Jak się przygotować do macierzyństwa? Radzi dr Dawid Serafin, ginekolog, położnik z przychodni Serafin Clinic w Gliwicach

Materiał informacyjny

O czym powinny wiedzieć przyszłe mamy? Porady ginekologa

Kobiety planujące macierzyństwo powinny się odpowiednio do tego przygotować. Mowa jest tu nie tylko o prowadzeniu zdrowego trybu życia, odpowiedniej diecie czy aktywności fizycznej. Niezmiernie ważne jest przygotowanie swojego ciała na ciążę i poród. Duże znaczenie mają tutaj ćwiczenia mięśni Kegla. Polecane są one nie tylko przyszłym mamom, ale kobietom w każdym wieku.

Warto pamiętać, że oprócz wykonywanych regularnie wszelkich badań diagnostycznych, bardzo ważne są też specjalne ćwiczenia mięśni Kegla - zwłaszcza przed planowaną ciążą, w jej trakcie i po porodzie. Mięśnie Kegla, umiejscowione w podbrzuszu współuczestniczą w podtrzymywaniu macicy i kontrolowaniu pęcherza, zabezpieczają przed schorzeniem, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także wpływają na jakość współżycia seksualnego.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są szczególnie polecane kobietom w ciąży i po porodzie, jednak tak naprawdę, mogą i powinny je wykonywać także młode i zdrowe dziewczyny.

Dla przyszłych mam najważniejszą korzyścią wynikającą z ćwiczeń mięśni Kegla jest to, że mocne i napięte mięśnie pomogą łatwiej i mniej boleśnie przejść przez poród oraz wrócić do formy po urodzeniu dziecka. Wskutek ciąży i porodu, mięśnie te ulegają rozluźnieniu, zatem młoda mama jest bardziej narażona na problemy związane ze statyką narządu rodnego i z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w przyszłości.

Poznaj inne metody

Samodzielne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla wymaga bardzo dużej dyscypliny. Aby ćwiczenia były efektywne, ważna jest zarówno poprawna technika ich wykonywania, jak i ich regularność.

- To prawda, że mięśnie te jest trudno ćwiczyć, a zalecenia mówią, by ćwiczenia odbywały się nawet trzy razy dziennie po 20 sesji. Ćwiczenia są nudne, monotonne, kobiety często ich zaniechają, więc mięśnie ulegają rozciągnięciu - zwraca uwagę dr Dawid Serafin. - Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia są wskazane i każda kobieta powinna codziennie wzmacniać mięśnie Kegla i utrzymywać ich kondycję, to jest taki sam mięsień jak każdy inny. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na inne metody - dodaje.

Nowoczesnym rozwiązaniem, zastępującym ćwiczenia i przynoszącym świetne efekty jest fotel BTL Emsella. To urządzenie wykorzystuje technologię HIFEM (Highh-Intensity Focused Electromagnetic Technology). Już 6 sesji terapeutycznych (każda sesja po 28 minut) na fotelu Emsella zastępuje rok ćwiczeń mięśni Kegla wykonywanych w domu. Badania wykazują, że aż 95 proc. pacjentek odczuwa znaczną poprawę jakości życia.

BTL Emsella jest całkowicie innowacyjną metodą, która nie wymaga od pacjentki nawet zdjęcia odzieży. Zaraz po sesji terapeutycznej można wrócić do codziennych czynności.

Ponieważ jednym z przeciwskazań jest ciąża i okres karmienia piersią, warto już wcześniej za pomocą tego urządzenia przygotować swoje ciało do przyszłego macierzyństwa.

Wskazania do zabiegu Emsella:

- trening mięśni dna miednicy np. przed planowaną ciążą,

- problemy z nietrzymaniem moczu (wysiłkowe, naglące, mieszane),

- rozciągnięte mięśnie dna miednicy po porodzie,

- osłabione mięśnie dna miednicy na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego np. u sportowców,

- profilaktyka wiotczenia i utraty elastyczności mięśni dna miednicy,

- profilaktyka opadania narządów miednicy,

fizjoterapia po zabiegach ginekologicznych i urologicznych,

- poprawa życia seksualnego.

A oto porady specjalistów nie tylko dla przyszłych mam

Profilaktyka to podstawa

Dawid Serafin, specjalista ginekologii i położnictwa:

Warto pamiętać o jakże ważnej profilaktyce dla każdej kobiety. Raz do roku każda z pań powinna wykonać badanie ginekologiczne. Podczas konsultacji z lekarzem nie krępujmy się mówić o naszych dolegliwościach. Specjalista zawsze wysłucha pacjentkę i zaleci odpowiednią terapię. W gabinecie ginekologicznym powinniśmy zapomnieć o skrępowaniu szczególnie, że chodzi o nasze zdrowie. Podczas wizyty lekarz wykonuje również badanie piersi oraz zaleca raz do roku wykonanie USG piersi u kobiet po 30. roku życia. Mówiąc o profilaktyce bardzo ważnym i podstawowym badaniem wykonywanym okresowo jest pobranie wymazu cytologicznego. Ta prosta diagnostyka ma ogromną wagę przy wczesnym wykrywaniu nowotworów narządów rodnych kobiety.

Ważna właściwa diagnostyka niepłodności

Dr n.med. Dagmara Pluta, specjalista ginekologii i położnictwa:

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet, oprócz wad anatomicznych i endometriozy, są zaburzenia hormonalne. Nieprawidłowy poziom hormonów ma negatywny wpływ m.in. na funkcję jajników i owulację, utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy i prawidłowy rozwój ciąży. Bezskuteczne starania macierzyńskie zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą. Tylko właściwa diagnostyka i ustalenie przyczyny zaburzeń oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapewni równowagę gospodarki hormonalnej, może przywrócić szansę na zajście w ciążę i jej szczęśliwe rozwiązanie. Zachęcam, aby wszystkie kobiety, a szczególnie te, które są w planach macierzyńskich, przynajmniej raz w roku, wykonywały odpowiednie badania hormonalne.

Pamiętaj o badaniach prenatalnych

Dr n. med. Aneta Walaszek-Gruszka, specjalista ginekologii i położnictwa, perinatolog:

Zachęcam przyszłe mamy do wykonywania badań prenatalnych we wszystkich 3

trymestrach ciąży, ponieważ tego rodzaju diagnostyka daje możliwość oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki oraz wykluczenia lub potwierdzenia występujących u niego wad bądź chorób. Część z nich można leczyć jeszcze w okresie rozwoju płodu, z kolei inne tuż po porodzie, do którego personel medyczny może przygotować się o wiele lepiej, gdy wie, że u maluszka pojawiły się pewne nieprawidłowości. Jeśli zaistnieje konieczność poszerzenia diagnozy, przeprowadza się konsultację genetyczną oraz wykonuje się amniopunkcję. Badanie ma na celu pobranie niewielkiej próbki płynu owodniowego, w którym znajduje się DNA płodu. Procedurę wykonuje się pod ścisłą kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym i sterylnych warunkach, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo dziecku i matce. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Kiedy jest konieczna konsultacja genetyczna?

Dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek, specjalista genetyki klinicznej:

Z konsultacji genetycznej warto skorzystać planując ciążę w przypadku, gdy w rodzinie występowały jakieś choroby genetyczne lub wcześniejsze poronienia. W przypadku gdy podczas badania prenatalnego wystąpi zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej lekarz może skierować parę do specjalisty genetyka na konsultację refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzice, którzy chcą mieć dużą wiedzę, czy dziecko rozwija się prawidłowo od 10-tego tygodnia ciąży mogą wykonać specjalistyczny test NACE. Jest to w pełni bezpieczne badanie wykluczające z najwyższym prawdopodobieństwem wystąpienie częstych chorób genetycznych - do jego wykonania wystarczy pobranie niewielkiej ilość krwi obwodowej matki a wyniki dają pewność do 99,9%. Test wyklucza możliwość wystąpienia nieprawidłowości takich jak np. zespół Downa (trisomia 21.), Edwardsa (trisomia 18.) czy Pataua (trisomia 13.), ale również inne rzadko występujące wady genetyczne.

Nie zapominajmy o właściwej diecie

Dietetyk mgr Karolina Suder:

Oprócz suplementacji, którą zaleca się w czasie planowania ciąży należy zadbać o prawidłową i dobrze zbilansowaną dietę. Nie należy czekać na dodatni wynik testu, aby zmienić dotychczasowe odżywianie. Warto pamiętać, że witaminy, mikro i makroelementy są lepiej wchłaniane z pożywienia.

Przyszła mama nie powinna zapomnieć o zdrowych tłuszczach – np. oliwa z oliwek, olej lniany - odpowiedniej podaży białka oraz produktów pełnoziarnistych, świeżych warzywach i owocach. Warto korzystać z sezonowości produktów. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma wpływ na prawidłową produkcje płynu owodniowego. Może również zapobiegać występującym w czasie ciąży zapaleniom układu moczowego.

Odpowiednia dieta kobiety ciężarnej ma wpływ nie tylko na przebieg i rozwój ciąży ale również na stan zdrowia w dorosłym życiu dziecka.

Co z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej?

Robert Skibiński, specjalista medycyny estetycznej:

Ciąża i okres karmienia piersią stanowią przeciwskazanie do wszelkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, zarówno laserowych, jak i manualnych. Niedozwolone są jakiekolwiek zabiegi przerywające ciągłość naskórka. W tym szczególnym okresie w życiu kobiety, który zmienia funkcjonowanie jej całego organizmu, dbanie o wygląd i stan skóry najlepiej ograniczyć do codziennej pielęgnacji naturalnymi i bezzapachowymi kosmetykami. Na rynku jest szeroka oferta kosmetyków dedykowanych szczególnie kobietom w ciąży.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonywane dopiero po zakończeniu karmienia piersią, gdy organizm kobiety wraca powoli do normalnego funkcjonowania, stabilizują się hormony, waga oraz stan skóry.

Wideo

Dodaj ogłoszenie