Jak zachować się wobec uchodźców? - pyta bp Jerzy Samiec na...

  Jak zachować się wobec uchodźców? - pyta bp Jerzy Samiec na Ewangelickich Dniach Kościoła

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  - Czy naśladując Mistrza, jesteśmy w stanie, jestem w stanie, jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy
  1/85
  przejdź do galerii

  - Czy naśladując Mistrza, jesteśmy w stanie, jestem w stanie, jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują naszej pomocy? Czy w imię Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, stanąć w obronie praw kobiet i dzieci? - mówił biskup Jerzy Samiec w trakcie Ewangelickich Dni Kościoła pod Dębowcem. ©Jacek Drost

  Kilka tysięcy ewangelików wzięło dzisiaj udział w nabożeństwie głównym odprawionym podczas trwających na Śląsku Cieszyńskim Ewangelickich Dni Kościoła zorganizowanych w ramach obchodów 500. rocznicy Reformacji. Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwrócił uwagę w swoim kazaniu, że chcąc naśladować Jezusa, musimy m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie jak zachować się wobec uchodźców, osób wykluczonych i napiętnowanych. - Czy naśladując Mistrza, jesteśmy w stanie, jestem w stanie, jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują naszej pomocy? Czy w imię Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, stanąć w obronie praw kobiet i dzieci? - mówił biskup.
  Jak przypomniał w swoim kazaniu bp Jerzy Samiec,zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wersetem, który towarzyszy trwającym od czwartku na Śląsku Cieszyńskim Ewangelickim Dniom Kościoła są słowa zapisane w Liście św. Pawła do Filipian: "Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie".

  ZOBACZ
  EWANGELICKIE DNI KOŚCIOŁA PROGRAM  - I codziennie poprzez kazania, poprzez pracę biblijną analizowaliśmy kolejne wersety tego listu, a dziś mamy spoglądać w przyszłość, koncentrując się właśnie na kolejnych słowach.
  To ważne - spoglądać w przyszłość. A czytamy, że Bóg wielce Go wywyższył i obdarzył Go imieniem, które jest ponad wszelkie imię. Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano (...) - mówił bp Samiec.
  Zobacz galerię
  Ewangelicki duchowny podkreślił podczas mszy odprawionej w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, że obecnie można proklamować Jezusa poprzez jego naśladowanie, bo do tego wzywają właśnie towarzyszące EDK słowa św. Pawła w Liście do Filipian. Jednak żeby Jezusa naśladować, to trzeba Go poznać.

  - Naśladowanie Jezusa wiąże się z ponoszeniem konsekwencji i płynięciem pod prąd. Często wbrew opinii większości. A więc dzisiaj, obchodząc jubileusz 500-lecia reformacji w Ewangelickie Dni Kościoła, zadajmy sobie pytanie: czy w imię Jezusa jesteśmy gotowi, czy jestem gotowy, jednoznacznie stanąć w obronie pokrzywdzonych i wykluczonych? Czy naśladując Mistrza, jesteśmy w stanie, jestem w stanie, jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują naszej pomocy? Czy w imię Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, stanąć w obronie praw kobiet i dzieci? Czy naśladując Jezusa jesteśmy, jestem w stanie, udzielić wsparcia tym, którzy są inni, są napiętnowani. I wcale nie chodzi o akceptację grzechu, ale o miłość do grzesznika. A jeśli ktoś nie rozumie tego rozróżnienia, to powinien powrócić do lektury Ewangelii - mówił bp Jerzy Samiec.
  Zobacz galerię
  Kończąc swoje kazanie duchowny zwrócił się do wiernych: - Albo Kościół jutra będzie Kościołem reformacji, który będzie wiarygodny poprzez naśladowani Jezusa, Jego charakteru i Jego postawy w wyzwaniach przynoszonych przez współczesność, albo będzie to Kościół, który opustoszeje, bo utraci swoją wiarygodność idąc na kompromisy w naśladowaniu swojego Pana Jezusa Chrystusa, niezdolny do odczytywania znaków jakie przynosi teraźniejszość - zakończył zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

  Ewangelickie Dni Kościoła zostały zorganizowane po raz pierwszy. Rozpoczęły się w czwartek na stoku ustrońskiej Równicy nabożeństwem w leśnym kościele, podczas którego kazanie wygłosił arcybiskup Finlandii Kari Makinen. Zakończą jutro. Odbywają się kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej. Uczestniczą w nich ewangelicy świeccy i duchowni z całej Polski oraz zza granicy. W programie EDK przewidziano nabożeństwa, spotkania, prelekcje, dyskusje, warsztaty, koncerty, wystawy, przedstawienia, a także tematyczne fora i centra, m.in. kobiet, duszpasterstwa, młodzieży, Biblii oraz odrębny program dla dzieci.  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fbrhrh

  DVdbrhrb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gadac moze kazdy ale jeszcze cos trzeba zrobic, nie wystarczy dzwonic dzwonami....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchodźcy

  Ewangielik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

  Byłem na nabożeństwie w hali nie na "mszy" to jest różnica
  Co do uchodźców biskup jak taki mądry to niech sobie przygarnie pod dach paru młodych byczków normalny zdrowy pełnoletni facet chwyta za...rozwiń całość

  Byłem na nabożeństwie w hali nie na "mszy" to jest różnica
  Co do uchodźców biskup jak taki mądry to niech sobie przygarnie pod dach paru młodych byczków normalny zdrowy pełnoletni facet chwyta za broń i walczy za swój kraj w czasie II wojny światowej walczyli nastolatkowie ale muzułmanie wolą się wpierdzielić do europy i jeszcze warunki będą stawiać a tak na przyszłość niech Pan Samiec nie zasłania się Bogiem i cytatami z Bibli !! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypirdolic zarazę polską

  DAP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Z Niemiec - Śląska
  Wysp brytyskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościół działa na szkodę europejczyków

  Teresa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Obecny papież jest antypapiezem z przepowiedni
  On chce wymazać chrześcijaństwo i cywilizacje bialego człowieka
  My Polacy nie możemy do tego dopuścić


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjąć!!!

  Kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Jesli sa osoby lub instytucje chętne do przyjęcia i są chętni uchodzcy to przyjać i tyle w temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reagować szybko i zdecydowanie

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Spuscic wp.......dol i nakazać by wyp...... skąd przypelzli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dla uchodzcow

  Rotik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

  Uchodzcow i emigrantow zarobkowych?! Ktos tu oszalal! Ani uchodzcow, ani emigrantow nie potrzebujemy. Nie probojcie nas urabiac.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo