"Jak za dawnej Polski" w Rybniku. Zabytkowe rowery, pokaz mody z lat 20. XX wieku. To była niezwykła podróż w przeszłość

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu odbyła się impreza pod hasłem "Jak za dawnej Polski..." przybliżająca historię Górnego Śląska lat 20. i 30. XX wieku. W programie były m.in. spektakle uliczne, pokaz mody historycznej, walka bokserska, wystawy, prelekcje i wiele innych atrakcji.
Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu odbyła się impreza pod hasłem "Jak za dawnej Polski..." przybliżająca historię Górnego Śląska lat 20. i 30. XX wieku. W programie były m.in. spektakle uliczne, pokaz mody historycznej, walka bokserska, wystawy, prelekcje i wiele innych atrakcji. Barbara Kubica-Kasperzec
Był kataryniarz, zabytkowe rowery z epoki, był pokaz mody rodem z lat 20. i 30. XX wieku! W Rybniku, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, odbyła się impreza pod hasłem "Jak za starej Polski...". To była niezwykła podróż w przeszłość!

To była niesamowita podróż w przeszłość. Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu odbyła się impreza pod hasłem "Jak za dawnej Polski...", przybliżającą historię Górnego Śląska lat 20. i 30. XX wieku. W programie były m.in. spektakle uliczne, pokaz mody historycznej, walka bokserska, wystawy, prelekcje i wiele innych atrakcji.

Już przy wejściu na teren Zabytkowej Kopalni Ignacy nie dało się nie zauważyć klimatycznie ubranych ludzi, w strojach sprzed wieku. Były stoiska na których sprzedawano sznity chleba z fetem. Przed budynkiem szybu Głowacki stał nawet kataryniarz. Stowarzyszenie Zabytkowe Rowery z Zabrza przygotowało niezwykły pokaz mody z lat 20. minionego wieku.

- Jak dla mnie: rewelacja. Przyjechałam z Zabrza, bo tyle już słyszałam o tym miejscu, o kopalni Ignacy i chciałam sprawdzić, czy te dobre opinie są prawdziwe. I dobrze zrobiłam. Odpoczywam sobie na leżaku, słucham klimatycznej muzyki, a dzieci szaleją na placu zabaw. Czego chcieć więcej w sobotnie popołudnie? - śmiała się pani Ania, mieszkanka Zabrza.

W trakcie pikniku można było obejrzeć „Rybnicki strój ludowy” - wystawę ze zbiorów Muzeum im. Emila Drobnego w Rybniku, a prezentowane były m.in. jakle, kiecki i zopaski naszych prababć. Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza pokazało także zabytkowe rowery z lat 20., 30. i 40. XX wieku. Była też wystawa eksponatów związanych z 75. Pułkiem Piechoty Wojska Polskiego, który stacjonował w rybnickich koszarach w okresie 20-lecia międzywojennego. I kilka razy ruszyła nawet ponad stuletnia zabytkowa maszyna parowa szybu Kościuszko, której obsługa - a jakżeby inaczej - też swoimi strojami nawiązywała do lat dwudziestych.

Nie przeocz

Zobacz także

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie