Jaki piec gazowy do domu 120m2?

Materiał informacyjny Bosch Termotechnika
Pośród różnych rodzajów ogrzewania domów jednorodzinnych cały czas dużym powodzeniem cieszą się kotły gazowe. Są one często wybierane szczególnie do ogrzewania domów o dużych powierzchniach. Przemawia za tym ich bardzo wysoka sprawność, a także względnie tani surowiec, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Dochodzi do tego bardzo niska emisja dwutlenku węgla. Jednak wśród samych tylko pieców gazowych istnieją bardzo wyraźne różnice. Który więc wybrać, aby tanio i efektywnie ogrzać dom o powierzchni 120m2?

Dom można ogrzewać na różne sposoby. Najbardziej popularne - przynajmniej do czasu, kiedy to na dobre rozpoczęła się akcja mająca na celu poprawienie jakości powietrza – są piece na paliwo stałe. Jednak koszty surowca, a także zastrzeżenia co do emisyjności tego typu pieców sprawiają, że coraz więcej ludzi z nich rezygnuje. Rozwiązaniem mogą być piece gazowe, które z jednej strony są bardzo ekologiczne, z drugiej zaś ich użytkowanie nie niesie wysokich kosztów. Skoro jednocześnie można dbać o środowisko, a przy tym zaoszczędzić, to rozwiązanie takie wydaje się znakomite.

Dlaczego warto wybrać piec gazowy?

Wśród możliwych rozwiązań ogrzewania domu jednorodzinnego piece gazowe należą do jednych z najczęściej wybieranych. Wpływ na taki stan rzeczy ma co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, sam piec gazowy nie jest szczególnie dużym urządzeniem, z reguły ich wysokość waha się w okolicach 70-80 cm, szerokość to około 40-45 cm, a głębokość – do 35 cm. W każdym razie można raczej bez problemu znaleźć jakieś miejsce w dużym domu, gdzie nie będzie on przeszkadzał. Po drugie, konserwowanie sprzętu nie należy do uciążliwych, przeprowadza się je raz w roku. Ponadto bieżąca kontrola działania kotła gazowego jest minimalna – ogranicza się do ustawienia temperatury i czasu działania pieca. W porównaniu z kotłami na paliwa stałe, które trzeba na bieżąco uzupełniać, piec gazowy jest bardzo komfortowy w użytkowaniu.

Kotły gazowe mają również tę przewagę nad kotłami na paliwo stałe (na przykład węgiel), że nie stanowią poważnego problemu dla środowiska. Poprzez bardzo niską emisję dwutlenku węgla (CO2) zalicza się je do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań, ustępujących chyba tylko wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Ponadto gaz jest cały czas względnie tanim surowcem, dlatego rachunki za ogrzewanie domu nie należą do szczególnie uciążliwych. Wspomnieć można również o tym, że ceny gazu są raczej stałe i przewidywalne, więc istnieje małe prawdopodobieństwo, że nagle będziemy musieli płacić dużo więcej za ogrzewanie.

Rodzaje kotłów gazowych

Piece gazowe możemy podzielić ze względu na kilka czynników: mamy piece wiszące i stojące, z otwartą i zamkniętą komorą spalania (w zależności od tego, skąd urządzenie czerpie powietrze potrzebne do spalania), ale najważniejszy i najbardziej nas interesujący tutaj podział, to ten na piece tradycyjne i piece kondensacyjne. Czym się one różnią? Przede wszystkim sposobem działania i efektywnością.

Kotły gazowe tradycyjne, przynajmniej te od renomowanych i sprawdzonych producentów, posiadają maksymalną sprawność na poziomie 90-kilku procent. Jednak średnioroczna sprawność takich pieców to z reguły już tylko 80-kilka procent. Wydawałoby się, że sprawność na takim poziomie to bardzo dobry wynik. Wszystko jednak należy rozpatrywać w odniesieniu do innych pieców. Czy można jednak wyobrazić sobie wyższą sprawność kotła? Okazuje się, że tak - piec gazowy kondensacyjny to przede wszystkim dużo wyższa wydajność, co jest związane ze sposobem ich funkcjonowania.

Piec gazowy kondensacyjny – oszczędność i wydajność

Piece kondensacyjne Bosch sukcesywnie wypierają tradycyjne odpowiedniki. Nic dziwnego, skoro ich maksymalna sprawność to ok. 110 procent. I nie ma tutaj żadnej pomyłki – wynik taki będzie zrozumiały wówczas, kiedy przyjrzymy się sposobowi działania pieców kondensacyjnych.

Najkrócej rzecz ujmując, kotły kondensacyjne działają w następujący sposób. Podczas spalania paliwa (tutaj: gazu) wytwarza się woda oraz dwutlenek węgla (CO2). W kotłach tradycyjnych w procesie powstawania spalin razem z nimi na zewnątrz wydostaje się też para wodna, czyli woda powstałą podczas spalania paliwa w zmienionej formie fizycznej. Kocioł kondensacyjny – w przeciwieństwie do kotłów zwyczajnych, tradycyjnych – odbiera ciepło od pary wodnej zawartej w spalinach, podczas gdy w zwykłych piecach gazowych to ciepło jest bezpowrotnie tracone. W tym właśnie zawiera się tajemnica bardzo wysokiej sprawności pieców kondensacyjnych, które bez wątpienia zaliczają się obecnie do najoszczędniejszych pieców gazowych**.

Piec gazowy dla domu 120 m2

Przejdźmy w końcu do obliczeń, czyli odpowiedzi na tytułowe pytanie: jaki kocioł gazowy wybrać do domu o powierzchni 120 m2? Najprościej odpowiedzieć: najbardziej wydajny i oszczędny. Jak to jednak wygląda w liczbach? Zobaczmy to na przykładzie działania pieca gazowego tradycyjnego i kondensacyjnego: ile musielibyśmy zapłacić za roczne ogrzewanie domu w przypadku jednego i drugiego.

Przyjmijmy następujące parametry podstawowe.

  • Rodzaj budynku: dom jednorodzinny
  • Powierzchnia ogrzewania: 120 m2
  • Roczne zapotrzebowanie na ciepło: 100 kWh/m2
  • Cena 1 kWh w kotle kondensacyjnym: 0,23 zł

Posiadając powyższe dane możemy łatwo obliczyć, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 120 m2 piece kondensacyjnym wyniesie około 2760 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że cena wytworzenia 1 kWh w kotle tradycyjnym wynosi ok. 0,43 zł, możemy obliczyć, że dla ogrzania tego samego domu będziemy musieli liczyć się z kosztami rzędu 5160 złotych, czyli nieporównanie większymi. Dlatego, choć samo założenie pieca kondensacyjnego jest droższe niż kotła gazowego tradycyjnego, musimy mieć na uwadze również to, że ta różnica każdego roku będzie niwelowana poprzez dużo niższe rachunki.

Podsumowanie

Podsumowując, piece gazowe inwestycyjne charakteryzują się wyższą sprawnością niż piece gazowe tradycyjne. Przekłada się to bezpośrednio na rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego, które rocznie mogą być nawet o kilka tysięcy złotych niższe. Już podczas opisywania zalet pieca gazowego kondensacyjnego można było się domyślić, że do ogrzania domu o powierzchni 120 m2 będzie on lepszym rozwiązaniem niż kocioł tradycyjny. W końcu nic dziwnego, że bardziej zaawansowane technologicznie kotły są wydajniejsze od tych zwykłych.

Należy tutaj podkreślić raz jeszcze, że w przypadku kotłów kondensacyjnych koszty zakupu będą oczywiście wyższe niż w przypadku kotłów tradycyjnych, jednak dużo większa wydajność tych pierwszych sprawi, że zainwestowane koszty będą zwracać się w kolejnych latach. Na takie przedsięwzięcia, jak ogrzewanie domu, należy bowiem patrzeć w perspektywie co najmniej kilkunastu lat – wobec tego piece kondensacyjne wydają się dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne piece gazowe. Warto przecież od razu wybrać sprzęt o większej sprawności i z roku na rok płacić coraz mniej, niż wybierając pozornie tańszą technologię z każdym kolejnym rokiem dopłacać do rachunków za ogrzewanie.

Dodaj ogłoszenie