Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Ukraińcy walczą z dronami, korygującymi ogień rosyjskiej artylerii INFOGRAFIKA

Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Tak wygląda ukraińska strzelba antydronowa
Tak wygląda ukraińska strzelba antydronowa POLTAVA.TO
Ukraińskie wojsko kupuje zagłuszacze dronów od rodzimego producenta. Gdyby nie firma przedsiębiorcy z Ługańska Andrija Znajczenki, ogień rosyjskiej artylerii, prowadzony po ukraińskich pozycjach bojowych i celach cywilnych byłby bardziej precyzyjny.

Pierwotnie Ministerstwo Obrony Ukrainy planowało wyposażyć swoją armię w zagłuszacze dronów zagranicznej produkcji. W tym celu w roku 2021 zawarto nawet kontrakt z jednym z zachodnich producentów. „Dostawy sprzętu jednak nie nastąpiły, gdyż zablokowała je ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel” – pisze portal Ukraińska Prawda, opowiadający historię powstania ukraińskiej broni przeciwko dronom, naprowadzającym ogień rosyjskiej artylerii na cele wojskowe oraz cywilne.

Jak Ukraińcy walczą z dronami, korygującymi ogień rosyjskiej artylerii INFOGRAFIKA
Infografika Agnieszka Kowalko

Nie trzeba być snajperem

Zagłuszacze dronów, wykorzystywane na froncie przez wojsko ukraińskie, nazywane są przez ukraińskiego producenta sprzętu firmę Kvertus „strzelbami antydronowymi”. Urządzenia te, wyglądające, jak walizki o wydłużonym kształcie z celownikiem, przeznaczone są do zwalczania stosowanych przez rosyjską artylerię kwadrokopterów, nadlatujących nad obiekty, wybierane przez wroga na potencjalne cele ostrzału artyleryjskiego, i przekazujące współrzędne tychże celów.

Najbardziej skutecznym, wykorzystywanym przez Ukraińców na froncie zagłuszaczem jest „strzelba antydronowa” KVSG-6. Maksymalny zasięg działania tego urządzenia to 3 kilometry, a czas nieprzerwanej pracy – 30 minut. Nieprzyjacielski dron, aby stracił sterowanie przez swojego operatora, został przejęty przez „strzelającego” i przez niego uziemiony, musi być napromieniowywany strzałem ze „strzelby antydronowej” w ciągu minuty, maksymalnie – trzech.

„Strzelający” nie musi posiadać przy tym umiejętności snajperskich, gdyż „zestrzeliwująca” dron przeciwnika częstotliwość promieniuje w „wachlarzu”, liczącym około 30 stopni rozpiętości względem osi karabinu.

Samochodzik z antenkami

Pomysł na produkcję „strzelby antydronowej” Andrij Znajczenko, ukraiński przedsiębiorca rodem z okupowanego przez Rosjan Ługańska i założyciel firmy Kvertus, podpatrzył podczas podróży do Azji. Tam zobaczył prototyp zagłuszacza sprzętu elektronicznego w postaci samochodzika-zabawki, „oblepionego” antenkami oraz przewodami, ciągnącymi się do plecaka z akumulatorem.

Gdy wrócił na Ukrainę Andrij, prowadzący już firmę, produkującą już, niedoskonałe wówczas urządzenia do tłumienia sygnału radiowego, zaczął je doskonalić, aby pięć lat temu oferować na rynku pierwszą w Ukrainie strzelbę antydronową.

Skuteczność 99 procent

Produkcja firmy Kvertus zainteresowała wówczas Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, która zaprosiła Andrija Znajczenkę do wzięcia udziału w przetargu na produkcję sprzętu walki elektronicznej na potrzeby ukraińskiego państwa. Po wygranym przetargu i wykonanym zleceniu biznesmen zwiększył moce produkcyjne własnego przedsiębiorstwa i zaczął masowo produkować „strzelby antydronowe”. W 2021 r. obrót firmy wyniósł około 13 mln hrywien (według aktualnego kursu - około 2 miliona złotych), a w niezbędny do produkcji sprzęt Andrij zainwestował 300 tysięcy dolarów. Ukraińską produkcją zagłuszaczy dronów, po zablokowaniu importu ich zachodnich odpowiedników przez Angelę Merkel, zainteresowało się Ministerstwo Obrony Ukrainy, które postanowiło wyposażyć w ten sprzęt swoją armię.

Jak zapewnia Andrij Znajczenko, skuteczność produkowanych przez niego „strzelb antydronowych” wynosi 99 procent. Oznacza to, że dron przeciwnika, namierzony przez żołnierza obsługującego sprzęt, praktycznie nie ma szans na dokończenie misji i spada na ziemię, o czym wróg dowiaduje się widząc na monitorze sterowania dronem obrazek, oznaczający „śmierć” latającej maszyny.

Korzyść polowania na drony wroga za pomocą zagłuszaczy polega m.in. na tym, że uziemiony bez uszczerbku fizycznego sprzęt po ingerencji specjalistów może być wykorzystywany przeciwko wrogowi. Nawet jeśli dron zostanie częściowo uszkodzony, zachowuje w pamięci cenną dla wywiadu informację, na przykład o miejscu startu - zdradza lokalizację przeciwnika.

Zniżka dla rodzimego wojska

Rynkowa cena najskuteczniejszego zagłuszacza dronów ukraińskiej produkcji KVSG-6 jest wynosi 15 tysięcy dolarów. Dla rodzimego wojska ukraiński producent zrobił zniżkę do 12 tysięcy dolarów za sztukę.

Każdego dnia firma Kvertus produkuje pięć sztuk sprzętu, utrudniającego wrogowi naprowadzanie na cele ognia swojej artylerii. Potrzeby całego ukraińskiego wojska szacowane są na ponad tysiąc „strzelb antydronowych”. Broń należy do katalogu broni defensywnej.

Odpowiedniki zagraniczne - nawet pięciokrotnie droższe

Ukraina stara się radzić sobie sama z wyposażeniem wojska w sprzęt niezbędny do zwalczania wrogiej artylerii.

Na rynku są odpowiedniki ukraińskich „strzelb antydronowych”, których parametry wskazują na to, że mogłyby być skuteczniejsze w walce z rosyjską artylerią. Chodzi między innymi o chińskiego producenta dronów marki Defender DZ-01 Pro, które mają zasięg oddziaływania 5 kilometrów (ukraińskie do 3 km) i mogą pracować na jednym ładowaniu sześciokrotnie dłużej niż ich ukraińskie odpowiedniki. Cena rynkowa takiego sprzętu jest jednak 5-krotnie wyższa niż broni ukraińskiej produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak Ukraińcy walczą z dronami, korygującymi ogień rosyjskiej artylerii INFOGRAFIKA - Portal i.pl