Jaki był 2021 w Katowicach? Co wydarzy się w 2022?

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Udostępnij:
Dobiegający właśnie końca rok, był kolejnym, na którego ocenę niewątpliwie wpływ miała pandemia COVID-19. Jednak nie tylko ona rzutowała na budżety miast, były to również m.in. zmiany podatkowe. Przypomnijmy najciekawsze wydarzenia i inwestycje ukończone w 2021 roku. Zobaczmy też co miasto Katowice przygotowuje na rok 2022.

To ważne, by szczególnie dziś pamiętać o tym, że o jakości życia w każdym mieście coraz bardziej decydują zielone inwestycje, sprawnie zorganizowany transport czy też szeroka oferta możliwości spędzania czasu wolnego. W przyszłym roku zakończy się rozbudowa dróg krajowych 81 i 86 w Giszowcu, kompleksu sportowego przy ul. Asnyka oraz Basenu Zadole. Kontynuowana będzie budowa stadionu miejskiego oraz działania związane z rewitalizacją parków oraz stawu Starganiec. Rozpocznie się przebudowa ul. Warszawskiej oraz prace projektowe związane z nowym zagospodarowaniem Placu Sejmu śląskiego, czy budową Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Taki był 2021 rok w Katowicach:

50 urodziny Spodka i gra Monopoly Katowice - Katowicki obiekt zdecydowanie zasługuje na miano ikony architektury. Po 50 latach od oddania go do użytku wciąż wyróżnia go nie tylko wizjonerski kształt ale też funkcjonalność. Spodek jest prawdziwą skarbnicą ciekawostek, przeżyć i wspomnień. W ramach urodzin, Spodek jako najdroższa działka znalazł się w katowickim wydaniu gry Monopoly.

ul. Dworcowa w nowej odsłonie - To kolejna ulica w centrum Katowic, która została zamknięta dla ruchu samochodowego i została przywrócona pieszym. Jednym z ważniejszych elementów inwestycji było zazielenienie tej części miasta. Nasadzono tu ponad 50 drzew!

Szlak Neonów - W latach trzydziestych Katowice nazywane były „polskim Chicago", w latach PRL można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście. Ostatnie lata to wielki powrót szlachetnych form neonu na ulice Katowic. Stąd pomysł na stworzenie Szlaku Neonów.

Rozpoczęcie budowy stadionu miejskiego - W połowie października rozpoczęły się prace budowlane stadionu miejskiego. Będzie to nowoczesny obiekt, który połączy w sobie odkryty stadion piłkarski na 15 tysięcy miejsc, halę sportową i szerokie zaplecze treningowe. Zakończenie tej inwestycji, której koszt wyniesie ok. 205 mln zł, planowane jest na drugą połowę 2024 roku.

A to nas czeka w 2022 roku w Katowicach:

Koniec przebudowy węzła drogowego w Giszowcu
Budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych DK81 i DK86 oraz rozbudowa od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu to inwestycja, która w 2022 roku zostanie ukończona. Ruch w tym miejscu będzie odbywał się bezkolizyjnie co nie tylko udrożni kolejne „wąskie gardło” na komunikacyjnej mapie Katowic, ale i wydatnie poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Otwarcie basenu w Zadolu - Ostatni z trzech zapowiadanych basenów miejskich zostanie oddany do użytku w III kwartale 2022 roku. Pływalnia będzie dysponowała m.in. 6 – torowym basenem sportowym o wymiarach 25×16 m, basenem do nauki pływania, brodzikiem dla dzieci, trybuną dla widzów, zjeżdżalnią oraz strefa odnowy biologicznej. Dodatkowo przy basenie powstanie zewnętrza część z plażą.

Katowice gospodarzem WUF11 - Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum) to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Katowice będą gospodarzem kolejnego Forum, które w dniach 26-30.06.2022 r. odbędzie się pod hasłem: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Zielona Warszawska - Gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. W 2022 ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy oraz start prac w terenie, które zakończone zostaną w 2023 roku. Ta przestrzeń całkowicie się zmieni – m.in. zamiast parkingów – pojawi się około 70 drzew i krzewy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie