Jak w domu! – czyli Uczelnia przyjazna cudzoziemcom

Materiał informacyjny Politechniki Śląskiej
Tysiące kilometrów od domu, w nowym środowisku, w obcym kraju, w nieznanej kulturze – często nie zdajemy sobie sprawy, że osoby z zagranicy podejmujące studia na polskiej uczelni muszą mierzyć się z nie lada wyzwaniem. To właśnie z myślą o nich, a także o pracownikach administracji obsługujących osoby z zagranicy, powstał cykl filmów w ramach projektu „Welcome to Poland”, który jest realizowany w Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej.

Głównym celem projektu realizowanego od maja 2022 r. do kwietnia br., a dotyczącego umiędzynarodowienia uczelni, jest podniesienie kwalifikacji kadr oraz uświadomienie istnienia różnic międzykulturowych wpływających na problemy z komunikacją, a tym samym wypracowanie postaw otwartości i tolerancji na różnorodność wśród całej społeczności akademickiej. Wiedza, empatia i zrozumienie sprzyjają tworzeniu miejsca przyjaznego cudzoziemcom – a takim właśnie chce być Politechnika Śląska. Świadczy o tym między innymi Strategia Rozwoju Uczelni na lata 2021-2026, w której wzrost umiędzynarodowienia nauki i kształcenia określono jako jeden z głównych celów strategicznych Uczelni.

Osią projektu realizowanego w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej pn. „Jak w domu! Kampania podnosząca kwalifikacje kadry administracyjnej obsługującej studentów i naukowców z zagranicy” jest seria pięciu fabularyzowanych filmów, prezentujących różne sytuacje z życia rodziny, której członkowie związani są z Uczelnią. Scenariusz obfituje w zabawne, z życie wzięte sytuacje, czasem prezentujące uczelnianą rzeczywistość w krzywym zwierciadle i z przymrużeniem oka, a czasem pozwalające z dystansem spojrzeć na utarte schematy działania.

W filmach nie brakuje przerysowanych czy wyolbrzymionych sytuacji. Twórcom zależało na refleksji w duchu: z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie bowiem nawet najtrudniejsze tematy i problemy można pokazać z dystansem, życzliwością i… marginesem pozwalającym na popełnianie błędów, z których trzeba jednak wyciągać wnioski.

Poza fabularyzowaną serią, projekt przewidywał również szkolenia z języka angielskiego wraz z elementami komunikacji interkulturowej dla pracowników kadry administracyjnej. Beneficjentami byli pracownicy Akademickiego Osiedla Studenckiego, którzy na co dzień stykają się ze studentami zagranicznymi i muszę odnaleźć się w różnych, czasem trudnych sytuacjach. Tematy zajęć opracowano w oparciu o wyniki ponad stu ankiet przeprowadzonych w ramach projektu ze studentami i doktorantami z zagranicy, które wskazały główne bariery komunikacyjne. Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, chętnych było o wiele więcej niż miejsc dostępnych w projekcie. Dlatego działania projektowe przewidują również opublikowanie swoistego kodeksu dobrych praktyk, który w codziennych sytuacjach pomoże obu stronom: studentom i pracownikom z zagranicy oraz kadrze administracyjnej uczelni. Wszystko po to, by każdy członek wspólnoty akademickiej Politechniki Śląskiej czuł się na uczelni jak u siebie.

Projekt pn. „Jak w domu! Kampania podnosząca kwalifikacje kadry administracyjnej obsługującej studentów i naukowców z zagranicy” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Anna Świderska, Iwona Flanczewska-Rogalska

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo