MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się przygotować do pracy z nową klasą? Zacznij z czystą kartą

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Koszmarna klasa” albo „zdolni, ale leniwi”, „uważaj na nich”, „takie mimozy” – ile razy słyszysz coś podobnego w pokoju nauczycielskim? Nie ma chyba klasy, która nie doczekałaby się jakiejś, mniej lub bardziej chlubnej, etykietki. Nauczyciele przekazują sobie informacje, wierząc, że w ten sposób pomagają sobie wzajemnie w procesie wychowawczym. Prawda jest jednak taka, że często w diagnozach tych wiele jest stereotypów, a przyklejonej łatki trudno się pozbyć. Może więc warto, rozpoczynając pracę z klasą, przyjść do niej z otwartą głową?

Spis treści

Dlaczego lepiej nic nie wiedzieć o klasie przed rozpoczęciem nauki?

Popularną praktyką nauczycieli przygotowujących się do objęcia nowej klasy, jest zdobycie jak największej ilości informacji przed jej poznaniem. Jest to podejście, które ma na celu ułatwienie nawiązywania relacji i lepsze zrozumienie innych od samego początku.

Wydaje się, że znajomość imion, czasem nawet obejrzenie zdjęć, poznanie zainteresowań, a zwłaszcza potencjalnych problemów, jest niewinne i może pomóc w szybszym zbudowaniu relacji. Jednakże takie podejście niesie ze sobą pewne ryzyko, które warto rozważyć. Istnieje kilka powodów, dla których lepiej unikać wcześniejszej wiedzy o swojej klasie i podejść do niej z otwartym umysłem.

Brak uprzedzeń i większa obiektywność

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, aby nie dowiadywać się zbyt wiele o swojej klasie przed jej poznaniem, jest możliwość uniknięcia uprzedzeń. Gdy zdobywamy informacje na temat innych ludzi, nawet jeśli są to tylko powierzchowne „fakty”, możemy nieświadomie zacząć ich oceniać. Tworzenie opinii na podstawie zebranych danych przed faktycznym poznaniem osoby może prowadzić do nieświadomych uprzedzeń.

klasa
Kim są twoi uczniowie, najlepiej dowiedzieć się od nich freepik.com

Kiedy dowiadujesz się, że ktoś ma określone zainteresowania, pochodzi z konkretnego środowiska lub uczestniczył w pewnych wydarzeniach, twoje postrzeganie tej osoby może być z góry ukształtowane. Oznacza to, że możesz ocenić kogoś na podstawie stereotypów, które niekoniecznie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. To właśnie obiektywne podejście, oparte na obserwacjach i bezpośrednich interakcjach, pozwala na bardziej autentyczne i szczere relacje.

Mniejszy stres

Wiedza o potencjalnych konfliktach, plotkach czy innych problemach w klasie, zanim się ją pozna, może wprowadzać niepotrzebny stres i presję poradzenia sobie z problemem, który tak naprawdę jeszcze nas nie dotyczy. Często zdarza się, że nauczyciele, którzy wcześniej słyszeli negatywne opinie o swoich uczniach, podchodzą do nich z dystansem lub niechęcią, co tylko pogłębia napięcia i tworzy niezdrową atmosferę.

Unikanie wstępnej wiedzy pozwala na spokojniejsze i bardziej zrównoważone podejście do nowej sytuacji. Możesz skoncentrować się na swoich celach i zadaniach, zamiast martwić się o potencjalne problemy. Takie podejście pomaga w tworzeniu bardziej pozytywnego środowiska, w którym każdy ma szansę na nowy start.

Budowanie własnych opinii i autentycznych relacji

Kiedy nie masz wcześniejszych informacji na temat swojej klasy, możesz samodzielnie wyrobić sobie opinię na temat ludzi, z którymi będziesz spędzać czas. Jest to niezwykle ważne dla budowania autentycznych relacji, które zbudujesz na rzeczywistych interakcjach, a nie na z góry przyjętych założeniach.

Poznanie uczniów na własną rękę pozwala na odkrycie ich prawdziwych cech i zainteresowań. W ten sposób masz szansę odkryć w nich to, co naprawdę jest w nich wartościowe, zamiast ograniczać się do powierzchownych informacji, które mogą być mylące lub niepełne. Daj sobie czas na poznanie swojej klasy, oferując jej uwagę, zaufanie i prawo do wejścia w nową relację bez starych obciążeń.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni