MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra na przestrzeni ostatnich 20 lat. Klasztor odwiedzali papieże, prezydenci, premierzy i inne znane osoby

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Klasztor jeszcze przed remontem przeprowadzonym w latach 1999-2000, który oczyścił z osadów jasnogórską wieżę
Klasztor jeszcze przed remontem przeprowadzonym w latach 1999-2000, który oczyścił z osadów jasnogórską wieżę arc Dziennika Zachodniego
Przez ostatnie 20 lat do klasztoru na Jasnej Górze przybywały nie tylko osoby prywatne i pielgrzymi, ale i ważne osobistości z Polski i świata. Jasną Górę odwiedzili w tym czasie dwaj papieże, prezydent, premierzy i byli premierzy. Podczas koncertów organizowanych na błoniach klasztornych, wystąpiły tu takie gwiazdy jak Daniel Olbrychski, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Mietek Szcześniak, czy Halina Frąckowiak.

Jasna Góra to miejsce pielgrzymowania ludzi z Polski jak i z zagranicy. Przez ostatnie 20 lat co roku klasztor odwiedzało od 3 do 4,5 mln gości. Wyjątkiem był czas pandemii, ale już w 2021 roku wizyt było coraz więcej (1,6 mln). Dla przykładu w 2001 roku sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 74 krajów świata - z U.S.A. - 956 grup (23.348 osób), Niemiec - 664 (17.613), Włoch - 579 (5.834), Francji - 185 (4.845), Hiszpanii - 181 (4.628), czy Austrii -158 (3.978).

W tym czasie Jasna Góra przeszła też poważne remonty. Najpoważniejszy i najbardziej spektakularny odbył się w latach 1999 - 2000, kiedy to dokonano oczyszczenia elewacji jasnogórskiej wieży i spod brudu udało się wydobyć bijący po oczach blask jasnego piaskowca. W późniejszych latach klasztor był sukcesywnie remontowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyremontowano Kaplicę Matki Bożej, wymieniono miedziany dach nad bazyliką, odrestaurowano organy i odnowione salę rycerską.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ważne uroczystości i wydarzenia

Jak przez wieki, tak i w ostatnim 20-leciu klasztor był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Jednym z nim dla wielu Polaków była śmierć papieża Jana Pawła II 2 kwietnia 2005. Tak opisywały to wydarzenie jasnogórskie media:

- Żałośnie i nadzwyczajnie długo biły w nocnej ciszy wieczoru wszystkie dzwony jasnogórskie. Rozdzwoniły się w niecałe pół godziny po zakończeniu modlitwy Apelu Jasnogórskiego przed Cudownym Obrazem. Wtedy, kiedy już zakończyła się transmisja wzruszającego Apelu, kiedy ponad tysięczna rzesza ludzi wracała z Jasnej Góry do domu. Ich głos niósł wszystkim bolesną wiadomość - zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II.

Także w 2005 obchodzono 350-lecie obrony Jasnej Góry. Z tego powodu 3 maja zorganizowano widowisko batalistyczne w wykonaniu Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei 11 września tego samego roku odbył się koncert-przedstawienie Częstochowska Victoria przy współudziale Telewizji Polskiej, w którym wystąpili m.in.: Krystyna Feldman, Anna Seniuk, Daniel Olbrychski, Maciej Kozłowski, Paweł Kukiz, Natalia Kukulska, Arka Noego, aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Ostatnia duża impreza plenerowa pod Jasną Górą odbyła się w sierpniu 2021 roku z okazji obchodów 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie w 1991 roku.

Papieże i prezydenci na Jasnej Górze

Sanktuarium na Jasnej Górze odwiedziło dotychczas trzech papieży: św. Jan Paweł II aż sześciokrotnie (ostatni raz w 1999 roku), Benedykt XVI i Franciszek, m.in. ofiarując swoje dary. Wizyty papieży zawsze gromadziły na jasnogórskich błoniach setki tysięcy ludzi, którzy wylewali się Aleją Sienkiewicza i Parkami aż do III Alei NMP. Na Jasnej Górze gościli też prezydenci Polski, w ostatnich latach byli to m.in. w 2015 Bronisław Komorowski, później kilkukrotnie czynił to prezydent Andrzej Duda (ostatnio w 2021 roku). Głowy państwa często odwiedzały Jasną Górę podczas dorocznych dożynek i wystawy rolniczej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera