Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janów na Jurze: Zapraszamy na pustynię! [ZDJĘCIA]

Anna Ładuniuk
Afryka? Nie, to  przebrani mieszkańcy gminy Janów na Pustyni Siedleckiej
Afryka? Nie, to przebrani mieszkańcy gminy Janów na Pustyni Siedleckiej Archiwum gminy janów
Mają tu wodę i pustynię. Skały do wspinaczki i lasy do wędrówek. Rezerwaty przyrody i zabytki. Wystarczy pojechać do gminy Janów na Jurze - pisze Anna Ładuniuk

Każdego roku mieszkańcy Siedlca w gminie Janów (powiat częstochowski) przebierają się za Beduinów, zapraszają gości i wspólnie świętują na swojej siedleckiej pustyni. Łachy piachu rozciągają się tuż za wsią i zajmują prawie 25 hektarów. Prawdziwa pustynia (jedna z dwóch w Polsce), nazywana oficjalnie Pustynią Siedlecką, to tutejsza atrakcja turystyczna. Podobno można tu nawet czasami zaobserwować zjawisko fatamorgany. - W gorące dni latem piach jest tak nagrzany, że trudno na nim stanąć bosą stopą - opowiada Irek Bartkowiak z Urzędu Gminy Janów, na terenie której leży pustynia. Pustynia Siedlecka to tylko jedna z tutejszych atrakcji. Turysta ma naprawdę co tu robić - zarówno weekendowy, jak i ten, który chce spędzić tu cały urlop.

Kraina pstrąga

Pstrąg to wizytówka gminy, a Złoty Potok z rybnymi stawami jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Jurze. W każdy weekend przed miejscem, gdzie od ponad 100 lat hoduje się pstrągi tęczowe, stoją auta z rejestracjami z całego regionu. Nie wszyscy wiedzą, że złotopotocka hodowla była pierwszą w Europie! Tutejszy pstrąg to marka, dlatego każdego roku organizowane jest tu Święto Pstrąga, na które ściągają tłumy.

Ostańce i wspinaczka

Przy drodze z Siedlca do Złotego Potoku znajduje się bardzo ciekawy wapienny ostaniec - Brama Twardowskiego (Brama ze względu na kształt, Twardowskiego w związku z legendą, która dotyczy skały). Kilka kilometrów dalej na kolejnym ostańcu (Diabelskie Mosty) często można spotkać ćwiczących amatorów wspinaczek, zawieszonych na linach. Są jeszcze liczne jaskinie i groty, wiele z nich dostępnych dla turystów.

Śladami Krasińskiego

Słynny wieszcz mieszkał w Złotym Potoku niedługo, ale w okolicy jest mnóstwo miejsc z nim związanych - np. staw Irydion (niedawno zrewitalizowany, obok stawu znajduje się park linowy), mamy dworek w Złotym Potoku, mamy pamiątki przyrody albo nazwane przez poetę, albo nawiązujące do jego historii. Gmina Janów wie, że ma czym kusić turystów. I stara się ich do siebie przyciągać i zatrzymywać.

Janów w pigułce

Jak tu trafić? Z Katowic do Złotego Potoku jedzie się przez Siewierz, Myszków, Żarki - 65 km. Żeby zobaczyć Pustynię Siedlecką, trzeba między Żarkami a Złotym Potokiem odbić w lewo.

Najważniejsze atrakcje

Na terenie gminy znajdują się 4 rezerwaty przyrody, 7 szlaków pieszych, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, 4 szlaki i ścieżki rowerowe i 3 szlaki konne. Grotołazi mają jaskinie (Wierna, Wiercica), wspinacze - ostańce. Na Pustyni Siedleckiej można jeździć na quadach. Dla dzieci - park linowy, stadnina Wiking, gdzie właściciel hoduje bardzo starą rasę koni islandzkich (wielkie kuce). W hotelu Kmicic można wypożyczyć rowery.

Imprezy masowe

Gmina słynie z Jurajskiego Lata Filmowego, Święta Pstrąga, Pustynnego Pikniku i Dni Janowa. Wszystkie imprezy odbywają się latem.

Niektóre zabytki

Pstrągarnia Raczyńskich z 1881 roku, dworek Krasińskich, pałac Raczyńskich, kościoły w Janowie i Żurawiu, cmentarz żydowski w Janowie, ruiny zamku Ostrężnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!