Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda wybuch metanu? W kopalni robi się prawdziwe piekło

PC
Jak wygląda wybuch metanu? W kopalni robi się prawdziwe piekło
Jak wygląda wybuch metanu? W kopalni robi się prawdziwe piekło arc Główny Instytut Górnictwa
W wybuchu metanu w kopalni Pniówek zginęło 5 górników, a 7 jest wciąż poszukiwanych. Do szpitali trafiło jak na razie 25 górników. Niestety metan, nazywany w górnictwie cichym zabójcą, powoduje ogromną eksplozję, pożar i falę uderzeniową. Widać to na nagraniu z kontrolowanego wybuchu tego gazu w doświadczalnej kopalni "Barbara" w Mikołowie.

Eksplozja metanu to nie tylko ogień, ale i niszcząca fala uderzeniowa. Pokazuje to nagranie opublikowane kilka lat temu przez Główny Instytut Górnictwa. Kamery zainstalowane w korytarzu zarejestrowały wybuch w najdrobniejszych szczegółach. To ogromna siła, a wszystko trwa zaledwie ułamek sekundy. Dopiero w zwolnionym tempie widać, jak wywołany tylko iskrą wybuch metanu rozchodzi się po kopalnianym chodniku wywołując nagły pożar i dokonując dużych zniszczeń.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Podczas eksplozji metanu wytwarzają się ogromne temperatury - ponad 1000 st. C. Ogień rozprzestrzenia się natychmiast, brakuje tlenu, a płomienie topią nawet metal.

Czym jest metan?

Metan jest lżejszy od powietrza, nie ma smaku ani zapachu. Dlatego nazywany jest w górnictwie cichym zabójcą. Wykryć mogą go tylko specjalne czujniki. Jest to gaz naturalny, który często występuje w pokładach węgla. Pali się prawie nieświecącym płomieniem z błękitną aureolą. Tworzy z powietrzem wybuchową mieszaninę. Wybucha, gdy jego stężenie w powietrzu oscyluje w granicach od ok. 4-4,5 do ok. 15 proc.

Czym różni się zapalenie od eksplozji metanu?

Zapalenie metanu różni się od wybuchu tym, że nie powoduje skutków dynamicznych - gaz spala się, nie ma natomiast eksplozji i podmuchu. wystarczy iskra, by doszło do wybuchu metanu. Może ona powstać np. w wyniku pracy podziemnych urządzeń lub uderzenia o siebie twardych skał.

Wybuch metanu w kopalni Pniówek

Przypomnimy, że do wypadku doszło w środę kwadrans po północy w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów pod ziemią. W kopalni doszło prawdopodobnie do dwóch zapłonów metanu, jeden został stwierdzony w czasie prowadzonej akcji ratowniczej i on był najbardziej niebezpieczny. W zagrożonym rejonie przebywało łącznie 42 pracowników. 25 poszkodowanych przebywa w szpitalach, nie żyje pięciu pracowników. Rodziny ofiar zostały objęte opieką psychologiczną.

Kopalnia Pniówek budowana była w latach 1963–1974. W 1993 r. weszła w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW S.A.). Obecnie kopalnia eksploatuje dwa złoża węgla kamiennego – Pniówek, w którym doszło katastrofy górniczej i Pawłowice 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo