Jaka przyszłość czeka Elektrociepłownię Szombierki w...

  Jaka przyszłość czeka Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu? Pomysł jest [ZOBACZ PREZENTACJĘ]

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu
  1/46
  przejdź do galerii

  Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu ©EC Szombierki 1920

  Społeczność z Facebooka pod nazwą EC Szombierki 1920. Mówią o sobie „szombierkowe zegary” – a chodzi po prostu o grupę ludzi, którzy postanowili zawalczyć o przyszłość Elektrociepłowni Szombierki.” Za pięć dwunasta dla EC Szombierki 1920 – mamy mało czasu... Los EC Szombierek nie jest nam obojętny! Jeśli myślicie tak jak my, dołączcie do profilu i dzielcie się swoimi pomysłami i wrażeniami z wizyt w obiekcie” – napisali na swoim profilu. Ostatnio, w ramach konferencji TEDxRawaRiver, która odbyła się w Katowicach, przygotowali prezentację na temat bytomskiego zabytku.
  ZOBACZ TAKŻE:
  EC Szombierki - prezentacja - POBIERZ PREZENTACJĘ PDF


  - Pokazaliśmy przeszłość tego wyjątkowego miejsca – mówi Natalia Jakóbczyk z stowarzyszenia EC Szombierki 1920. – Zebraliśmy na ten temat materiały, które zaprezentowaliśmy na Facebooku. To niesamowite, ile różnorodnych imprez się tu odbywało i to całkiem niedawno - od spektakli operowych, przez wystawy, turnieje łucznicze aż po gale boksu. I nagle to się skończyło, a przyszłość tego miejsca jest niepewna. Postanowiliśmy więc zwrócić uwagę, aby w końcu to miejsce zagospodarować – mówi pani Natalia.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Śląskie Centrum Nauki w EC Szombierki? To możliwe! [SKOMENTUJ, GŁOSUJ]
  Centrum Nauki w EC Szombierki? Gorzelik: Zmusić decydentów! [WIDEO]
  Debata DZ: EC Szombierki - czy Śląskie Centrum Nauki jednak tu będzie?


  Oczywiście nie są pierwsi i jedyni – o walce o przyszłość i zagospodarowanie zabytkowej EC Szombierki mówi się przecież od dawna. Podczas wspólnej debaty Radia Katowice i Dziennika Zachodniego, organizowanej w marcu tego roku, również rozmawialiśmy na ten temat. Wtedy wciąż byłą nadzieja, że być może jednak zmieni się lokalizacja Śląskiego Centrum Nauki i będzie ono właśnie tutaj. Niestety, jak widać – nic w tej sprawie nie udało się wywalczyć władzom Bytomia.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Drugie życie kopalni Rozbark: Centrum Tańca w Bytomiu [ZDJĘCIA]
  Drugie życie budynków poprzemysłowych w woj. śląskim [ZDJĘCIA]


  - W drugiej części naszej prezentacji postanowiliśmy więc przekazać pomysły, które być może zainspirują do zaplanowania przyszłości EC Szombierki. Przecież mogłaby się stać ikoną nie tylko Bytomia, ale i Śląska, wykorzystana do promocji regionu. Pokazaliśmy projekty studentów dotyczące loftów (projekt wygrał w ubiegłorocznym konkursie architektonicznym- przyp.red). Nasza propozycja to zagospodarowanie EC Szombierki na muzeum techniki. Jest tu tyle wyjątkowych maszyn, to gotowe ekspozycje – podkreśla pani Natalia.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejne Muzeum , o nie

  Luki Deb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Nie kolejne Muzeum , Bytom już tego nie potrzebuje !!!! Miasto powinno mieć coś w rodzaju rozrywki , emocji .Muzeum już jest na Pl.Sobieskiego , ma powstać w podziemiach Bytomia i teraz jeszcze w...rozwiń całość

  Nie kolejne Muzeum , Bytom już tego nie potrzebuje !!!! Miasto powinno mieć coś w rodzaju rozrywki , emocji .Muzeum już jest na Pl.Sobieskiego , ma powstać w podziemiach Bytomia i teraz jeszcze w EC - szkoda słów !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Technische Universität Beuthen

  Pro bono (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Przed dwudziestu laty, polskie teksty typu: "Politechnika Wrocławska jest spadkobiercą materialnego dorobku niemieckiej Königliche Technische Hochschule Breslau oraz intelektualnego i naukowego...rozwiń całość

  Przed dwudziestu laty, polskie teksty typu: "Politechnika Wrocławska jest spadkobiercą materialnego dorobku niemieckiej Königliche Technische Hochschule Breslau oraz intelektualnego i naukowego Politechniki Lwowskiej." byłyby uznane przez Polaków za "zdradę stanu". Samo wspomnienie o Königliche Technische Hochschule Breslau, było niemożliwe. Dzisiaj, potomkowie „za Buga”, mieszkańcy Wrocławia zapomnieli o tym.
  Königliche Technische Hochschule Breslau powstała dzięki Prezydentowi Reichstagu - Franzowi Grafowi von Ballestremowi, rodowitemu Ślązakowi z Plawniowitz.

  Politechnika Śląska jest cieniem swojej przeszłości i potrzebuje konkurenta. Dlatego w formie luźnej propozycji do przemyślenia dla mieszkańców Śląska :

  Niemieckojęzyczna uczelnia techniczna - Technische Universität Beuthen, zlokalizowana na terenie Kraftwerk Oberschlesien (Elektrociepłownia Szombierki), campus w miejscu byłej Hohenzollerngrube (Kopalnia Szombierki). Obecny właściciel nieruchomości firma Fortum deklaruje: „oddać Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu nawet za 1 grosz, o ile przejmującym będzie samorząd i obiekt będzie służył celom społecznym”. Miasto Bytom nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, które zapewnią długoterminowe finansowanie jakiegokolwiek obiektu, w tym zabytkowym miejscu, służącego celom społecznym.
  Ponad półmilionowa społeczność zamieszkująca Śląsk ma prawo do własnej uczelni wyższej (jawna opcja niemiecka oraz „utajona opcja niemiecka” wg polskich polityków). Uczelnia byłaby płatna, symboliczna opłata motywująca studenta. Dla dobrze uczących się studentów studia byłyby bezpłatne. Dyplom tej uczelni gwarantowałby miejsce pracy w niemieckiej lub zachodniej firmie. Uczelnia byłaby „magnesem” przyciągającym zachodnich inwestorów na Śląsk i byłaby ratunkiem dla umierającego miasta Beuthen.

  Podstawą do utworzenia tego typu uczelni jest ustawa o o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, art. 8, 1) swobodnego posługiwania się językiem mniejszości w życiu prywatnym i publicznie. (w tym na na wyższej uczelni)
  Finansowanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Możliwość pozyskania dotacji z UE (inteligentny rozwój) oraz wsparcie naukowe z niemieckich uczelni technicznych.

  To oczywiście luźna propozycja, przedstawiona w trosce o dobro przyszłych pokoleń, w trosce o zachowanie zabytku Kraftwerk Oberschlesien i w trosce o przyszłość miasta Beuthen.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetny pomysł!

  Silesius (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Super! Róbcie ściepę i otwierajcie! Jest was pół miliona, każdy z was ciepnie na pewno z miłości do narodu niemieckiego stówę, to będzie, niech no policzę... 50 baniek. No, to już jest kasa na...rozwiń całość

  Super! Róbcie ściepę i otwierajcie! Jest was pół miliona, każdy z was ciepnie na pewno z miłości do narodu niemieckiego stówę, to będzie, niech no policzę... 50 baniek. No, to już jest kasa na otwarcie solidnego niemieckiego Uniwerzitet. Resztę dodadzą rodacy zza Odry z czystej Liebe do niemieckiego Minderhajtu na Górnym Śląsku.
  A teraz poważnie: napisz co palisz i gdzie to można kupić, bo strasznie mocne to musi być...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EC Szombierki

  Sulim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  W 1963r byłem z Technikum Energetycznego na praktyce w EC Szombierki. Wtedy to nie był zabytek!
  Nie pozwólmy zniknąć tak pięknym budynkom. Byłoby super gdyby i urządzenia zostały.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZAWALI SIE AWINNA UE BO ZA MAŁO KASY DAJE FILOSOFIA GOROLSKO

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  LOFTY ZROBIĆ DO GOROLI Z ODINEGO SYTY W POLSZCZY WŚOvy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo