Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Gliwicka Piesza Pielgrzymka dotarła do Częstochowy. Wędrowcy pokonali przeszło 100 kilometrów

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pielgrzymi z Gliwic dotarli do Częstochowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pielgrzymi z Gliwic dotarli do Częstochowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę / FB
376. Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pielgrzymi idący do sanktuarium Matki Boskiej w Częstochowie przeszli ponad 100 km. Zwieńczeniem ich wędrówki jest msza święta z udziałem biskupa Jana Kopca na wałach na Jasnej Górze, zaplanowana na sobotę 20 sierpnia o godz. 15:30.

Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do Częstochowy

Trasa, którą pokonali pielgrzymi miała swój początek w Kuźni Raciborskiej. Prowadziła przez Gliwice, Tworóg i Koszęcin, aż do Częstochowy. Na dalszych etapach, do maszerujących dołączały kolejne grupy z okolicznych miejscowości – Toszka, Tarnowskich Gór i okolic Lublińca.

Jak piszą organizatorzy, tradycja kultu Matki Bożej Jasnogórskiej na Ziemiach Gliwickich praktykowana jest od wieków. Najstarsza udokumentowana gliwicka pielgrzymka do Sanktuarium w Częstochowie odbyła się we wrześniu 1626 roku. Mieszkańcy miasta dziękowali wtedy za uratowanie miasta, które było oblegane przez wojska duńskie podczas trwającej wojny. Według przekazów wojska najeźdźcy miały znaczącą przewagę, a miasto było bez szans na obronę. Mieszkańcom pozostało zaufanie sile wyższej, złożone zostały śluby, że jeżeli Matka Boska ocali miasto, Gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. Wedle miejskich przekazów, Maryja miała rozłożyć nad miastem swój płaszcz, tym samym chroniąc je, a wroga zmuszając do ucieczki. To wydarzenie zapoczątkowało coroczne pielgrzymki do Częstochowy.

Tradycji nie przerwał ani zakaz władz państwowych oraz szczerzący się w okolicach Gliwic ewangelicyzm. Pielgrzymom nie stanęła również na przeszkodzie pandemia Covid-19 w latach 2020-21.

- We właściwym przeżywaniu pielgrzymki pomaga bogaty program religijny. Każdego ranka pielgrzymi gromadzą się na Eucharystii, a w czasie pielgrzymowania odmawiane są Godzinki, Różaniec, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ponadto o pogłębianie wiary pielgrzymów dbają Księża, którzy prowadzą tematyczne konferencje – czytamy na stronie internetowej Pielgrzymki Gliwickiej.

Tradycyjnie w piątki we wszystkich grupach pielgrzymów odprawiana jest Droga Krzyżowa. Wędrówka każdego dnia kończy się wieczornym nabożeństwem, podczas którego uczestnicy dziękują sobie za wspólne pielgrzymowanie, podejmowany trud i umartwienia. Dla pielgrzymujących wiernych jest to również okazja do przeprosin za wszelkie niedociągnięcia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera