Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego? O zielonym sercu...

  Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego? O zielonym sercu Metropolii rozmawiali eksperci w ramach cyklu spotkań Eco Design it. In Silesia!

  MJ

  Aktualizacja:

  Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego?
  1/40
  przejdź do galerii

  Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego?

  Park Śląski wczoraj, dziś i jutro - tak w skrócie brzmiał temat panelu dyskusyjnego w Rondzie Sztuki, który odbył się w ramach cyklu Eco Design it. In Silesia!. O zielonym sercu aglomeracji śląskiej, wczoraj, 6 grudnia rozmawiali: Joanna Karweta, dr. inż. arch Ryszard Nakonieczny i dr hab. inż. arch. Michał Stangel.

  Park Śląski wczoraj, dziś i jutro


  Podczas spotkania wszyscy goście byli zgodni co do tego, że Park Śląski jest czymś wyjątkowymi i stanowi prawdziwe zielone serce całej Aglomeracji Śląskiej. Różne natomiast były ich refleksje co do tego, co zrobić, aby przywrócić mu blask. Dyskusja na temat znajdującego się na granicy Chorzowa i Katowic parku została podzielona na cztery części. Pierwsze trzy można w skrócie przedstawić jako "Park Ślaski - wczoraj, dziś i jutro", czwartą z kolei była dyskusją publiczności z zaproszonymi gośćmi.

  Zobaczcie zdjęcia ze spotkania:
  Zobacz galerię


  Spotkanie rozpoczęło się kilka minut po godzinie 18.00 w Rondzie Sztuki (konkretnie w galerii, gdzie można było podziwiać także ekologiczną instalację). Pierwszym prelegentem, który zabrał głos, był dr inż. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej, który przybliżył historię powstania Parku Śląskiego. Wykładowca wyraźnie zaznaczył wiodącą rolę Jerzego Ziętka w całym procesie, a także wskazał na specyficzny charakter Parku, uzyskany między innymi, dzięki odwadze i talentowi architektów, którzy projektowali Park Śląski. W prezentacji dra inż. Nakoniecznego nie zabrakło krytycznej opinii na temat stanu, w jakim obecnie znajduje się Park Śląski. Mówił on i o bezpowrotnie utraconych budowlach i zaniedbanych obiektach. Zakończył, stwierdzając, że "przespaliśmy pewną lekcję ".

  Jako druga głos zabrała Joanna Karweta - przedstawicielka Parku Śląskiego. Istotą jej prezentacji było przedstawienie programu rewitalizacji, na który ma zostać przeznaczone aż 226 milionów złotych. W czasie 6 lat ma zostać zrealizowane 20 punktów planu zakładającego między innymi remont Rosarium, odbudowę Parkowej Kolei Szynowej czy remont Hali "Kapelusz". Joanna Karweta dużo mówiła o zmianach, które dotknęły Park Śląski i do których należy obecną strategię dostosować. Jednym z jej celów będzie poszanowanie biologicznego rozwoju Parku. - Chcemy, aby Park był takim miejscem, z którego rozsiewa się ekologiczna nowina - mówiła przedstawicielka Parku Śląskiego. Karweta wspominała także, że wyzwaniem na najbliższe lata będzie uszczelnienie wjazdu samochodów do Parku.

  Nowe kąpielisko Fala i elektryczna kolej szynowa. Park Śląski planuje dobrą zmianę za ponad 250 mln zł WIZUALIZACJE

  Panel ekspercki zakończył występ architekta i urbanisty dr hab. inż. arch. Michała Stangela. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology opowiadał głównie o przyszłości Parku Śląskiego w kontekście trendów w urbanistyce. Wspomniał o idei miasta zrównoważonego, a także o współzależności pomiędzy parkiem a miastem. Zwrócił również uwagę na infrastrukturę obrzeża parku. Momentami stawał w opozycji do niektórych założeń rewitalizacji Parku Śląskiego.

  Ponad 2,5 godzinne spotkanie zakończyła debata moderowana przez Jakuba Maciejewskiego, w czasie której eksperci wspólnie ze słuchaczami szukali optymalnych rozwiązań mających poprawić kondycję Parku Śląskiego. W jej czasie Joanna Karweta zaapelowała także do architektów, urbanistów, jak i każdego, kto czuje się związany z zielonymi płucami Śląska, o nawiązanie współpracy z Parkiem Śląskim.

  Spotkanie zostało zorganizowane przez kolektyw TŁO (Marcin Szafrański, Kuba Maciejewski, Kamil Wróbel) oraz Adriana Chorębałę z Ronda Sztuki. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OTYM NIE CIEMNEMU LUDU DECYDOWAĆ

  777 DOSTO SU J SIE LUB GIŃ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  tYL KO ELYTOM DEFAWELLLo POpERA I UKRO CZYSCI CIELA KASStY POkrowi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tzw "Park Śląski" d. WOJEWÓDZKI PARK KULTURY I WYPOCZYNKU W CHORZOWIE

  są pytania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nazwa analogiczna jak ta na czekoladzie "22 lipca d. Wedel".
  WOJEWÓDZKI PARK KULTURY I WYPOCZYNKU W CHORZOWIE Park Śląski, do 2012: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka...rozwiń całość

  Nazwa analogiczna jak ta na czekoladzie "22 lipca d. Wedel".
  WOJEWÓDZKI PARK KULTURY I WYPOCZYNKU W CHORZOWIE Park Śląski, do 2012: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) – park miejski w Chorzowie, zajmujący powierzchnię 620 ha[2] lub, według innego źródła, 520 ha[1]. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi też kulturalne centrum konurbacji górnośląskiej[3].
  Park Śląski to nic innego jak dorobek życia generała Ziętka w postaci WPWiK przez nieudaczników którzy nie byli w stanie niczego stworzyć w ciągu 23 lat niepodzielnych rządów.
  ....Jednym z głównych inicjatorów powstania Parku był generał Jerzy Ziętek. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Górnym Śląsku zapadła w 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Obszar inwestycji obejmował w 75% zdewastowane tereny poprzemysłowe: hałdy, odpady pogórnicze, biedaszyby, zapadliska, bagna i wysypiska, a także nieużytki rolnicze na terytorium miast Chorzów i Katowice o powierzchni około 640 ha[4]. Z powodu małej przydatności miejscowych kwaśnych gleb bielicowych na teren obecnego Parku przywieziono 3,5 miliona m³ ziemi i dowieziono 0,5 miliona m³ gleb próchnicznych i torfu[4][5].

  Budowę rozpoczęto w lipcu 1951 roku. Była ona realizowana w dużej części poprzez czyny społeczne. Zbierano również datki pieniężne i prowadzono sprzedaż kartoników filatelistycznych z dopłatą na budowę WPKiW[4]. Podstawowym założeniem, jakim kierował się przy projektowaniu Parku zespół architektów kierowany przez prof. Władysława Niemirskiego, było podzielenie go na dwie strefy, przy wykorzystaniu istniejącego układu topograficznego. Centralną część parku zaprojektowano więc jako teren o charakterze leśnym, poprzecinany siecią dróg, alejek i traktów pieszych mających sprzyjać wyciszeniu, biernemu wypoczynkowi oraz aktywnej rekreacji ruchowej. Pozostała część parku, ok. 13 ha, zaprojektowana została jako tereny o charakterze kulturalno-rekreacyjnym oraz tereny sprzyjające czynnemu wypoczynkowi, gdzie miały zostać wybudowane dodatkowe atrakcje oraz być organizowane festyny[4].

  W latach 50. i 60. w parku realizowano kolejne inwestycje: Stadion, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Planetarium. W 1957 uruchomiono ponad 5-kilometrową trasę kolejki wąskotorowej, a w 1967 kolejkę linową „Elka”. W 1962 działalność rozpoczął ośrodek PTTK, a rok później Ośrodek harcerski z polem namiotowym i strzelnicą sportową. W 1966 oddane do użytku zostało Kąpielisko Fala, a w 1968 nastąpiło otwarcie Hali Wystaw Kapelusz, Rosarium, oraz w owym czasie najwyższej na świecie szklarni wieżowej. Był to najbardziej intensywny okres rozbudowy parku. W późniejszych latach utworzono jeszcze Górnośląski Park Etnograficzny (w 1975 r.), a w 2007 roku powstał Park Linowy „Palenisko”[4].

  Na skutek wymiany gruntów podczas budowy os. Tysiąclecia w Katowicach, obecnie Park Śląski w całości leży w granicach administracyjnych Chorzowa. Nie przynależy jednak do żadnej z jego dzielnic, co podkreśla jego regionalny charakter.....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Są jednak tacy którym nawet zawłaszczenie osiągnięć Ziętka nie wystarczyło

  dobra zmiana - precz z komuną (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  .......Adam Słomka pochwalił się, że zniszczył pomnik gen. Ziętka
  Adam Słomka kandydat na prezydenta Katowic z ramienia KPN Niezłomni wraz ze swymi sympatykami sprofanował pomnik Jerzego Ziętka...rozwiń całość

  .......Adam Słomka pochwalił się, że zniszczył pomnik gen. Ziętka
  Adam Słomka kandydat na prezydenta Katowic z ramienia KPN Niezłomni wraz ze swymi sympatykami sprofanował pomnik Jerzego Ziętka stojący w centrum Katowic. Zadowoleni uczestnicy wiecu wyborczego zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy zniszczonym monumencie. Słomka pochwalił się swoim wyczynem na Twitterze. ...... https://www.f******/wydarzenia/polska/slask/katowice-adam-slomka-pochwalil-sie-ze-zniszczyl-pomnik-gen-zietka/00j9vtc
  ......Służby wojewody śląskiego dają prezydentom Katowic i Tychów siedem dni na zaproponowanie nowych nazw dla ronda i placu gen. Jerzego Ziętka. I zapowiadają, że jeśli nic nie zrobią, wojewoda sam nada im nowe nazwy...... http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22723083,wojewoda-slaski-dekomunizuje-jerzego-zietka-prezydentom-miast.html
  Jakie to szczęście, że przez 45 lat Polską rządzili komuniści a nie katopatrioci bo Katowice i nie tylko wyglądałyby tak jak te przedwojenne familoki. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA