Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: 90 lat temu otwarto wspaniałe sanatorium im. J. Piłsudskiego ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Jastrzębie: 90 lat temu otwarto wspaniałe sanatorium im. J. Piłsudskiego
Jastrzębie: 90 lat temu otwarto wspaniałe sanatorium im. J. Piłsudskiego Narodowe Archiwum Cyfrowe
Otwarcie momumentalnego sanatorium i. Józefa Piłsudskiego - w którym dziś mieści się szpital dziecięcy – miało miejsce dokładnie 14 października 1928 r. To była niezwykle ważna uroczystość, z udziałem władz krajowych i wojewódzkich – co widać na zdjęciach, które odkryliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Tutaj trafiali na leczenie uczestnicy powstań śląskich i wojen niepodległościowych. Zobaczcie unikatowe zdjęcia!

Jastrzębie: 90 lat temu otwarto wspaniałe sanatorium im. J. Piłsudskiego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Zapraszamy do podróży w czasie – cofnijmy się dokładnie o 90 lat – do 1928 roku. Spójrzcie, jak wówczas wyglądało Jastrzębie z lotu ptaka – nad uzdrowiskową miejscowością górował wspaniały budynek z ogrodem – Sanatorium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wejdźmy na jego otwarcie...

Otwarcie budynku - w którym dziś mieści się szpital dziecięcy – miało miejsce 14 października 1928 r. To była niezwykle ważna uroczystość – co widać na zdjęciach, które odkryliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

W otwarciu – podczas którego przygrywała orkiestra dęta – wzięły udział władze wojewódzkie z wojewodą Grażyńskim na czele – który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Sanatorium mogło przyjąć 100 chorych umieszczonych w 37 pokojach, a w budynku znalazły się także mieszkania dla urzędników, zarządu i służby, co dawało w sumie 100 pomieszczeń. Wszystkie pokoje zaopatrzone były w łazienkę z zimną i ciepłą wodą oraz w elektryczność. Do dyspozycji gości była biblioteka z czytelnią oraz pokój towarzyski – informuje Dariusz Mazur, jastrzębski historyk.

W jego opracowaniu czytamy, że z wygód tych w pierwszym rzędzie mogli korzystać uczestnicy powstań śląskich i wojen niepodległościowych, którzy w walkach o wolną Ojczyznę postradali zdrowie. W czasie wojny był tam szpital wojskowy, a po wojnie – z początku sanatorium, a od 1952 roku - wojewódzki szpital dla dzieci niepełnosprawnych, funkcjonujący do dziś.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Flyspot Katowice w najnowszym programie Katarzyny Kapusty "Tu byłam"

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera