Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pstrąg górski, to tylko z powiatu bielskiego. Jest certyfikat!

Łukasz Klimaniec
Zamawiając w restauracji lub w karczmie pstrąga górskiego warto upewnić się, czy jest to dokładnie pstrąg z hodowli w powiecie bielskim. Bo tylko taki może określać się mianem „pstrąga górskiego” – potwierdza to wpisanie tej ryby z powiatu bielskiego na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Przez półtora roku starała się o to Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina eksponując niezmienne od pierwszej połowy XX wieku tradycyjne metody hodowli pstrąga w rejonie Bielska-Białej.

- Wpisanie na listę produktów tradycyjnych naszego pstrąga to spore wyróżnienie. Po pewnym czasie będzie miało duże znaczenie – uważa Zdzisław Bylok, właściciel Specjalistycznego Gospodarstwa Rybackiego „Nałęże" w Jaworzu, a zarazem prezes stowarzyszenia LGR Bielska Kraina.

Wbrew pozorom powiat bielskie nie jest zagłębiem pstrągowym, jak można byłoby sądzić po certyfikacji tej ryby. Na terenie powiatu znajdują się raptem dwie hodowle pstrąga – w Jaworzu i Porąbce (Specjalistyczne Gospodarstwo Rybackie „Beskidzki Pstrąg") i jedna wylęgarnia w Bielsku-Białej w dzielnicy Olszówka. Produkcja sięga 30-40 ton pstrąga rocznie. Ale to dzięki tradycyjnej metodzie hodowli pstrąg zyskał uznanie. 

 

Nazwa pstrąga górskiego pochodzi od miejsca produkcji ryby. Gospodarstwa rybackie zajmujące się jego hodowlą usytuowane są w terenie górskim nad potokami, gdzie woda jest wyjątkowo czysta, przejrzysta, o stałej temperaturze (11-16 stopni Celsjusza), a to ma istotny wpływ na jakość i smak ryby. Dlaczego? Jak tłumaczą hodowcy cykl hodowlany pstrąga górskiego z uwagi na niższą temperaturę wody jest na tych terenach dłuższy, a ryby przyrastają wolniej. Dzięki temu mięso pstrąga jest bardziej spoiste, zwarte i tym samym smaczniejsze.

- Moje gospodarstwo jest położone 420 m n. p. m. Korzystamy z czystej wody z potoku górskiego. Staramy się, by pstrąg nie był hodowany w dużym zagęszczeniu, ale żył w warunkach zbliżonych do naturalnych – wyjaśnia Bylok.

Malwina Kleszcz, dyrektor biura LGR Bielska-Kraina przyznaje, że coraz więcej klientów zwraca uwagę na odpowiednie odznaczenia nadane produktom. - Zalewa nas ogrom żywności, ale niestety jej jakość jest różna. Dlatego klienci zwracają uwagę na jakość produktu, która potwierdzona jest poprzez takie certyfikaty.

 

Podkreśla, że otrzymanie certyfikatu poprzedzone było m.in. wywiadami etnograficznymi z hodowcami i mieszkańcami powiatu. - Pstrąg z terenu powiatu bielskiego wyróżnia się tym od innych, że jest hodowany w warunkach zbliżonych do naturalnych. Mamy tu specyficzny mikroklimat, krystalicznie czystą wodę, co powoduje, że walory smakowe i zdrowotne tej ryby są lepsze, niż w innych rejonach Polski – dodaje.

Produkcja pstrąga górskiego w powiecie bielskim sięga pierwszej połowy XX wieku. Na początku rozwijała się głównie produkcja narybku. Rozbudowywano również niewielkie stawy hodowlane, a dopiero w kolejnych latach zaczęto hodować pstrąga na większą skalę jako rybę konsumpcyjną. Metody produkcji pstrąga górskiego nie uległy zmianie aż do dnia dzisiejszego. 

 

Czy wpisanie pstrąga górskiego na listę produktów tradycyjnych wpłynie na cenę tej ryby? Zdzisław Bylok zwraca uwagę, że za 1 kg pstrąga górskiego z hodowli trzeba zapłacić 18-19 zł, podczas gdy w restauracji 1 kg tej ryby w restauracji kosztuje od 60 do 100 zł.
- Skoro nie produkujemy brojlerów, ale smaczną i dobrą rybę, to jednocześnie rosną koszty. I trzeba będzie o pewnym czasie podnieść cenę – uważa hodowca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!