Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmuż przeżywa renesans. Zdrowy i łatwy w uprawie [PRZEPISY]

Redakcja
Wartości odżywcze jarmużu nakazywałyby go przesunąć zdecydowanie na pozycje głównego bohatera półmiska
Wartości odżywcze jarmużu nakazywałyby go przesunąć zdecydowanie na pozycje głównego bohatera półmiska wikipedia.pl
Karbowane ozdobne liście w odcieniach jasnej i ciemnej zieleni aż po fioletowe nader często umiejscawiają jarmuż na półmiskach w charakterze dekoracji. I trudno stwierdzić, że niesłusznie, bo faktycznie jest piękny. Rzecz w tym, że prócz urody jarmuż poszczycić się może wyjątkowo bogatym życiem wewnętrznym. Wartości odżywcze jarmużu

Wartości odżywcze jarmużu nakazywałyby go przesunąć zdecydowanie na pozycje głównego bohatera półmiska. Jest nie tylko pożywny, dzięki sporej zawartości białka, ale bogactwo witamin (szczególnie C i K), a także soli mineralnych (w tym żelaza) i antyoksydantów (sulforafanu, karotenoidów) czynią z niego niemal lekarstwo. Warto więc sięgać po niego jak najczęściej, by odżegnać od siebie widmo wielu ciężkich chorób, w tym nowotworowych.

 

Na co pomaga jarmuż?

 

Sulforafan, silny przeciwutleniacz o właściwościach antynowotworowych występuje również w brokułach i innych warzywach kapustnych. Regularne dostarczanie go do organizmu pomoże uchronić przed nowotworami jelita grubego, płuc, czy prostaty. Co ciekawe, sulforafan niszczy też bakterie helicobacter pylori, odpowiedzialne za powstawanie wrzodów.

Innym składnikiem, któremu przypisuje się właściwości antynowotworowe są karotenoidy. Te przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jamy ustnej, krtani, przełyku, a także pęcherza moczowego. Nie należy też zapominać o witaminie K, hamującej rozwój nowotworów piersi, jajników, okrężnicy, czy wątroby. Witamina K wpływa też na właściwą krzepliwość krwi.

 

Jak  hodować jarmuż?

 

Jarmuż to bardzo wdzięczna roślina ogrodowa. Prostota jego uprawy opiera się wręcz o banał. Najbardziej kłopotliwy jest początek, bo na ogół uprawia się go z rozsady, choć można wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu od czerwca do lipca. Rozsadę przygotowujemy w maju lub czerwcu, a po siedmiu tygodniach, czyli w okolicach sierpnia wysadzamy rośliny do gruntu w rozstawie 50x50 cm. Jedyne, czego jarmuż nie lubi to gleby podmokłe oraz piaszczyste i kwaśne.

 

Zobacz koniecznie:  Czystek-cudowne zioło. Działa zbawiennie na nasz organizm. Na co pomaga?

Nie powinno się go też sadzić po innych kapustowatych, choć całkiem nieźle radzi sobie z męczącymi je chorobami i szkodnikami. Jarmuż lubi sąsiedztwo fasolki, koperku, cebuli, sałaty, marchwi i szpinaku i dobrze rośnie na stanowiskach, na których były uprawiane te właśnie rośliny. Niebanalna uroda sprawia, że można go sadzić w bardziej reprezentatywnych miejscach ogrodu, nawet na rabatach.

Kędzierzawe liście jarmużu można zbierać już od wczesnej jesieni, ale smaczniejsze i delikatniejsze stają się po przemarznięciu, dlatego najlepiej ze zbiorem poczekać do pierwszych przymrozków. Wystarczającą osłoną przed mrozem stanowi dla jarmużu warstewka śniegu, jeśli jednak w bezśnieżną pogodę zaczną się silniejsze mrozy, rośliny należy okryć agrowłókniną lub – lekko – słomą.
Zbiera się zawsze najstarsze, dolne liście jarmużu – ciemniejsze, bogatsze w witaminy i mikroelementy. Zbiór trwa nawet przez całą zimę, a wiosną – niespodzianka – z dolnej części łodyg wybijają młode pędy. Bo jarmuż to roślina dwuletnia. W drugim roku kwitnie.

 

Potrawy z jarmużu

 

Penne z jarmużem i czosnkiem

Składniki:

 liście jarmużu 
ząbki czosnku, opcjonalnie niewielka cebula 
śmietana
sól i pieprz
parmezan

Na patelni podsmażamy posiekany czosnek z cebulką, dodajemy pokrojony jarmuż i smażymy kilka minut. Dodajemy śmietanę, doprawiamy, posypujemy parmezanem. Na patelnię wrzucamy ugotowany makaron, mieszamy i... na talerz.

 

Chipsy z jarmużu jako Zdrowa przekąska

Modna ostatnio i banalnie prosta w przygotowaniu przekąska. Liście jarmużu myjemy i osuszamy, odcinamy od twardego środka i tniemy lub rwiemy na niewielkie kawałki. Smarujemy w obu stron oliwą doprawioną wedle gustu solą, zmiażdżonym czosnkiem, ziołami i wkładamy na wyłożonej papierem blasze do nagrzanego do ok 200 stopni piekarnika. Pieczemy 3–5 minut. Wyciągamy chrupiące, pachnące ziołami. Pyszne. Trzeba tylko uważać, bo jarmuż łatwo się przypala.

 

 

Więcej przepisów na: regiodom.pl

Joanna Turakiewicz, regiodom.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jarmuż przeżywa renesans. Zdrowy i łatwy w uprawie [PRZEPISY] - Dziennik Bałtycki