Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Buzek: Popieram inicjatywę, aby zmienić nazwę województwa śląskiego na śląsko-małopolskie

Janusz Buzek
Popieram inicjatywę, aby zmienić nazwę województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Przeforsowanie tej koncepcji będzie trudne, ale na pewno może liczyć na moje wsparcie w gremiach Porozumienia Jarosława Gowina.

Do tej pory wielokrotnie, m.in. w programach publicystycznych TVP3 Katowice, akcentowałem małopolski charakter np. wschodniej części Bielska-Białej. Piszę to jako osoba o tożsamości ukształtowanej na obszarze między Bielskiem na wschodzie i Frydkiem na zachodzie, czyli na Śląsku Cieszyńskim.

Prościej będzie wdrożyć przez Urząd Marszałkowski program edukacji regionalnej uwzględniającej małopolskie korzenie i tradycje niemal połowy powierzchni naszego województwa, a także pomysł, aby na niektórych drogach postawić znaki informujące o granicy krain geograficznych.

Będzie zmiana nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie? Petycja trafi do MSWiA

Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki.

Będzie zmiana nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopols...

Mam wielu znajomych z Żywiecczyzny, wschodniej części Powiatu Bielskiego oraz Zagłębia, dla których małopolska tożsamość ma znaczenie. Nie identyfikują się z obecną nazwą województwa, która reprezentuje silną i żywotną kulturę bardzo różniącą się od małopolskiej.

Jest dla mnie oczywiste, że język powinien oddawać realny stan rzeczy szczególnie w obszarach angażujących uczucia, a takimi obszarami są tożsamość człowieka oraz pielęgnowane przez niego tradycje i wartości. Znalazło to zrozumienie przy wypracowaniu nazwy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, stanowiącej być może łamaniec językowy, ale niewykluczającej i oddającej prawdę.

Skupiając się teraz na moim mieście, uważam, że elementem marki Bielska-Białej może być ciekawie opracowana narracja historyczna, opowiadająca o dziejach granicy biegnącej wzdłuż rzeki Białej najpierw między Królestwem Czech a Królestwem Polski, później między Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego a Rzeczpospolitą Obojga Narodów, dalej Śląskiem austriackim a Galicją oraz - w okresie międzywojennym – województwami śląskim i krakowskim.

Dyskusja na temat nazwy i heraldyki województwa może przynieść dodatkowe korzyści. Po pierwsze dobrze, że wchodzi na agendę jako przeciwwaga dla działań ślązakowców (RAŚ, Śląska Partia Regionalna, Ślonzoki Razem). Po drugie na fali akcentowania różnorodnych tradycji kulturowych o swoje odrębne miejsce w świadomości mieszkańców województwa może zawalczyć Śląsk Cieszyński.

Jak wykorzystać fundusze europejskie? DEBATA DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo