Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skusić turystę?

Michał Wroński
Skansen górniczy  Królowa Luiza w Zabrzu odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów
Skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów Fot. Arkadiusz Gola
Przemysłowe zabytki regionu wspólnie będą kusić turystów. Razem wyznaczać będą sobie standardy i promować się w internecie.

Wszystko po to, by Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego na stałe zaistniał w katalogach biur podróży. Gości ma skusić lepsza jakość usług, zakrojona na szeroką skalę akcja reklamowa oraz spektakularne imprezy, takie jak planowana na przyszły rok Noc z Zabytkami Techniki.

- Sądzę, że przy odpowiednim przygotowaniu jesteśmy w stanie przyciągnąć na nią nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. W Westfalii, gdzie od kilkunastu lat funkcjonuje podobny szlak w takiej imprezie udział wzięło dwieście tysięcy ludzi - mówi Adam Hajduga, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

500 tys. turystów odwiedza rocznie Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Na razie przedstawiciele wszystkich tworzących Szlak 32 obiektów muszą nauczyć się współpracy. Temu właśnie służyć mają tegoroczne szkolenia. W budżecie Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiej Organizacji Turystycznej przeznaczono na ten cel od 50 do 80 tysięcy złotych. Jaki będzie konkretnie efekt tych szkoleń? Utworzenie wspólnego biletu na razie jest mało prawdopodobne (wymagałoby to wspólnego rozliczenia), ale już stworzenie w ramach Szlaku mniejszych tras tematycznych nie stanowi problemu. Podobnie jak wspólna obsługa klientów, tak by odwiedzający jeden z zabytków turysta mógł od razu dowiedzieć się, gdzie w pobliżu znajduje się inne miejsce godne odwiedzenia.

Właściciele umieszczonych na trasie obiektów wspólnie mają również ustalać cele i standardy, jakie powinny one spełniać. Na tej podstawie zabytki ze Szlaku podzielone zostaną na dwie grupy: tzw. gwiazd techniki i obiektów oferujących niecodzienne wrażenia.

- Pod względem prowadzonej na ich rzecz promocji nie będzie między nimi żadnej różnicy - obiecuje Adam Hajduga.
Jak jednak podkreśla każdy z obiektów musi przygotować indywidualny plan rozwoju, który będzie zobowiązany realizować. Jeśli po roku okaże się, że tego nie robi grozi mu usunięcie ze Szlaku. Urzędnicy nie chcą jeszcze mówić, który z 32 zabytków prezentuje się obecnie najgorzej. Przyznają natomiast, iż kolejne obiekty chcą "wskoczyć" na listę. - Na razie takie aspiracje zgłosiła "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej i Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia w byłej kopalni Saturn w Czeladzi. Decyzja o ewentualnym wpisaniu je na Szlak zostanie podjęta po przeprowadzonym w nich audycie - dodaje Adam Hajduga.

Z całą pewnością obaw co do pewnego miejsca na Szlaku nie mają w Zabrzu.

Jak przypomniał wczoraj Zbyszek Zaborowski z zarządu województwa śląskiego spore fundusze zostaną przeznaczone na stworzenie kompleksu turystycznego, obejmującego działające już skanseny górnicze Guido i Królowa Luiza, a także przygotowywaną dopiero do udostępnienia Sztolnię Dziedziczną - prawdziwy rarytas nie tylko dla miłośników industrialnej turystyki. Całość ma być gotowa za trzy lata. Okazją, by pochwalić się nim będą na pewno Targi Turystyki Przemysłowej i Podziemnej, które 10-12 września odbędą się w Zabrzu.

- Zgłosili się już pierwsi chętni... z Australii. Mamy nadzieję, że pojawią się inne ciekawe propozycje. Może szlaki perfum lub czekolady - zastanawia się Urszula Kycia z Urzędu Miejskiego z Zabrzu.
Ci, którzy nie pojawią się na targach o czekających w Zabrzu atrakcjach będą mogli się dowiedzieć przy okazji odwiedzin w którymś z większych miast Polski. Tam bowiem prowadzona będzie kampania reklamowa szlaku zabytków techniki województwa śląskiego (na jej organizacje przeznaczonych zostało 70 tysięcy złotych nagrody przyznanej razem ze Złotym Certyfikatem przez Polską Organizację Turystyczną).

- Obecnie trwają uzgodnienia techniczne. Kampania ruszy prawdopodobnie jesienią - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera