MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II 25 lat temu odwiedził Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec

KLM
Muzeum Miejskie w Żywcu
Dziś mija 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu. Wydarzenie z 22 maja 1995 roku na zawsze wpisało się w historię regionu i zapadło w pamięć tysięcy ludzi, którzy uczestniczyli we mszy na Kaplicówce, stali wzdłuż głównych ulic Skoczowa, Bielska-Białej i Żywca, by choć przez chwilę zobaczyć Ojca Świętego.

Ta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, a konkretnie do diecezji bielsko-żywieckiej, była bardzo krótka - trwała zaledwie 10 godzin i została zorganizowana przy okazji podróży apostolskiej Ojca Świętego do Czech. Zapisała się jednak na zawsze w historii Beskidów.

Jan Paweł II 22 maja 1955 roku najpierw przyjechał do Skoczowa, gdzie m.in. spotkał się miejscową społecznością ewangelicką – w kościele ewangelickim pomodlił się razem z luteranami, a następnie odprawił mszę na wzgórzu Kaplicówka, w której uczestniczyło ok. 300 tys. osób.

Pielgrzymi, którzy uczestniczyli w tej mszy, zapamiętali przede wszystkim... błoto. Mimo wysypanych ton kamienia, teren wokół Kaplicówki był wypełniony miękką mazią. To też, jak się później okazało, zapamiętał też papież. Rok po wizycie w Skoczowie zapytał delegację spod Kaplicówki w Castel Gandolfo, czy błoto już wyschło.

Ze Skoczowa Jan Paweł II udał się do Bielska-Białej. - Przez trzy miesiące opracowywaliśmy plany, w jaki sposób na parę godzin przeorganizować miasto - wspominał kilka lat temu w rozmowie z DZ Zbigniew Michniowski, ówczesny prezydent miasta. - Było to nieprawdopodobne doświadczenie - jak przy udziale setek ludzi można zamknąć miasto na parę godzin i pozwolić, by jak największa ilość mieszkańców miała styczność z papieżem, a jednocześnie, by po jego wyjeździe w ciągu dwóch godzin miasto funkcjonowało normalnie - przyznał.

Poniedziałkowy poranek, 22 maja 1995 roku, był deszczowy i zimny. Ale gdy po południu Jan Paweł II dotarł ze Skoczowa do Bielska-Białej, miasto rozświetlone było promieniami słońca. Papież, w kuloodpornej limuzynie, dotarł do Bielska-Białej do siedziby kurii, gdzie spotkał się z bp Tadeuszem Rakoczym, ordynariuszem najmłodszej wówczas polskiej diecezji (utworzonej w 1992 r.). Ta wizyta miała prywatny charakter.

Następnie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz miejskich, od których otrzymał ozdobną kopię uchwały z 11 kwietnia 1995 r., przyznającej Mu tytuł honorowego obywatela Bielska-Białej oraz odnaleziony w archiwum protokół z posiedzenia Rady Miasta z roku 1932, w czasie którego uczczono pamięć doktora Edmunda Wojtyły, brata papieża.

Z Bielska-Białej papież pojechał do Żywca. Najpierw odwiedził żywiecką konkatedrę, gdzie przewodniczył liturgii słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Papież odebrał wówczas od przedstawicieli władz Żywca tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Potem udał się na żywiecki Rynek, gdzie spotkał się z wiernymi.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera