Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra skomentowała decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji: Dziękujemy Bogu

RED
Jasna Góra skomentowała decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji
Jasna Góra skomentowała decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji arc
Paulini z Jasnej Góry skomentowali w mediach społecznościowych czwartkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Klasztor podziękował za ten wyrok.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodny z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał. Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu.

Warszawa: Nocny protest kobiet przeciwko zakazowi aborcji [Z...

Jasna Góra dziękuje za taki wyrok TK

Na oficjalnym profilu klasztoru jasnogórskiego na Twitterze pojawił się lakoniczny komunikat nawiązujący do wyroku trybunału:

Razem z Jasnogórską Maryją dziękujemy Bogu za wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym uznał on, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP.

Pod postem pojawiło się mnóstwo krytycznych komentarzy internautów w stosunku do takiej wypowiedzi.

- Dziękujemy? Z Maryją? Maria była matką! Tylko ona wie ile sama musiała się nacierpieć. Tylko ona wie jak być kobietą. Wierze, że sama nr chciałaby sprawiać bólu innym kobietom. Kto z Was nosił pod sercem dziecko 9 miesięcy, które skazane było na śmierć? Maryja tak...ona rozumie... - napisała jedna z komentujących.

- Rozumiem że całe pieniądze jakie przejadacie za nic nie robienie, teraz, w 100% przekazujecie na rzecz dzieci chorych i ich rodziców czy tak? - napisał komentujący.

Decyzja trybunału i protesty społeczne

Według wnioskodawców, tzw. aborcja eugeniczna, czyli z przesłanek embriopatologicznych - przeprowadzana w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu - może być niezgodna z polską konstytucją. Jest to jedna z trzech sytuacji w polskim prawie, która dopuszczała przerwanie ciąży.

Trybunał rozpatrywał wniosek pełnym składzie. Posiedzeniu przewodniczyła prezes TK sędzia Julia Przyłębska, która objęła stanowisko z nominacji PiS. Rozprawa odbywała się bez udziału publiczności.

Nie przeocz

Zgodnie z ustawą z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w Polsce dostęp do legalnej aborcji możliwy, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego).

Decyzja trybunału wywołała nocne protesty w Warszawie. Liczne manifestacje zapowiedziano także w miastach w województwie śląskim m.in. w Katowicach i Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera