Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zwierzęta okazują sobie uczucia? Walentynki w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Jakie miłosne zwyczaje mają zwierzęta mieszkające w zoo w Chorzowie? Oto kilka przykładów, o których opowiada Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Jakie miłosne zwyczaje mają zwierzęta mieszkające w zoo w Chorzowie? Oto kilka przykładów, o których opowiada Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Marcin Śliwa
Miłość niejedno ma imię, również w świecie zwierząt. Jak wiele gatunków, tak wiele jest sposobów okazywania zainteresowania i zabiegania o swoje względy. Jedne zwierzęta wydają charakterystyczne i głośne godowe odgłosy, drugie tańczą, a jeszcze inne... podgryzają się i kopią. O tym, jak zwierzęta okazują sobie uczucia i jak łączą się w pary, opowiada Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Jak zwierzęta okazują sobie uczucia? Walentynki w Śląski Ogrodzie Zoologicznym

Zwierzęta mają wiele różnych sposobów na zdobycie względów u płci przeciwnej. Najczęściej to jednak samce muszą zabiegać o względy samic, dlatego u wielu gatunków barwne umaszczenie i piękne kolory są domeną panów. Jakie miłosne zwyczaje mają zwierzęta mieszkające w zoo w Chorzowie? Oto kilka przykładów, o których opowiada Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gołąbek zielonoskrzydły

"To jeden z ptaków przypominających kształtem nasze gołąbki, jest z nimi blisko spokrewniony, stąd wiele podobieństw. Gołąbki żyją w parach i możemy u nich zobaczyć zachowanie nazywane dzióbkowaniem, czyli uderzanie się osobników dziobem o dziób - to sposób okazywania sobie wzajemnego zainteresowania. Wynika z rytuałów związanych z przekazywaniem pożywienia. Najprawdopodobniej dzióbkowanie jako sposób okazywania zainteresowania wyewoluowało z karmienia młodych osobników."

Nosorożce białe

"Nosorożce białe są samotnikami. Samce żyją w pojedynkę, a samice mogą się łączyć w większe grupy, ale zwykle jest to samica i jej młode. Samiec rozpoznaje gotowość samicy do nawiązania znajomości poprzez zapach jej moczu. Śledzi ją przez kilka dni, wyczuwa zapach i później spotyka się z nią na "randkę". Spotykają się kilka razy w ciągu doby. Samiec pilnuje, żeby samica nie opuszczała jego terytorium, więc może to wyglądać troszeczkę drastycznie. Po kilku dniach rozstają się i prawdopodobnie już nigdy więcej się nie zobaczą."

Lwy

"Lwy są jednymi z przedstawicieli dużych kotów, które żyją w stadach rodzinnych. W stadzie jest jeden samiec i od kilku do kilkunastu samic. Samiec jest osobnikiem dominującym i wszystkie młode, które żyją w danym stadzie są jego potomstwem. U lwów, tak jak u tygrysów samce okazują poprzez ryczenie i prezentowanie się. Samice zwracają uwagę na kolor grzywy i ilość blizn na pysku samca. Im bardziej okazała i ciemniejsza grzywa, tym samiec jest bardziej atrakcyjny dla samic. Blizny powstają w walkach, kiedy inne samce próbują przejąć władzę nad stadem. Samiec wygrywający walkę wynosi "trofea" w postaci blizn, które sprawiają, że dla samic jest bardziej atrakcyjny."

Pozostałe przykłady miłosnych zachowań zwierząt mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można poznać przeglądając opisy w galerii zdjęć.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera