Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich słów nie lubimy? Biblioteka Śląska ogłosiła konkurs na najgorsze z nich

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Biblioteka Śląska
Biblioteka Śląska arc.
Biblioteka Śląska szuka słów, które najchętniej wymazalibyśmy z naszego słownika. Czy będą to "rajtuzy", czy może "uryna", albo "uiszczać", a może zwroty, które weszły do mowy potocznej stosunkowo niedawno jak "focia", albo "słitaśny"

Czy istnieją słowa, które chcielibyśmy wymazać z naszego języka lub takie, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć? - Czy podoba nam się jeszcze słowo „uiszczać”, a „uryna” dobrze brzmi? Może nie lubimy już określenia „suchotnik”, a z języka chcielibyśmy usunąć „slipy”, „rajtuzy” i „staniki”? Być może to słowa, które niedawno weszły do mowy potocznej („hejka”, „nara”, „słodziak”, „japiszon”, „focia” czy „słitaśny”), będą tymi najmniej lubianymi? - zastanawiają się bibliotekarze i zapraszają do wspólnej zabawy przy okazji wypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Już jutr, 11 lutego, w Bibliotece Śląskiej przygotowany zostanie specjalnie oznakowany punkt. - Czytelnicy i mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać tam słowa, o których chcieliby szybko zapomnieć. Propozycje będzie można przesyłać też drogą elektroniczną - wyjaśniają zasady akcji organizatorzy.

Najciekawsze z propozycje zostaną zamieszczone na stronie www.bs.katowice.pl 17 lutego. Do 21 lutego będzie trwało głosowanie internetowe na najmniej lubiane z nich. Autorzy propozycji, które uzyskają najwięcej głosów, otrzymają nagrody książkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!