Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykazać zasiedzenie

Sławomir Zaremba
Prawie 20 lat zajmuję się działką, którą chciałbym przejąć na zasadzie zasiedzenia. Co bierze pod uwagę sąd rozpatrujący takie sprawy? - pyta Stanisław z Mysłowic

Zasiedzenie jest instytucją pomocną w procesie regulowania stanu prawnego nieruchomości (rzeczy ruchomych również), które są wprawdzie przedmiotem czyjejś własności, lecz z różnych względów pozostają w posiadaniu czy też włada nimi inna osoba, której nie przysługuje żaden tytuł prawny do nieruchomości. Zasiedzenie następuje z mocy prawa - po upływie okresu wskazanego w przepisach.

Celem stwierdzenia, że do zasiedzenia doszło, i że w wyniku spełnienia przesłanek zawartych w przepisach nabyliśmy własność nieruchomości czy też rzeczy ruchomych tą drogą, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia własności poprzez zasiedzenie.

Orzeczenie sądu ma charakter deklaratoryjny co oznacza, że orzeczeniem tym sąd jedynie stwierdza istnienie stanu faktycznego i potwierdza nabycie własności poprzez zasiedzenie.

Przepisy zawarte w Księdze Drugiej, Dziale III, Rozdziale II Kodeksu cywilnego regulują instytucję zasiedzenia w ten sposób, że posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20 jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. W takim przypadku dopiero po upływie 30 lat posiadacz nabędzie własność nieruchomości.

Posiadacz samoistny to osoba władająca rzeczą jak właściciel, lecz nie posiadająca do niej tytułu prawnego, np. umowy najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego, darowizny czy też innych tytułów, które świadczyłyby o tym, że posiadanie ma charakter zależny.

Natomiast posiadanie zależne wyklucza domaganie się przeniesienia własności rzeczy nawet po upływie czasu wymaganego do zasiedzenia. Nigdy zatem nie będzie możliwe nabycie własności w drodze zasiedzenia, np. wynajmowanego mieszkania, dzierżawionej działki czy tej wynajętego samochodu bądź wypożyczonego roweru w okresie obowiązywania umowy.
Posiadanie samoistne należy wykazać przed sądem w taki sposób, aby nie budziło ono wątpliwości zarówno w odniesieniu do samoistnego charakteru posiadania, jak i do samego władania rzeczą. Należy wykazać, że wnioskodawca zajmował się nieruchomością, np. płacił podatek gruntowy, uprawiał rolę, czerpał pożytki z rzeczy, dbał o nią i władał nią jak właściciel w całym okresie potrzebnym do zasiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!