Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie. Powstał wyjątkowy mural 3D. Upamiętnia podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Mural obok placu im. WOŚP wpisuje się w jastrzębski Szlak Wolności.
Mural obok placu im. WOŚP wpisuje się w jastrzębski Szlak Wolności. UM Jastrzębie
Być może najważniejsze wydarzenie w historii Jastrzębia-Zdroju, jakim było podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego, zostało kolejny raz upamiętnione. Na placu im. WOŚP w Jastrzębiu powstał mural Porozumienia Jastrzębskiego. - Mural jest wyrazem hołdu wydarzeń sierpnia 1980 roku - mówią władze Jastrzębia.

W Jastrzębiu upamiętniono historyczne wydarzenia. Na placu im. WOŚP powstał mural nawiązujący do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Jest wyjątkowy i przypomina o wyjątkowych wydarzeniach. Chodzi o mural, który powstał w Jastrzębiu. Na terenie tamtejszego placu im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstało poziome malowidło 3D. Już to stanowi o jego niezwykłości, ponieważ wykonanie muralu w tej formie, oznacza, że znajduje się on na ziemi i dzięki złudzeniu optycznemu, sprawia wrażenie, jakby wchodził w jej głąb, do wnętrza.

Mural obok placu im. WOŚP wpisuje się w jastrzębski Szlak Wolności.
Mural obok placu im. WOŚP wpisuje się w jastrzębski Szlak Wolności. UM Jastrzębie

A wspomnieniem jakich wyjątkowych wydarzeń jest nowy jastrzębski mural? Porozumienia Jastrzębskiego. To właśnie podpisanie - choć w nieco nieoczywistej formie - tego dokumentu upamiętnia naziemny malunek.

- Mural symbolicznie przestawia wnętrze kopalni węgla kamiennego. Wewnątrz widzimy dwóch strajkujących górników z hasłem "Zwyciężymy! Jastrzębie-Zdrój 1980" oraz „Solidarność”. Jest on wyrazem hołdu wydarzeń sierpnia 1980 roku, zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Nowe malowidło już na chwilę po jego odsłonięciu zebrało pozytywne opinie mieszkańców. Jastrzębianie, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli o jego powstawaniu - miejsce, gdzie malowano mural zostało osłonięte namiotem - są nim wręcz zachwyceni.

"Piękny mural. Brawo dla autorów", "Super", "Trzeba przyznać, piękny" - komentowali powstanie muralu w mediach społecznościowych mieszkańcy Jastrzębia.

Stworzenie muralu na placu im. WOŚP to nie pierwsze w mieście nawiązanie do przełomowych historycznych wydarzeń, którymi było podpisanie w Jastrzębiu Porozumienia pomiędzy strajkującymi robotnikami a komunistycznymi władzami PRL-u. Wydarzenia z 3 września 1980 roku upamiętnia... inny mural. Znajduje się on nieopodal nowego malowidła, na jednym z bloków przy ul. Śląskiej. Na jego bocznej ścianie stworzono mural z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Nowy mural nie jest pierwszym, podkreślającym górniczy charakter Jastrzębia. O tym "mówi" też malowidło na ścianie amfiteatru w Jarze Południowym.

Jednocześnie przedstawiający podziemia kopalni mural jest też nowym punktem na trasie funkcjonującego już w Jastrzębiu od pewnego czasu Szlaku Wolności. To miejski produkt turystyczny, dzięki któremu odwiedzający Jastrzębie będą mogli je zwiedzić i poznać jego historię. Na jego trasie znajdują się Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, kościół "na górce", Łaźnia Moszczenica, a od teraz też jego częścią jest mural na placu WOŚP.

Już teraz wiadomo też, że nie jest to ostatni punkt Szlaku Wolności. Powstanie kolejnych zapowiedziała prezydent Anna Hetman.

- Na Szlaku Wolności będą się pojawiały nowe punkty nawiązujące i upamiętniające lata 80., strajki górników, a przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach - wyjaśnia prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Następne upamiętniające Porozumienie Jastrzębskie malowidło, oprócz bycia punktem na Szlaku Wolności, jest też częścią innego szlaku. Mural powstał jako produkt turystyczny "Szlak murali pogranicza", w ramach którego powstaną jeszcze dwa inne murale. Będą się one znajdowały w Czechach, a dokładnie w Karwinie. Jak na razie nie wiadomo jednak, jaka będzie ich tematyka.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera