Jak rozliczyć zysk z wymiany walut za 2018? Rozliczenie PIT...

  Jak rozliczyć zysk z wymiany walut za 2018? Rozliczenie PIT 2019 online

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak rozliczyć zysk z wymiany walut za 2018? Rozliczenie PIT 2019 online

  ©Zdjęcie ilustracyjne

  Wymiana walut, zwłaszcza po korzystnym kursie, dla urzędu skarbowego jest rodzajem wzbogacenia się. Jeżeli w ciągu minionego roku podatkowego odsprzedaliśmy euro, dolary lub inną obcą walutę z zyskiem – taki dochód należy rozliczyć przed fiskusem. Najszybszym sposobem na złożenie deklaracji jest przesłanie PIT online 2019 za pomocą specjalnego programu do rozliczeń. Dzięki temu formularz uzupełnimy, dosłownie w ciągu kilku minut, a następnie prześlemy go bezpośrednio do odpowiedniego urzędu skarbowego.
  Jak rozliczyć zysk z wymiany walut za 2018? Rozliczenie PIT 2019 online

  ©Zdjęcie ilustracyjne

  PIT online 2019 – wymiana walut a przychody z innych źródeł


  Aby poprawnie rozliczyć zysk od sprzedaży walut, w pierwszej kolejności musimy ustalić, czy dochód z ich zbycia będziemy deklarować jako przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też jako przychód z tak zwanych innych źródeł.

  Jeżeli w PIT online 2019 wykazujemy dochód z innych źródeł, musimy wypełnić formularz PIT-36. Na tym druku podatnicy rozliczają zyski opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. W tym przypadku płatnik w ciągu nie roku nie ma obowiązku odprowadzanie zaliczek na podatek.

  PIT online za 2018 – wymiana walut a działalność gospodarcza


  Jeżeli zakup i sprzedaż walut był procesem zorganizowanym i ciągłym, nastawionym przede wszystkim na zysk to taki przychód klasyfikuje się wtedy jako wpływy z działalności gospodarczej. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest udokumentowanie wszystkich kosztów oraz przychodów płynących z przeprowadzonych transakcji.

  Handel walutami jest przedsięwzięciem bardzo ryzykownym – nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądał kurs walut. W związku z tym dochody z prowadzenia takiej działalności mogą okazać się bardzo duże lub zupełnie odwrotnie – może wiązać się to z ogromnymi stratami. Bez względu na wynik transakcji składając PIT online 2019, przedsiębiorcy muszą wykazać wszystkie różnice – zarówno ujemne, jak i dodatnie, w deklaracji podatkowej.

  Do ustalenia różnic kursowych należy wykorzystać jedną z 3 metod:
  • FIFO (first in, first out) – najpierw rozlicza się kursy wpływu walut, które płatnik zakupił najwcześniej,
  • LIFO (last in, first out) – najpierw rozlicza się kursy walut, które podatnik zakupił najpóźniej,
  • metoda średniej ważonej – oblicza się średnią ważoną z kursów historycznych, która jest jednolita dla wszystkich walut.

  Uzyskane w ten sposób dochody przedsiębiorcy są zobowiązani wykazać za pomocą formularza PIT-36.

  PIT online 2019 – wymiana walut darowanych


  W przypadku, gdy walutę otrzymamy w postaci darowizny np. w formie spadku – mamy wtedy do czynienia z tak zwaną sprzedażą waluty darowanej. W związku z tym nie ponosimy żadnych kosztów uzyskania waluty z wyłączeniem podatku od spadków i darowizn – który dla fiskusa może stanowić swoisty koszt zakupu. Przy założeniu, że jest to dochód z innych źródeł, przychodem nie będzie niestety różnica między zakupem a sprzedażą, lecz cała kwota uzyskana z wymiany walut.

  Co zrobić, jeśli nie wykazaliśmy zysku z wymiany walut w PIT 2019?


  Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z tego, że przychód ze sprzedaży walut należy wykazać w corocznym rozliczeniu z fiskusem. Co zrobić w sytuacji, w której wysłaliśmy PIT do urzędu skarbowego, jednak nie uwzględniliśmy w nim wszystkich przychodów?

  Jedynym rozwiązaniem jest złożenie donosu na samego siebie, co w praktyce nazywamy czynnym żalem. Dzięki temu – wg art. 16 a kodeksu karnego skarbowego uda nam się uniknąć kar i sankcji skarbowych: „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną (..) korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną (…).”

  Przy składaniu korekty PIT należy pamiętać o 3 ważnych warunkach:
  1. Korektę należy złożyć jak najszybciej – zanim urząd wykryje nieprawidłowości w złożonej przez nas deklaracji podatkowej.
  2. Wraz z korektą musimy przygotować pismo, w którym poinformujemy US o powodach, przez które doszło do błędnego wypełnienia formularza.
  3. Musimy zapłacić zaległy podatek, w terminie wyznaczonym przez skarbówkę.


  Program PIT Pro i rozliczenie PIT online 2019


  Rozliczenie PIT-u przez internet niesie za sobą wiele korzyści m.in. szybszy zwrot podatku. Dzięki programowi PIT Pro możemy złożyć deklarację podatkową w szybki i łatwy sposób. Gotowy formularz prześlemy bezpośrednio do urzędu skarbowego, co pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy. Jeżeli okaże się, że musimy przygotować korektę naszego zeznania dla fiskusa – program PIT pro może okazać się niezwykle pomocny.

  >>> Rozlicz PIT za 2018 już dziś! Pobierz Program PIT Pro - Wypełnij PIT Online lub Rozlicz PIT przez Telefon w 5 minut! <<<


  Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo