Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębianie maszerowali dla Ukrainy. Mieszkańcy wyrazili w ten sposób solidarność z narodem ukraińskim. Potępili rosyjską agresję

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Mieszkańcy Jastrzębia pokazali swoje wsparcie dla Ukrainy.
Mieszkańcy Jastrzębia pokazali swoje wsparcie dla Ukrainy. Piotr Chrobok
Grupa około trzydziestu mieszkańców Jastrzębia-Zdroju przemaszerowała przez miasto, wyrażając w ten sposób swoje wsparcie dla Ukrainy. Solidarnościowy marsz miał pokazać polsko-ukraińską jedność. Jastrzębianie okazali ją między innymi niosąc Polską i Ukraińską flagę.

Jastrzębianie maszerowali dla Ukrainy. Mieszkańcy wyrazili w ten sposób solidarność z narodem ukraińskim. Potępili rosyjską agresję

Jastrzębie Zdrój i jego mieszkańcy są z Ukrainą. Swoją solidarność jastrzębianie wyrazili podczas marszu dla Ukrainy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, w tym również władze miasta. Na znak jedności polsko-ukraińskiej nieśli ze sobą dwie duże rozciągnięte flagi Polski i Ukrainy. W rękach trzymali też narodową flagę Ukrainy w mniejszej wersji, a w kurtkach mieli wpięte niebiesko-żółte przypinki.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wśród maszerujących była między innymi pani Aneta, która na przemarsz zabrała ze sobą swojego syna, Sławka. Jak mówiła to mały gest, którym mogła pokazać, że wspiera Ukrainę.

- Skoro mogę coś zrobić, to czemu się nie przejść - wyjaśnia jastrzębianka, dodając, że chciałaby robić więcej, ale to nie zawsze jest możliwe. Obecność syna tłumaczyła z kolei koniecznością wpajania młodym dobrych wzorców. - Trzeba uczyć dzieci od młodych lat, że należy pomagać - zaznaczyła.

Wśród osób, które wzięły udział w marszu byli także Ukraińcy, którzy w Jastrzębiu znaleźli schronienie przed wojną. Obecna ze swoim synem była pani Inna. Ukrainka nie kryła wdzięczności dla Polaków za okazywane wsparcie.

- Naprawdę dużo to dla nas znaczy - mówiła pani Inna, która do Jastrzębia uciekła z dwójką dzieci: kilkuletnim Wołodymyrem i starszym Żenią.

Solidarnościowy przemarsz, którego trasa wiodła spod siedziby Urzędu Miasta przy na plac im. WOŚP - i wynosiła około kilometr - był nie tylko wyrazem jedności Jastrzębia z Ukrainą. był również formą sprzeciwu wobec działań wojennych Rosji.

Wprawdzie marsz nie przyciągnął zbyt wielu mieszkańców, to gotowości do pomocy Ukrainie jastrzębianom nie można odmówić. Mieszkańcy Jastrzębia licznie włączyli się w pomocowe zbiórki, a wielu prywatnie przyjęło już w swoich domach kilkuset obywateli Ukrainy.

- Na ten moment mamy w Jastrzębiu zarejestrowanych około 800 uchodźców z Ukrainy. 20 z nich przebywa w miejskich obiektach. Pozostali w prywatnych domach i mieszkaniach jastrzębian - wylicza Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Marsz jedności z Ukrainą był tylko jednym z działań solidarnościowych w Jastrzębiu. Tuż po przemarszu jastrzębian pod kino "Centrum", na placu im. WOŚP odbyły się koncerty, które także miały na celu zsolidaryzowanie się z narodem ukraińskim.

Na scenie wystąpili lokalni artyści: zespoły Batna, Stonehenge i Big Band JSW. Dodatkowo odbyły się pokazy tańca irlandzkiego, a próbkę swoich możliwości zaprezentowały sekcje wokalne. Nie zabrakło też animacji dla najmłodszych.

Przez cały czas trwania koncertów zbierano też pieniądze na rzecz Ukrainy. W ich zbiórkę włączyły się jastrzębskie kluby sportowe, które przekazały na licytacje atrakcyjne w oczach fanów gadżety, takie jak: koszulki meczowe piłkarskiego GKS-u i hokejowego JKH GKS-u oraz piłka do siatkówki Jastrzębskiego Węgla. Na wszystkich z nich widniały podpisy zawodników.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera