Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra: Wielki remont [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Na Jasnej Górze znów prowadzone są prace remontowe. Poprzednio przeprowadzono renowację bazyliki, przy okazji odkrywając niezwykłe ślady z historii sanktuarium.

- Podjęliśmy prace konserwatorsko-budowlane na Jasnej Górze w ramach umowy, którą podpisaliśmy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z dotacją unijną -informuje ojciec Czesław Brud, administrator klasztoru na Jasnej Górze. - Dotacja obejmuje pięć zadań. Pierwsza rzecz, którą już realizujemy, to zmiana nawierzchni i izolacji nad Salą Papieską. Od wielu lat była nieczynna, a jest bardzo potrzebna Jasnej Górze. Na tej sali organizowanych było wiele spotkań, konferencji, sympozjów.

Przed główną bramą prowadzącą na Jasną Górę trwają prace związane z przeniesieniem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Zostanie on przesunięty poza chodnik i usytuowany na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Wyremontowane zostaną także kamienne schody po lewej stronie dziedzińca. Na wały prowadzą tymczasowe schody drewniane . Prace są zakrojone ma wielką skalę. Paulini nazwali projekt “Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Chcą dzięki nim uczynić zabytki jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla pielgrzymów i turystów. Opis wniosku złożonego w urzędzie marszałkowskim mówi o pracach budowlano-konserwatorskich w Kaplicy Matki Bożej, w Sali Zgromadzeń im. Jana Pawła II, na wałach, w budynku klasztornym, w hospicjum, w Pokojach Królewskich, w czworoboku budynków zwanym Starym Światem.

Prace mjaą kosztować 20 mln zł. Z tego 17 mln zł to dotacja unijna. Prowadzone są także parace na wieży, ale te nie są już finanspowane z unijnej dotacji. Trwa także remont kaplicy Piusa X w krużgankach Wieczernika. Są w niej przechowywane komunikanty, a remont ma usprawnić przechodzenie księży z komunią do wiernych zgromadzonych przed szczytem

Prace przy murach obronnych sanktuarium to renowacja integralnej części twierdzy. “Fortalitium Marianum” - tak nazwał twierdzę jasnogórską w 1639 r. król Władysław IV Waza. Jego zabiegi, mające na celu ufortyfikowanie klasztoru jasnogórskiego, były kontynuacją starań ojca i poprzednika na tronie - Zygmunta III Wazy. To on zapoczątkował wznoszenie twierdzy w 1620 r.

Były plany, by poprawić umocnienia. Na zachód od klasztoru miała powstać twierdza połączona z fortecą przez podwójny wał obronny, przez które można było prowadzić ogień.

Nic z tego nie wyszło. W 1813 r. car Aleksander I wydał rozkaz zburzenia murów twierdzy. Spędzono z wiosek ponad 2 tysiące chłopów, którzy rozebrali mury. Zachował się fragment dawnych obwarowań - Bastion św. Rocha. To właśnie tam z myślą o turystach powstała wystawa historyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!