Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego? O zielonym sercu Metropolii rozmawiali eksperci w ramach cyklu spotkań Eco Design it. In Silesia!

MJ
Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego?
Jaka jest przyszłość Parku Śląskiego?
Park Śląski wczoraj, dziś i jutro - tak w skrócie brzmiał temat panelu dyskusyjnego w Rondzie Sztuki, który odbył się w ramach cyklu Eco Design it. In Silesia!. O zielonym sercu aglomeracji śląskiej, wczoraj, 6 grudnia rozmawiali: Joanna Karweta, dr. inż. arch Ryszard Nakonieczny i dr hab. inż. arch. Michał Stangel.

Park Śląski wczoraj, dziś i jutro

Podczas spotkania wszyscy goście byli zgodni co do tego, że Park Śląski jest czymś wyjątkowymi i stanowi prawdziwe zielone serce całej Aglomeracji Śląskiej. Różne natomiast były ich refleksje co do tego, co zrobić, aby przywrócić mu blask. Dyskusja na temat znajdującego się na granicy Chorzowa i Katowic parku została podzielona na cztery części. Pierwsze trzy można w skrócie przedstawić jako "Park Ślaski - wczoraj, dziś i jutro", czwartą z kolei była dyskusją publiczności z zaproszonymi gośćmi.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania:

Spotkanie rozpoczęło się kilka minut po godzinie 18.00 w Rondzie Sztuki (konkretnie w galerii, gdzie można było podziwiać także ekologiczną instalację). Pierwszym prelegentem, który zabrał głos, był dr inż. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej, który przybliżył historię powstania Parku Śląskiego. Wykładowca wyraźnie zaznaczył wiodącą rolę Jerzego Ziętka w całym procesie, a także wskazał na specyficzny charakter Parku, uzyskany między innymi, dzięki odwadze i talentowi architektów, którzy projektowali Park Śląski. W prezentacji dra inż. Nakoniecznego nie zabrakło krytycznej opinii na temat stanu, w jakim obecnie znajduje się Park Śląski. Mówił on i o bezpowrotnie utraconych budowlach i zaniedbanych obiektach. Zakończył, stwierdzając, że "przespaliśmy pewną lekcję ".

Jako druga głos zabrała Joanna Karweta - przedstawicielka Parku Śląskiego. Istotą jej prezentacji było przedstawienie programu rewitalizacji, na który ma zostać przeznaczone aż 226 milionów złotych. W czasie 6 lat ma zostać zrealizowane 20 punktów planu zakładającego między innymi remont Rosarium, odbudowę Parkowej Kolei Szynowej czy remont Hali "Kapelusz". Joanna Karweta dużo mówiła o zmianach, które dotknęły Park Śląski i do których należy obecną strategię dostosować. Jednym z jej celów będzie poszanowanie biologicznego rozwoju Parku. - Chcemy, aby Park był takim miejscem, z którego rozsiewa się ekologiczna nowina - mówiła przedstawicielka Parku Śląskiego. Karweta wspominała także, że wyzwaniem na najbliższe lata będzie uszczelnienie wjazdu samochodów do Parku.

Panel ekspercki zakończył występ architekta i urbanisty dr hab. inż. arch. Michała Stangela. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology opowiadał głównie o przyszłości Parku Śląskiego w kontekście trendów w urbanistyce. Wspomniał o idei miasta zrównoważonego, a także o współzależności pomiędzy parkiem a miastem. Zwrócił również uwagę na infrastrukturę obrzeża parku. Momentami stawał w opozycji do niektórych założeń rewitalizacji Parku Śląskiego.

Ponad 2,5 godzinne spotkanie zakończyła debata moderowana przez Jakuba Maciejewskiego, w czasie której eksperci wspólnie ze słuchaczami szukali optymalnych rozwiązań mających poprawić kondycję Parku Śląskiego. W jej czasie Joanna Karweta zaapelowała także do architektów, urbanistów, jak i każdego, kto czuje się związany z zielonymi płucami Śląska, o nawiązanie współpracy z Parkiem Śląskim.

Spotkanie zostało zorganizowane przez kolektyw TŁO (Marcin Szafrański, Kuba Maciejewski, Kamil Wróbel) oraz Adriana Chorębałę z Ronda Sztuki. Spotkanie prowadził Jakub Maciejewski.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo