Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie będą zbiory owoców w sezonie 2023? Pogoda sprzyja drzewom i krzewom owocowym, choć przymrozki w maju są niebezpieczne

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
GUS: Czynnikiem pozytywnie wpływającym na kondycję drzew i krzewów w tym czasie były liczne opady deszczu notowane w wielu regionach kraju. Z drugiej strony nie były to warunki sprzyjające prowadzeniu zabiegów ochronnych przed chorobami grzybowymi (dane GUS).
GUS: Czynnikiem pozytywnie wpływającym na kondycję drzew i krzewów w tym czasie były liczne opady deszczu notowane w wielu regionach kraju. Z drugiej strony nie były to warunki sprzyjające prowadzeniu zabiegów ochronnych przed chorobami grzybowymi (dane GUS). Agata Wodzień-Nowak
Na polach zaczynają kwitnąć truskawki, w kwiatach są drzewa owocowe i krzewy jagodowe. Główny Urząd Statystyczny opublikował Wstępną ocenę przezimowania upraw w 2023 roku. Wynika z niej, że uprawy sadownicze są w dobrej kondycji, a zawdzięczamy to łagodnemu przebiegowi zimy 2022/2023. Ryzyko stanowią teraz przymrozki.

Spis treści

Drzewa i krzewy owocowe miały dobrą zimę. Co z wiosną?

Sady owocowe pokryły się kwiatami, otwierają się pąki na jabłoniach, podobnie na początku maja jest co robić na plantacjach truskawek. Według rzeczoznawców GUS stopniowy spadek temperatury powietrza pod koniec 2022 r. stwarzał drzewom i krzewom owocowym dogodne warunki do wejścia w stan spoczynku zimowego. Zimowe opady pozwoliły - przynjamniej wiosną - uniknąć probleu suszy. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, występujące od października do lutego pozytywnie wpłynęły na stan zasobów wód gruntowych.

Zima należała do łagodnych i relatywnie wysokie temperatury powietrza i jedynie sporadycznie występujące krótkotrwałe przymrozki na ogół nie spowodowały strat mrozowych. Spadki temperatury poniżej zera wciąż jednak zdarzają się na początku maja i mogą powracać w kolejnych dniach. To spore ryzyko uszczuplenia późniejszych zbiorów i dochodów sadowników.

Więcej o ryzykach przeczytasz tu: Import oraz przymrozki mogą zniszczyć dochody sadowników i właścicieli plantacji owoców miękkich

GUS: Korzystne warunki atmosferyczne w styczniu i lutym w wielu regionach kraju przyczyniły się do pobudzenia roślin. Pogorszenie warunków pogodowych w marcu i na początku kwietnia spowolniło ich rozwój, lecz jednocześnie pozwoliło zabezpieczyć pąki kwiatowe przed przemarznięciem w kolejnych tygodniach.

Perspektywa dla cen jabłek

Eksperci PKO Banku Polskiego, pochylając się nad perspektywami rynku owoców, uznali, że niski poziom zapasów nie wyklucza przyspieszenia dynamiki cen jabłek na koniec sezonu 2022/23.

W Agro Nawigatorze 1/2023 prognozują, że sprzedaż tych owoców może wzrosnąć po czasowym zniesieniu embarga przez Białoruś od kwietnia do czerwca. Czynnikiem wpływającym na zmienność cen będzie również oczekiwany poziom produkcji w 2023.

Oceniając dotychczasową sytuację, wskazują, że zmiany cen jabłek na przełomie I kwartału i II kwartału 2023 były wciąż mało dynamiczne.

Na poziomie najwyższym od 2018 ukształtowały się natomiast ceny zagęszczonego soku jabłkowego (+19% rok do roku na pocz. kwi’23, za S&P Global). Czynnikiem wsparcia, oprócz zmniejszonej produkcji w Chinach są rekordowo wysokie ceny soku pomarańczowego, które wynikają m.in. z historycznie niskich zbiorów pomarańcz w USA (najniższy poziom od lat 30. XX w.).

Truskawki są nieco opóźnione

GUS w swojej wstępnej ocenie przezimowania upraw dobrze ocenił stan krzewów owocowych.

Mimo braku okrywy śnieżnej nie odnotowano strat ani uszkodzeń mrozowych na plantacjach krzewów owocowych. Ich rozwój został jednak nieznacznie spowolniony niskimi temperaturami powietrza w marcu i na początku kwietnia.

Rzeczoznawcy wyodrębnili truskawki, tu również nie stwierdzono szkód wywołanych przymrozkami, choć z powodu niskich temperatur powietrza rozwój tych roślin na początku okresu wegetacyjnego był ograniczony. Nieznacznie wolniej rozwijają się także truskawki uprawiane pod folią.

Źródła: dane GUS, Agro Nawigator PKO Bank Polski 1/2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie będą zbiory owoców w sezonie 2023? Pogoda sprzyja drzewom i krzewom owocowym, choć przymrozki w maju są niebezpieczne - Strefa Agro