MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda polityka senioralna rządu Prawa i Sprawiedliwości? Minister Szwed: Chcemy zapewnić naszym obywatelom godne warunki życia”

Adam Tobojka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
XV Europejski Kongres Gospodarczy to miejsce nie tylko na rozmowy o globalnych rynkach gospodarczych, ale również pole do dyskusji na tematy bezpośrednio dotykające mieszkańców Polski. Właśnie o polityce społecznej redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Jędrzej Lipski miał okazję porozmawiać ze Stanisławem Szwedem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Minister Stanisław Szwed w resorcie odpowiada, między innymi, za opiekę nad seniorami. W rozmowie z redaktorem naczelnym Dziennika Zachodniego Jędrzejem Lipskim przedstawił, jak ta polityka wygląda.

- To, co zapewniamy naszym seniorom, wpisuje się w ogół polityki rodzinnej, skierowanej zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych, do szeroko rozumianej rodziny – mówił minister Szwed.

Polityka senioralna opiera się na trzech filarach wsparcia. Pierwszy, materialny, podlega waloryzacji, która w tym roku osiągnęło pułap 14,8 procent z gwarantowaną kwotą w wysokości 250 złotych. W tym roku na ten cel rząd przeznaczył ponad 44 miliardy złotych. To także dodatkowe świadczenia w postaci 13 i 14 emerytury, wypłacane odpowiednio w kwietniu i jesienią. W przygotowaniu jest projekt ustawy, wprowadzającej „czternastkę” na stałe.

Drugim filarem jest utrzymanie aktywności seniorów, którzy stanowią już 25 procent społeczeństwa. W jego ramach wprowadzone zostały programy „Senior+” i „Aktywni+”, których celem jest aktywizacja osób po 60. roku życia, zmniejszenie wykluczenia cyfrowego i dofinansowanie domów i klubów seniora. Na oba programy rząd przeznaczył już 80 milionów złotych.

Ostatnią kwestią jest zapewnienie opieki osobom starszym, realizowane przez program „Opieka 75+”, skierowany do seniorów zmuszonych do korzystania z opieki specjalistycznej, a pozbawionych osób bliskich.

Pod koniec rozmowy minister Szwed podkreślił za premierem Morawieckim, że priorytetem jest polityka prorodzinna, w tym polityka senioralna.

- Wszystkie wspomniane działania będą kontynuowane, a środki dalej będą przekazywane. Na pewno nie będziemy oszczędzać na naszych seniorach. Wiemy, że musimy zapewnić godne warunki życia, godne warunki spędzania czasu i godną opiekę osobom, które wsparcia bezpośredniego potrzebują – zapewniał polityk.

Minister Stanisław Szwed podkreślił również, jak ważny jest stosunek państwa i społeczeństwa do seniorów.

- Ważne jest, żeby pokazywać, że o osoby starsze wspieramy, żeby miały poczucie, że państwo o nich nie zapomniało, że rząd Prawa i Sprawiedliwości to robi – zakończył sekretarz ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni