Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądałyby Mysłowice po apokalipsie? Zobaczcie niesamowite zdjęcia ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ruiny KWK Mysłowice
Ruiny KWK Mysłowice Darek Kocurek
Mysłowice po apokalipsie wyglądają niesamowicie. Obrazy są przejmujące. Autorem tych niepokojących zdjęć jest Darek Kocurek. Pasją artysty jest fotografia i grafika komputerowa.

Darek Kocurek to ilustrator, który tworzy m.in. okładki do książek, w tym do powieści Stephena Kinga, jednego z jego ulubionych autorów.

W jego pracach znajdziemy różne fotomontaże, a także dostrzeżemy zabawę techniką 2D i 3D.

Zobaczcie zdjęcia:

Mroczne, postapokaliptyczne klimaty nie są mu obce i właśnie tak w jego pracach wyglądają Mysłowice.

- Tak naprawdę bardzo długo zastanawiałem się, jak zaprezentować te miejsca. Zdjęcia miałem już od dłuższego czasu, ale ciągle dumałem nad formą przekazu. W sieci jest całe mnóstwo fotografii Mysłowic, więc uznałem, że wrzucenie kolejnego albumu z dobrze znanymi wszystkim mysłowiczanom miejscami nie ma sensu. Wiosną tego roku zrobiłem trochę zdjęć kopalni „Mysłowice”, która z tygodnia na tydzień znikała z mapy miasta. Zdążyłem jeszcze pstryknąć nieco kopalnianych ruin, które nawet wtedy były rozbierane przez złomiarzy. Posępne ruiny kopalni od razu skojarzyły mi się z moimi postapokaliptycznymi pracami i uznałem, że fajnie byłoby nad nimi popracować i pokazać w formie zbliżonej do innych moich grafik - mówi Darek Kocurek.

- Zrobiłem to od razu po powrocie do domu. Wtedy też pomyślałem: a co gdyby w tej formie pokazać także inne budynki? Wziąłem na warsztat „Most westchnień” i kapliczkę Mieroszewskich. W trakcie pracy wpadłem na pomysł, aby do zdjęć dodać też krótką informację o obiekcie i jakąś ciekawostkę. Ilustracje zostały dobrze przyjęte przez internautów, więc rozszerzyłem album do kilkunastu prac - mówi Darek Kocurek.

Nie przegapcie

Dlaczego wybrał Mysłowice? Bo tutaj się urodził i przez wiele lat mieszkał.

- Mysłowice to spory kawałek mojego życia, masa historii i wspomnień. Obiekty na ilustracjach nie są wybrane przypadkowo. Choć kilka z nich to bez wątpienia symbole miasta, to jednocześnie miejsca, z którymi jestem mocno związany.

- Długo mieszkałem na ulicy Mickiewicza, więc mały park przylegający do obecnego urzędu skarbowego i starego cmentarza (dwie kapliczki w serii) to miejsce, w którym spędziłem sporą część dzieciństwa. W okolice „Mostu westchnień”, na Promenadę, zimą chodziło się zjeżdżać na sankach. Wówczas nie miałem pojęcia, że to miejsce tak było nazywane - powiedział autor.

Prace nad albumem trwały kilka lat.

- Zdjęcia miejsc, które planowałem zamieścić w serii, gromadziłem od około 3 lat. Czyli mniej więcej tyle czasu kombinowałem, w jaki sposób je zaprezentować. W przypadku niektórych obiektów czas odgrywał dużą rolę, bo na przykład budynek w tzw. „parku zamkowym” przez ten okres uległ sporej degradacji. Z kolei w Willi Kuderów swego czasu był pożar. Istniało więc ryzyko, że część budynków, na sfotografowaniu których bardzo mi zależało, mogła po prostu zniknąć z mapy Mysłowic - mówi artysta.

Prawdopodobnie doczekamy się kolejnych zdjęć w tej stylistyce. Być może zobaczymy także inne miasta.

- Mam jeszcze sporo materiału do wykorzystania i kilka ilustracji już zaczętych, np. bauverain czy budynek poczty, który wprawdzie jest już w tym cyklu, ale z uwagi na swą wyjątkowość wart jest pokazania z innej perspektywy. Poza tym album został bardzo pozytywnie przyjęty. Dostaję wiadomości chociażby od mysłowiczan, którzy dawno temu wyjechali za granicę lub po prostu opuścili Śląsk. Z dużą nostalgią oglądają teraz dobrze znane im miejsca, które wywołują w nich masę wspomnień i chcieliby w tej formie zobaczyć jeszcze inne budynki. Często w komentarzach ktoś wpisuje jakąś swoją historię związaną z danym miejscem, a czasem jakąś ciekawostkę, która mogłaby być dobrym materiałem na odrębny artykuł. Warto więc rozszerzyć ten album, choć chciałbym także w podobnym klimacie pokazać budynki z innych miast - powiedział Darek Kocurek.

Oczywiście Mysłowicom życzymy jak najlepiej i pamiętajmy, że to tylko artystyczna wizja.

Zobaczcie koniecznie

Wyobrażenie apokalipsy często jest inspiracją dla twórców. Poza hollywoodzkimi produkcjami czy pracami twórców komiksów i literatury science-fiction, wizje zniszczonych miast pojawiają się w pracach grafików, artystów malarzy i architektów.

Jak sami przyznają, to też wyraz troski o przyszłość naszych małych ojczyzn i całego świata.

Kilka lat temu publikowaliśmy prace Jakuba Kowalczyka. Zobaczcie, jak wygląda superjednostka bez jednej ze ścian czy zniszczony Spodek.

Katowice jak po apokalipsie! Zniszczony Spodek, rozwalone ce...

Wrażenie jest mocne. Czy taki będzie koniec naszej cywilizacji? Oby nie! Wszystko w naszych rękach.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo