Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki czujnik tlenku węgla wybrać i gdzie go zamontować? ROZMOWA

Weronika Grychtoł
Weronika Grychtoł
Na zdjęciu mł.kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy PSP w Świętochłowicach.
Na zdjęciu mł.kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy PSP w Świętochłowicach. fot. mat km psp świetochłowice
W miniony weekend 12-latek z Sosnowca zatruł się czadem podczas kąpieli. Trafił do Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. Jego stan jest stabilny, niezagrażający życiu, jednak będzie hospitalizowany przez kilka dni. O to, jak chronić się przed śmiercionośnym czadem, zapytaliśmy mł.kpt. Rafała Biniędę, oficera prasowego PSP w Świętochłowicach.

Jak powstaje tlenek węgla i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Gaz ten powstaje w każdym procesie spalania paliwa, który przebiega w przestrzeni ubogiej w tlen, bez względu na rodzaj zastosowanego piecyka. Dochodzi do tego najczęściej w zbyt doszczelnionych mieszkaniach lub w przypadku braku lub niewłaściwej konserwacji urządzeń grzewczych lub przewodów kominowych. Czad powstaje również przy nieprawidłowym rozpalaniu paliwa w urządzeniach grzewczych. Tlenek węgla wnikając do naszego organizmu blokuje prawidłowy transport tlenu do tkanek ciała powodując uszkodzenia narządów wewnętrznych m.in. mózgu. Zagrożenie potęguje fakt, że gaz ten łatwo miesza się z powietrzem i jest niewyczuwalny dla człowieka.

Ale wykrywają go właśnie specjalne czujki, dostępne w wielu sklepach.

Tak. Czujki tlenku węgla to niewielkie urządzenia, które w przypadku wystąpienia w pomieszczeniu tlenku węgla, poinformują nas o zagrożeniu głośnym sygnałem alarmowym. Na rynku jest szeroki wybór takich urządzeń.
Właśnie, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kupna takiego urządzenia?

Czujki tlenku węgla powinny spełniać wymagania normy europejskiej EN 50291-1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla oraz posiadać oznakowanie CE. Bądźmy czujni przy zakupie, ponieważ podobnym symbolem CE oznakowane również produkty importowane z Chin, które dalece odbiegają od europejskich standardów bezpieczeństwa. Kupując certyfikowane urządzenie możemy być pewni, że zadziała ono prawidłowo.

W mediach słyszymy o śmiertelnych zatruciach czadem np. podczas kąpieli. Czy właśnie w łazience powinniśmy zainstalować taką czujkę?

Jeżeli w wyniku nieprawidłowości lub zaniedbań dochodzi do uwolnienia się tlenku węgla w pomieszczeniu o małej kubaturze, a takim właśnie jest łazienka, to jego stężenie szybko osiąga poziom zagrażający życiu człowieka. Czujki tlenku węgla najlepiej umieścić w miejscu, gdzie znajdują się nasze urządzenia grzewcze oraz np. w sypialni, abyśmy nawet w nocy usłyszeli alarm. Błędem będzie umieszczenie takiego urządzenia w pomieszczeniu, w którym prawdopodobieństwo uwolnienia się tlenku jest zerowe.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla i co robić kiedy je zauważymy?

Oznakami zatrucia tlenkiem węgla są bóle lub zawroty głowy, nudności, zmęczenie, trudności z oddychaniem, senność. Jeżeli w naszym domu zadziałała czujka tlenku węgla lub podejrzewamy, że któryś z domowników zatruł się tym gazem musimy niezwłocznie zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza do pomieszczeń w naszym mieszkaniu lub ewakuować się na zewnątrz. Osobie, która ma objawy charakterystyczne dla zatrucia tlenkiem węgla trzeba umożliwić swobodne oddychanie, np. poprzez rozluźnienie ubrania. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Co robić, aby nasz czujnik jak najrzadziej musiał wszczynać alarm?

Najlepiej jest uniknąć tworzenia się tego gazu w naszym otoczeniu. Dbajmy o właściwą wentylację pomieszczeń, w których pracują urządzenia grzewcze. Niedopuszczalne jest blokowanie kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a także zabudowa urządzeń grzewczych z otwartą komorą spalania. Pilnujmy, aby regularnie dokonywać przeglądów i czyszczenia instalacji wentylacyjnych i przewodów kominowych. Jeżeli posiadamy piec na paliwo stałe, należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego lub oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Ponadto, jednym z obowiązków właściciela lub zarządcy budynku jest przegląd instalacji wentylacyjnej przynajmniej raz w roku. Sprawdzajmy systematycznie ciąg powietrza. Możemy to zrobić poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie będzie zakłócać wentylacji, to kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki.

Powiedzmy, ze kupiliśmy taką czujkę. Wystarczy zainstalować i mamy „ święty spokój” ?

Bynajmniej. Czujki tlenku węgla mają swój czas żywotności, po upływie którego powinny zostać wymienione. Warto zapoznać się z instrukcją produktu, gdyż tam powinny znaleźć się informację dotyczące zaprogramowanych sygnałów alarmowych, sposobach wymiany baterii oraz informacje o okresie żywotności urządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!