Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jest potencjał inwestycyjny Katowic? Stolica województwa śląskiego znalazła się w pierwszej ósemce polskich miast wg raportu BEAS 2021

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Katowice po raz pierwszy znalazły się w pierwszej ósemce najlepiej ocenianych polskich miast.
Katowice po raz pierwszy znalazły się w pierwszej ósemce najlepiej ocenianych polskich miast. pixabay.com
W czwartek 23 września w hotelu Vienna House Easy w Katowicach zaprezentowano kolejny raport cyklu BEAS 2021. Tym razem dotyczył on potencjału inwestycyjnego stolicy województwa śląskiego. Katowice po raz pierwszy znalazły się w pierwszej ósemce najlepiej ocenianych polskich miast. Zostały też ocenione jako dobre miejsce do życia.

Katowice w pierwszej ósemce polskich miast

Badanie Business Environment Assessment Study (w skrócie BEAS) to cykl ośmiu raportów, które kompleksowo przedstawiają potencjał inwestycyjny polskich miast oraz opisują rzeczywistość biznesową, w której funkcjonują firmy. Analizie podlegało siedem czynników: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Zobacz zdjęcia

- Mimo że jest to już trzecia edycja, to Katowice po raz pierwszy znalazły się w ósemce omawianych miast. Można powiedzieć, że weszły do niej brawurowo, bo od razu zajęły czwartą pozycję wśród obszarów najchętniej rozważanych pod kątem nowych inwestycji, rozwoju biznesu, przez ponad 800 decydentów, którzy wzięli udział w badaniu. To bardzo dobrze wróży - mówi Agnieszka Wójcik, market research manager, Antal.

Dobre miejsce do życia

Raport został wzbogacony o dane rynkowe ważne dla inwestorów, takie jak koszty życia w poszczególnych miastach, ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, stawki wynajmu nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców, miesięczny koszt biletów komunikacji publicznej oraz liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. W tegorocznym raporcie zostały rozbudowane również dane dotyczące stref ekonomicznych w regionie, zachętach inwestycyjnych oraz potencjału rekrutacyjnego.

Okazuje się, że najmocniejszymi atutami Katowic są nieruchomości i potencjał edukacyjny. Miasto zostało też ocenione jako dobre miejsce do życia.

- Coraz częściej mówi się w przyszłości ten aspekt będzie oceniany jako kluczowy. Pracownicy wybierają miejsca, w których się dobrze i wygodnie żyje, gdzie znajduje się dostęp do szerokiej oferty kulturalnej i handlowej. Miejsca, w których jest bezpiecznie, jest dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół. Tam będą chcieli mieszkać i szukać pracodawców – zaznacza Agnieszka Wójcik.

Nie przeocz

Na fali wznoszącej

Podczas konferencji połączonej z prezentacją raportu omówione zostały silne strony Śląska oraz cele, jakie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia posiada na najbliższe lata.

- Katowice znajdują się na fali wznoszącej. Zarówno firmy związane z zasobami ludzkimi, jak i sami inwestorzy, wystawili nam ocenę, która jest dla nas bardzo cenna. Pokazuje gdzie jesteśmy, jakie stoją przed nami szanse i zagrożenia. Już teraz, konsumując ten sukces, musimy stale podtrzymywać dobrą koniunkturę i myśleć jak stymulować gospodarkę w taki sposób, żeby miasto nie popadło w problemy. Do tego potrzebna jest kooperacja biznesu, świata nauki, władz lokalnych i samych mieszkańców - przekonuje Mariusz Jankowski z działu obsługi inwestorów katowickiego urzędu miasta.

Nie zabrakło komentarzy dotyczących infrastruktury, przestrzeni biurowej, wsparcia administracji publicznej, potencjału edukacyjnego, potencjału zatrudnienia, potencjału biznesowego oraz oceny lokalizacji, jako miejsca do życia.

- Katowice to bez wątpienia miasto przyjazne do życia. Pozycja tuż za podium rankingu jest dla nas nobilitująca. Mamy relatywnie wysokie oceny zarówno w obszarze powierzchni biurowej, jak i edukacji i jakości życia. Niektóre rzeczy trzeba zmienić, ale nie dotyczą one infrastruktury, co wiązałoby się z dużymi nakładami finansowymi. Trzeba wdrożyć działania naprawcze, promocyjne, pokazać jak zmieniła się metropolia, żeby ta świadomość dotarła do wszystkich decydentów - mówi Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji w TDJ Estate.

Kto decydował?

Na pytania odpowiadało 809 respondentów. To prezesi, członkowie zarządów czy dyrektorzy departamentów firm, które w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowały się rozpocząć nowe inwestycje w Polsce. Spośród wszystkich czynników najlepiej oceniony został potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Natomiast najgorzej ocenione zostało wsparcie administracji publicznej.

Organizacje będące partnerami badania zapewniły szeroki zakres ekspercki w badanych obszarach. Antal jako ekspert rynku pracy, Cushman & Wakefield czuwające merytorycznie nad informacjami odnośnie infrastruktury oraz Vastint mający głęboki wgląd w obszar czynników decydujących o kolejnych inwestycjach. Projekt swoim patronatem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera