląskiego zastrzega, że nie spotkał się z naukowym opracowaniem, które by potwierdzało ową ludową mądrość, ale widzi racjonalne uzasadnienie dla takiej prawidłowości.
- Tyle że to nie jaskółki reagują na zmianę ciśnienia, co może zwiastować zmianę pogody, lecz owady, którymi się te jaskółki żywią - wyjaśnia dr Szymczyk. Zastrzega jednak od razu, że owady mogą obniżać swe loty nie tylko z powodu niskiego ciśnienia, lecz również z powodu różnych, typowo lokalnych uwarunkowań, więc nie należy pochopnie wyciągać z ich zachowania jednoznacznych wniosków odnośnie aury. Wychodzi zatem na to, że nie ma jednego, w pełni skutecznego sposobu na przewidzenie pogody. Bo skoro pomylić się mogą chmury i jaskółki, to tym bardziej też synoptycy. Miejmy to zatem na względzie, oglądając wieczorną pogodynkę.

Pogoda w sieci

Oto lista wybranych stron internetowych, gdzie można znaleźć informacje na temat pogody:

  • www.meteo.pl
  • www.pogodynka.pl
  • www.pogodynka.pl/polska/burze
  • www.meteoalarm.eu
  • www.burze.pl
  • www.weathersense.pl
  • www.weatheronline.pl
  • www.mountain- forecast.com (to opcja dla miłośników górskich wędrówek, można tam znaleźć dane dotyczące opadów, wiatru i temperatury dla pasm górskich i poszczególnych szczytów na całym świecie).

Prognozy dla nas z... Krakowa

Na terenie woj. śląskiego działają 4 stacje synoptyczne (Katowice, Bielsko-Biała, Racibórz i Częstochowa), 13 stacji klimatycznych (dokonują one pomiarów 3 razy na dobę) oraz około setki stacji mierzących opady. Do tego dochodzi jeszcze radar meteorologiczny znajdujący się na wzgórzu Ramża, niedaleko Orzesza. Dla prognozowania pogody najbardziej istotne są dane zbierane przez radar oraz stacje synoptyczne. Ich analizą zajmuje się biuro prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Monitoruje ono sytuację nad Małopolską, woj. śląskim oraz Podkarpaciem. I to z biura prognoz wychodzą raporty o bieżącej sytuacji pogodowej oraz kierowane do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi (burzami, ulewami czy gołoledzią).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!