Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to Stanisław Hadyna, twórca zespołu „Śląsk” miał napisać nowy polski hymn...

Teresa Semik
Stanisław Hadyna
Stanisław Hadyna
Zespół „Śląsk” jest dziełem życia Stanisława Hadyny. On i jego niezwykłe życie to jeden z tematów czerwcowego wydania „Naszej Historii”.

Wielość darowanych Stanisławowi Hadynie uzdolnień była imponująca; pianista, kompozytor, dyrygent, literat, pedagog, organizator życia muzycznego. Erudyta miary wyjątkowej. Stał się legendą za życia. Zawsze uśmiechnięty i skory do rozmowy. Wysoki, szczupły, chodził w furażerce trochę staromodnej i ta właśnie fantazyjna furażerka stała się z czasem jego znakiem rozpoznawczym.

Dobrze zapowiadająca się kariera muzyka zaprowadziła Hadynę przed oblicze prezydenta Bolesława Bieruta. Chętnie wracał wspomnieniami do tej niesamowitej przygody. „Wy, Broniewski, napiszecie tekst nowego hymnu polskiego, który by uwydatniał socjalistyczne zdobycze, a wy, Hadyna, muzykę” - zarządził towarzysz Bierut. Gdy Hadyna próbował się bronić, że się na tym nie zna, dygnitarz partyjny uciął krótko: „Nie gadajcie, macie taką rekomendację, że lepszej nie trzeba”. Jak się później okazało, rekomendacji udzielił Hadynie generał Aleksandr Aleksandrow, kompozytor, autor m.in. muzyki do hymnu Związku Radzieckiego, a dziś hymnu Federacji Rosyjskiej.

Stanisław Hadyna, wtedy jako dyrektor biura imprez artystycznych, organizował po Polsce tournée jego genialnego chóru - Zespołu Pieśni i Tańca Armii Czerwonej ZSRR, znanego na całym świecie pod nazwą „Chóru Aleksandrowa”. I w czasie tego tournée, w wolnej chwili Hadyna zagrał generałowi swój I Koncert fortepianowy. Spodobał mu się. Na zakończenie artystycznych wojaży po Polsce Bolesław Bierut zaproponował Aleksandrowowi napisanie muzyki do polskiego hymnu, skoro tak ładną muzykę napisał do radzieckiego. Generał miał powiedzieć, że nie wypada, ale zna młodego człowieka, który się do tego nadaje. I wskazał na Hadynę.

Stanisław Hadyna jednoznacznie kojarzy się ze śląską ziemią, jak Morcinek, Szewczyk, Kutz. Żył między Wisłą, Koszęcinem a Krakowem.

Więcej o Stanisławie Hadynie w czerwcowym numerze „Naszej Historii”.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!