Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak łatwo wyczyścić piekarnik? Najlepsze babcine sposoby, które ułatwią życie! Sprawdzone i tanie triki na czyszczenie piekarnika bez chemii

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Generalne jesienne porządki nie mogą się odbyć bez czyszczenia piekarnika. Niestety to trudne i nieatrakcyjne zajęcie, dlatego często odkładamy je na ostatnią chwilę. Zwłaszcza jeśli nie robiliśmy tego wcześniej regularnie, to musimy usunąć dużo przypalonych resztek jedzenia i tłustych zabrudzeń. Jak wyczyścić piekarnik z trudnych do usunięcia, zapieczonych plam? Jak zrobić to bez użycia silnych środków chemicznych? Podsuwamy kilka babcinych sposobów na czyszczenie piekarnika.

Spis treści

Nowoczesne piekarniki, które same się czyszczą

Piekarnik to niezbędny sprzęt w każdej kuchni, bo przygotowujemy w nim dania obiadowe, ciasta i ciepłe przekąski. Żeby jednak działał prawidłowo, a także spełniał swoje liczne funkcje, musimy zadbać o jego regularne czyszczenie i usuwać resztki jedzenia, które nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale mogą być źródłem bakterii i brzydkiego zapachu podczas pieczenia.

Domowe triki na czyszczenie piekarnika
Jeżeli ruszt w piekarniku musimy wyczyścić, to spalenizny pozbędziemy się, zanurzając go na kilka godzin w misce z wrzątkiem i szklanką octu. gpointstudio/Getty Imgaes

Nowoczesne piekarniki elektryczne najczęściej mają funkcję samoczyszczenia. Producenci AGD oferują m.in. piekarniki elektryczne:

  • piekarniki z pyrolizą (pirolizą)– zastosowanie bardzo wysokiej temperatury (500°C) sprawia, że wszelkie zabrudzenia spalają się i zamieniają w popiół;
  • piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego – w tej metodzie autoczyszczenia temperatura, w której przebiega czyszczenie, jest niższa ok. 250-350°C. Dzieje się tak za sprawą specjalnych wkładów wbudowanych w ścianki piekarnika, na których dopalają się zanieczyszczenia;
  • piekarniki z funkcją czyszczenia parowego (hydrolitycznego) – do piekarnika wlewamy niewielką ilość wody i uruchamiamy tryb samoczyszczenia. Woda pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna parować i brud się zmiękcza, więc staje się łatwy do usunięcia.

Jeśli jednak nasz piekarni nie oferuje żadnej z powyższych opcji, to warto skorzystać z naszych sprawdzonych rad na szybkie i skuteczne wyczyszczenie piekarnika, bez używania toksycznych preparatów.

Od czego zacząć czyszczenie piekarnika?

Pamiętajmy, żeby przed rozpoczęciem czyszczenia piekarnika elektrycznego koniecznie odłączyć go od zasilania, aby uniknąć porażenia prądem! Następnie wyjmujemy wszystkie półki i zanurzamy w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń w zlewie lub dużej misce. Jeśli wewnątrz piekarnika znajdują się okruchy i resztki jedzenia, to usuwami je za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Nie wolno do czyszczenia piekarnika używać szczotek z twardym włosiem, druciaków, noży i innych ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić powłoki czyszczonych elementów.

Para wodna – szybki sposób na lśniący piekarnik

Najpierw spróbujmy wykorzystać najprostszy sposób na czyszczenie piekarnika za pomocą pary wodnej. Do żaroodpornego naczynia wlewamy dwie szklanki wody i naczynie umieszczamy w piekarniku. Ustawiamy temperaturę ok. 180°C i włączamy termoobieg. Po ok. 30 minutach uzyskamy podobny efekt, jak przy opisywanej wyżej automatycznej funkcji czyszczenia parowego. Jak tylko piekarnik wystygnie, to przecieramy go miękką szmatką z dodatkiem płynu do naczyń i cały brud powinien dać się łatwo usunąć. Jeśli jednak część zabrudzeń pozostała, to czas skorzystać z innych sprawdzonych sposobów na czyszczenie piekarnika.

Soda oczyszczona, cytryna, ocet, sól i woda – sprawdzone sposoby na trudne zabrudzenia

Możemy wykonać własną miksturę ze składników, które z reguły mamy pod ręką w kuchni. W internecie krąży mnóstwo różnych przepisów na domowe pasty czyszczące.

Składniki łączymy ze sobą na wiele sposób i w różnych proporcjach. Możemy zrobić pastę czyszczącą, np. mieszając w miseczce kilka łyżeczek sody oczyszczonej, octu oraz wody, w takich ilościach, by otrzymać miękką papkę. Jeśli mamy sporo przypalonych miejsc do wyczyszczenia, to możemy dodatkowo dosypać do pasty odrobinę soli, która niczym peeling pomoże usunąć stwardniałe resztki jedzenia z wnętrza piekarnika. Zamiast octu możemy wykorzystać sok z cytryny.

Przygotowaną mieszankę nakładamy na zabrudzone miejsca (unikając dotykania grzałek) i pozostawiamy na kilka minut. W tym czasie możemy umyć namoczone wcześniej półki, w razie potrzeby spryskując je octem lub wodą z cytryną przelaną do atomizera. Po kilku minutach rozcieramy papkę za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki, dodając wcześniej troszkę wody lub octu. Kiedy przestaniemy czuć pod palcami zaschnięte, chropowate zabrudzenia, to dokładnie usuwamy naszą pastę z powierzchni piekarnika.

Czyszcząc piekarnik, nie zapominajmy o wentylatorach. Nie wkładajmy do nich pasty, ponieważ trudno będzie ją usunąć, co może doprowadzić do uszkodzenia tych istotnych elementów piekarnika lub ich zapchania. Do czyszczenia wentylatorów użyjmy np. roztworu z wody i octu.

Ale to tylko jeden z wielu dostępnych przepisów. Warto jednak wiedzieć, jak działają w pojedynkę poszczególne składniki opisanej wyżej pasty:

  • soda oczyszczona – żeby skutecznie wyczyścić piekarnik, wystarczy posypać sodą przypalone resztki jedzenia, a następnie spryskać plamy wodą. Po około godzinie usuwamy papkę i przecieramy powierzchnię wilgotną szmatką;
  • sól – miejsca zaplamione i przypalone resztki jedzenia posypujemy solą i włączamy piekarnik. W momencie gdy sól zacznie robić się brązowa, to od razu wyłączamy piekarnik. Po ostygnięciu urządzenia usuwamy sól, a następnie przecieramy wnętrze wilgotną szmatka. Sól doskonale usuwa wszelkie tłuste zabrudzenia;
  • ocet – wnętrze piekarnika przecieramy roztworem wody z octem (najlepiej w proporcji jeden do jednego). Żeby zniwelować niemiły zapach, możemy dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Ocet sprawia, że piekarnik może odzyskać dawny blask;
  • sok z cytryny – kwas zawarty w soku rozpuszcza tłuszcz, radzi sobie też całkiem dobrze z przebarwieniami i nabłyszcza czyszczoną powierzchnię. Do naczynia żaroodpornego wyciśnijmy sok z kilku dużych cytryn i wstawmy naczynie do piekarnika nagrzanego do temperatury 220-250°C. Po ok. 30 minutach wyłączmy piekarnik i poczekajmy, aż wystygnie. Następnie za pomocą miękkiej szmatki z łatwością uda nam się wyczyścić wnętrze piekarnika.

Aby nie dopuścić więcej do silnego zabrudzenia piekarnika, przemywajmy elementy urządzenie szmatką nasączoną płynem do naczyń, sokiem z cytryny lub octem systematycznie, najlepiej przynajmniej raz w tygodniu. Nie bójmy się intensywnego zapachu środka czyszczącego, bo on szybko się ulotni.

Zawsze miej czysty i lśniący dom!

Materiały promocyjne partnera

Czyszczenie piekarnika za pomocą folii aluminiowej

Jeśli z powodu silnych i długotrwałych zabrudzeń nasz piekarnik nadal nie chce się wyczyścić, to warto wykorzystać do usunięcia nieczystości kuchenną folię aluminiową.

Dwa sposoby na wykorzystanie foli aluminiowej:

  • pasy z folii – możemy ułożyć je na dnie piekarnika i następnie uruchomić go w normalnym trybie, po chwili trudny brud pod folią zamieni się w łatwy do usunięcia popiół;
  • kulka z folii – formujemy niewielką kulkę z folii aluminiowej i czyścimy nią przypalone miejsca. Warto najpierw sprawdzić czy sztywna folia nie porysuje emaliowanej powierzchni wnętrza piekarnika i robić to delikatnie.

Tabletka do zmywarki ujarzmi brud w piekarniku
To bardzo szybki i skuteczny sposób na uporczywe zabrudzenia w piekarniku. Wystarczy umieścić tabletkę do zmywarki na półce piekarnika, zalać ją wrzątkiem i nagrzać urządzenie do temperatury około 100°C. Para z detergentami z rozpuszczonej tabletki osiądzie na ściankach piekarnika i zmiękczy nawet najbardziej uporczywy tłuszcz i zabrudzenia. Po ok. 1,5 godzinie piekarnik należy wyłączyć, a po ostygnięciu urządzenia myjemy jego wnętrze wilgotną szmatką.

Często brakuje nam czasu i siły na dbanie o wnętrze piekarnika, ale warto to robić systematycznie. Zawsze podczas pieczenia korzystajmy z rękawa do pieczenia lub naczynia żaroodpornego z pokrywą, dzięki temu zredukujemy powstawanie silnych zabrudzeń do minimum. Tak jak każde urządzenie w kuchni, piekarnik wymaga regularnej pielęgnacji, żeby cieszył nasze oczy i działał sprawnie przez długi czas.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak łatwo wyczyścić piekarnik? Najlepsze babcine sposoby, które ułatwią życie! Sprawdzone i tanie triki na czyszczenie piekarnika bez chemii - RegioDom.pl