Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uśmierzyć ból u psa? Na pewno nie aspiryną. Niektóre leki stosowane u ludzi mogą zaszkodzić, a nawet zabić pupila

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay/PicsbyFran
Niejeden właściciel psa lub kota na widok cierpiącego pupila, bił się z myślami, czy nie podać mu leku, który jemu samemu kiedyś przyniósł ulgę. Naukowcy z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przestrzegają: paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, zamiast pomóc, mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, a nawet zabić naszego czworonoga.

Jak uśmierzyć ból u psa?

Ludziom czasem wydaje się, że jeśli sami kurują się, to sami mogą też wyleczyć swojego psa, a podawanie zwierzętom leków powszechnie stosowanych u ludzi jest całkowicie bezpieczne. Tymczasem, jak przestrzegają naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w przypadku zwierząt dawkowanie i skuteczność preparatów przeciwbólowych bez recepty wygląda inaczej niż u ludzi.

– Niektóre leki przeciwbólowe zażywane przez ludzi mogą wyniszczyć organizm zwierzęcia. Do zatruć dochodzi zazwyczaj w wyniku jednorazowego spożycia przez zwierzę dużej ilości leku (np. w formie tabletek zawierających słodką w smaku otoczkę) lub po podaniu przez właściciela nieodpowiedniej dla psa lub kota dawki – tłumaczy prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nie zawsze dobre chęci właściciela i zastosowanie farmakoterapii, którą wdrażamy u ludzi, jest dla zwierzęcia bezpieczna – dodaje.

Paracetamol w ludzkim organizmie jest metabolizowany w wątrobie, a następnie powstałe metabolity są wydalane przez nerki. Koty i psy są pozbawione pewnych enzymów uczestniczących w detoksykacji paracetamolu. – W efekcie ten popularny i powszechnie dostępny lek przeciwbólowy stanowi jeden z najczęstszych czynników powodujących zatrucia u zwierząt domowych. Szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie paracetamolu są koty, dla których nawet bardzo mała dawka leku jest niebezpieczna i może powodować śmierć – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków, Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM.

Nie przeocz

Bez wątpienia do leków, które dla domowych pupilów są potencjalną „trucizną” należy także Ibuprofen. Objawami jego przedawkowania u psa są m.in. biegunka, ból brzucha w połączeniu z krwawymi wymiotami, a także drgawki i śpiączka. – Nie zaleca się przewlekłego stosowania tego leku u zwierząt domowych ze względu na ryzyko owrzodzenia żołądka, czy zapalenia jelit – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka.

A co z popularną aspiryną? Ona także może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie czworonoga. Owrzodzenia i perforacja przewodu pokarmowego (uszkodzenie wszystkich warstw ściany przewodu pokarmowego) to jedne z wielu jej skutków ubocznych. Może dojść również do uszkodzenia wątroby, czy szpiku kostnego. W przypadku ostrego zatrucia, aspiryna powoduje wymioty, biegunkę, apatię, przyspieszony oddech, drgawki, a także śpiączkę zwierzęcia. – Ilość tego leku zawarta w jednej tabletce popularnych preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dedykowanych ludziom, w przypadku kotów jest potencjalnie śmiertelna – zaznacza prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok. – Toksyczne efekty u pupili mogą również wstąpić w wyniku spożycia preparatów w formie maści czy żelu, które w swoim składzie zawierają pochodne kwasu salicylowego, np. salicylan metylu – dodaje.

Musisz to wiedzieć

Leki przeciwbólowe bez recepty są bardzo popularne i łatwo dostępne. W efekcie, jak utrzymują eksperci SUM, niektórzy właściciele czworonogów są niesłusznie przekonani, że są to preparaty bezwzględnie bezpieczne i aplikują je swoim pupilom na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem. – To bardzo niepokojące zjawisko. Różnice w metabolizmie wielu leków przeciwbólowych między człowiekiem, a zwierzęciem są znaczące, stąd podawanie ich psom czy kotom powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji ze specjalistą – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera