Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są problemy i potrzeby młodych Polaków? Mieszkańcy regionu zgłoszą propozycje i będą mieli wpływ na kształt ogólnopolskiej strategii

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
fot. Śląski Urząd Wojewódzki
Już 23 września odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, podczas której młodzi ludzie ze Śląska będą mogli zgłaszać swoje propozycje do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Na temat konsultacji oraz samego programu, rozmawialiśmy z ministrem Piotrem Mazurkiem.

Tomasz Breguła: Już jutro zaprosi Pan młodych mieszkańców naszego regionu do zgłaszania swoich propozycji, które zostaną wzięte pod uwagę podczas tworzenia ogólnokrajowej strategii związanej z polityką młodzieżową. Czego można oczekiwać po tych konsultacjach?

Piotr Mazurek: Od lutego br. z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego organizujemy w poszczególnych województwach konsultacje z młodzieżą, których celem jest partycypacyjne wypracowanie nowej wieloletniej strategii polskiej polityki młodzieżowej. Spotykamy się z młodymi Polakami, aby rozmawiać o ich oczekiwaniach, problemach i potrzebach, a także wspólnie wypracowywać rekomendacje działań dla rządu. Konsultacje odbywają się w 6 głównych obszarach tematycznych, które dotyczą edukacji, rynku pracy, polityki społecznej, zdrowia i sportu, ekologii i klimatu oraz społeczeństwa obywatelskiego i kultury. W ramach tych obszarów przeprowadzamy równoległe warsztaty, w których diagnozowane są problemy i wypracowywane wnioski.

TB: Nie pierwszy raz będzie Pan rozmawiać z młodymi Polakami na temat ich problemów i potrzeb. Jakich propozycji się Pan spodziewa i czy województwo śląskie, jego specyfika, mogą sprawić, że będą one inne niż w reszcie kraju?

PM: Już w tej chwili możemy powiedzieć, że konsultacje w województwie śląskim będą rekordowe. Do udziału zapisało się ponad 6 tys. osób. Z tego powodu będziemy musieli zamiast 6 warsztatów zorganizować ich w sumie równolegle aż 24, aby wszyscy chętni mogli wziąć udział w dyskusji. W każdym województwie do tej porty pojawiały się tematy regionalne, ale są i pewne sprawy wspólne dla wszystkich części kraju. W ramach danego regionu też występuje zróżnicowanie, bo np. inne problemy ma młodzież z wielkich miast, a nieco inne z terenów wiejskich. Tym razem też może być podobnie z uwagi na wielkość i złożoność województwa śląskiego. Jestem przekonany, że spotkanie z młodzieżą ze Śląska, Zagłębia, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej będzie bardzo interesujące i owocne.

TB: Czy młodzi naprawdę mogą decydować o przyszłości Polski? Wielu Polaków, w różnym wieku, wątpi w to, że ma realny wpływ na decyzje rządu, na kształtowaną przez niego politykę. Co Pan im odpowie?

PM:Zazwyczaj jest tak, że we wszelkiego rodzaju gremiach decyzyjnych młodzi ludzie są proporcjonalnie niedoreprezentowani. I stąd przez wiele lat budowało się wśród młodzieży poczucie wykluczenia, braku wpływu na rzeczywistość. Za rządów PiS zauważyliśmy ten problem i staramy się mu przeciwdziałać. Właśnie dlatego wieloletnia strategia polskiej polityki młodzieżowej powstaje w oparciu o największe od lat konsultacje, ale to nie wszystko.

Powołujemy nowe instytucje, które zapewniają młodym wpływ na procesy decyzyjne na wszystkich szczeblach. W 2019 roku powołaliśmy ustawowo umocowaną Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, pierwsze w historii Polski forum stałego dialogu przedstawicieli kluczowych instytucji publicznych (Prezydenta, Premiera, ministrów, samorządowców) i środowisk młodzieżowych (NGO-sów, młodzieżowych rad, Parlamentu Studentów). Rada opiniuje szereg aktów prawnych dotykających młodzieży, spotyka się z decydentami, aby przedstawiać im młodzieżowy punkt widzenia, podejmuje też szereg własnych inicjatyw na rzecz młodego pokolenia.

Równolegle organy doradcze złożone z młodzieży powstają przy kolejnych resortach i instytucjach np. Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Klimatu i Środowiska czy Muzeum II Wojny Światowej. Dzięki inicjatywie legislacyjnej, którą z upoważnienia premiera Morawieckiego miałem zaszczyt przeprowadzić przed kilkoma miesiącami, umocowaliśmy również instytucję silnych młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Dzięki naszej ustawie młodzieżowe rady otrzymały z mocy prawa szeroki katalog gwarantowanych uprawnień m.in. w zakresie inicjowania procesu uchwałodawczego, opiniowania aktów prawa lokalnego czy składania interpelacji do organu wykonawczego, na który musi zostać udzielona odpowiedź.

Nie przeocz

TB:Proszę odpowiedzieć w kilku prostych zdaniach: czym będzie Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia?

PM:Będzie to wieloletni dokument strategiczny określający główne cele polityki państwa na rzecz młodego pokolenia Polaków. Ma on mieć charakter ponadresortowy i ponadsektorowy. Będzie w pewnych aspektach podobny w formie do strategii, która istniała w latach 2003-2012, ale rząd PO-PSL jej nie przedłużył, z tą różnicą, że powstaje w sposób maksymalnie partycypacyjny, a więc ma odpowiadać na wyzwania zdiagnozowane przez samą młodzież.

Musisz to wiedzieć

TB: Na zakończenie spytam, dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach, które odbędą się 23 września?

PM:Zapraszam wszystkich młodych z województwa śląskiego. Zapraszam w roli doradców polskiego rządu. Zaznaczam, że udział w konsultacjach może realnie przyczyniać się do zmiany rzeczywistości. W ramach sztandarowego programu polskiego rządu Polskiego Ładu znalazły się propozycje odpowiadające na szereg postulatów zgłaszanych dotąd przez młodych m.in. łatwiejszy dostęp do mieszkań, obniżka podatków, podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 10 razy wyższego niż za rządów naszych poprzedników czy ograniczenie tzw. „umów śmieciowych”. Kolejne propozycje również będą miały szansę realizacji.

Więcej informacji na temat konsultacji można znaleźć TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera