Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera? Gdzie leczyć...

  Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera? Gdzie leczyć Alzheimera? Mówi dr Gabriela Kłodowska-Duda

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  jak rozpoznać chorobę alzheimera

  Chorzy na Alzheimera często nie przyznają się do problemów z pamięcią przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze - przed samym sobą. Świetnie potrafią się kamuflować w pierwszym okresie choroby, obracać swoje nieporadności w żart. ©123rf

  Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera? Gdzie leczyć Alzheimera? Choroba Alzheimera to wyzwanie nie tylko dla chorego, ale i jego bliskich. Jak się z nią zmierzyć? - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, specjalista neurolog, kierownik ośrodka Neuro-Care w Katowicach.
  jak rozpoznać chorobę alzheimera

  Chorzy na Alzheimera często nie przyznają się do problemów z pamięcią przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze - przed samym sobą. Świetnie potrafią się kamuflować w pierwszym okresie choroby, obracać swoje nieporadności w żart. ©123rf

  Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera? Jak leczyć Alzheimera? - o tym mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda, specjalista neurolog, kierownik ośrodka Neuro-Care w Katowicach  W Polsce na alzheimera choruje przeszło 250 tys. osób. Ile z tej liczby ma postawioną diagnozę lekarską?
  Uważam, że choruje zdecydowanie więcej osób, bo nasze społeczeństwo się starzeje i dlatego odsetek osób z chorobą Alzheimera wzrasta. Wielu ma nierozpoznaną chorobę. Chorzy, często nie przyznają się do problemów z pamięcią przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze - przed samym sobą. Świetnie potrafią się kamuflować w pierwszym okresie choroby, obracać swoje nieporadności w żart. W niewygodnych sytuacjach, gdy już muszą odpowiedzieć na konkretne pytanie - na przykład który mamy rok - odpowiadają: szczęśliwi czasu nie liczą itd. Choć bywają też, i to wcale nierzadko, sytuacje odwrotne. Chory zauważa niepokojące zmiany w swoim życiu, np. kłopoty z pamięcią, zaburzenia orientacji w czasie czy problemy z wysławianiem się i komunikuje je otoczeniu, ale... nie otrzymuje pomocy z zewnątrz. Bo rodzina czy nawet lekarze rodzinni zbywają jego skargi słowami: to w pana/pani wieku normalne, wszyscy mamy problemy z pamięcią, No cóż - starość. A nawet- a czego się pan/pani w tym wieku spodziewał/a?

  No właśnie. Wszystkim od czasu do czasu zdarza się coś zapominać. Jakie zachowania trzeba traktować jako normę, a kiedy trzeba się niepokoić?
  To fizjologiczne normalne zjawisko, że komórki mózgowe, tzw. neurony, wraz z wiekiem zanikają, na szczęście jest ich tak dużo i mają tak liczne połączenia miedzy sobą, że nie powoduje to większych problemów z pamięcią niż od czasu do czasu zapomnienie czyjego nazwiska czy numeru telefonu. W chorobie Alzheimera następuje patologiczny czyli nadmierny zanik - śmierć neuronów w niektórych częściach mózgu takich jak kora mózgu i " centrum pamięci" - hipokamp. Jeśli zatem raz na jakiś czas zdarzy nam się zapomnieć jakiegoś słowa, nazwiska, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast to się powtarza, co gorsze powoli nasila, zaczyna przybierać inne formy jak gubienie się w nowych miejscach, zapominanie co mieliśmy kupić, notorycznie szukamy kluczy i portfela, unikamy rozmów bo brakuje słów, rodzina nam mówi, że ciągle pytamy o to samo, zapominamy o terminach to sygnał, że należy zbadać swoją pamięć.

  Czyli... Gdzie to się robi?
  Trzeba zgłosić się do neurologa. Neurolodzy specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń pamięci współpracują ściśle z neuropsychologiem. Oni najlepiej potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jest się czym przyjmować, czy nie. Na podstawie wywiadu, badania neurologicznego, wyników testów neuropsychologicznych neurolog oceni problem i jeśli jest potrzeba, zleci dodatkowe badania - laboratoryjne (niektóre zaburzenia pamięci są odwracalne) badania obrazowe (np. tomografię czy rezonans magnetyczny). Dopiero na tej podstawie, po rozpoznaniu typu otępienia (nie każde otępienie to Alzheimer) można wdrożyć odpowiednie leczenie. Dlaczego to takie ważne by jak najszybciej postawić rozpoznanie. Mimo, że choroba Alzheimera powoduje nieodwracalne zaniki mózgu, a przyczyna choroby pozostaje nieznana, nie jesteśmy wobec niej zupełnie bezradni. Wczesna diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia połączonego z tzw. terapią poznawczą mogą znacząco spowolnić postęp choroby. A tym samym przedłużyć dobre funkcjonowanie osoby o co najmniej kilka lat. Warunek jest jeden: musimy zacząć to leczenie, kiedy choroba jest na wczesnym etapie. Jeśli choroba jest w stadium zaawansowanym, wtedy raczej pozostaje nam tylko zorganizowanie całodobowej opieki choremu i podawanie takich leków, które poprawią jakość życia chorej osoby i jej opiekunów. Wtedy stosujemy leki wyciszające dla pobudzonych chorych, zmniejszające omamy, poprawiające sen, ale tak by bardziej nie "otępić" chorego.

  Tylko co 10. chory ma diagnozę

  Zobaczcie wideo. Łukasz Wysocki, licealista, który być może odkrył lek na Alzheimera


  Czytaj więcej o chorobie Alzheimera na kolejnej podstronie
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Specjalistyczne Domy Opieki

  Justyna DOM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Specjalistyczne Prywatne Domy Opieki Alzheimer - Dolny Śląsk, Śląsk i Małopolska www.opieka-justynadom.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alzhaimer w Lubline

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy wiecie gdzie najlepiej leczyć Alzheimera w Lublinie? Polecicie może jakiego specjalistę z tego rankingu? https://ranking.abczdrowie.pl/s/Neurolog/lublin Proszę tylko o sprawdzonych...rozwiń całość

  Czy wiecie gdzie najlepiej leczyć Alzheimera w Lublinie? Polecicie może jakiego specjalistę z tego rankingu? https://ranking.abczdrowie.pl/s/Neurolog/lublin Proszę tylko o sprawdzonych specjalistów! Myślicie, że najlepszy będzie neurolog? Czy jakiś inny lekarz?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytałem ostatnio rewleacyjną wiadomość w temacie Alzheimera:-)

  Mitchu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Naukowcom udało się ostatnio całkowicie wyleczyć tę chorobę u myszy ...
  human2.com.pl/wyleczenie-choroby-alzheimera-bedzie-mozliwe-dzieki-obnizeniu-poziomu-tylko-jednego-enzymu/

  Najczęściej czytane

  Plebiscyty

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Zobacz wideo

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Aktywność = lepsze życie

  Aktywność = lepsze życie