Jastrzębie składa hołd górnikom w nietypowy sposób. Nietypowy, olbrzymi mural na 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Mural to hołd złożony górnikom, którzy dokładnie 40 lat temu walczyli o naszą wolność. Wywalczyli wolne soboty i niedziele, w zakładach pracy zniesiono czterobrygadowy system pracy, który niszczył więzi rodzinne. Wówczas górnicy pracowali non stop, świątek, piątek, czy niedziela, w końcu powiedzieli dość. Dzięki ich strajkowi pylicę płuc zaliczono do chorób zawodowych, wywalczyli też wcześniejszą możliwość odejścia na emeryturę.
I właśnie te zasługi przypomniano - w formie obrazkowej - na olbrzymim muralu, który już w pełnej krasie można podziwiać na bloku przy ulicy Śląskiej. Obraz jest wysoki na 16, a szeroki na 10 metrów - jest doskonale widoczny z Alei Piłsudskiego.
Przypomnijmy, 28 sierpnia 1980 r. – jako pierwsza w Jastrzębiu Zdroju – zastrajkowała kopalnia „Manifest Lipcowy”. Za nimi poszły następne kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przy „Manifeście Lipcowym” powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jarosław Sienkiewicz. Strajki w Jastrzębiu dotyczyły nieprawidłowości w organizacji pracy w górnictwie, ale miały także charakter solidarnościowy z protestującym Wybrzeżem.
2 września jastrzębski MKS rozpoczął negocjacje z komisją rządową, które trwały zaledwie kilka godzin. 3 września o 4 nad ranem zawarto porozumienie z władzami, które było trzecim po szczecińskim i gdańskim. Zapisano w nim m.in. poparcie 21 postulatów gdańskich, zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie, wprowadzanie wolnych sobót od początku 1981 r.
Projekt muralu został wyłoniony spośród 200 zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu. O jego wyborze zadecydowało jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Adama Pociechy z katowickiego Akademii Sztuk Pięknych
Autorką grafiki, która właśnie malowana jest na jednym z bloków przy ulicy Śląskiej, jest Ewa Podlodowska - wyjaśnia Łukasz Parylak z jastrzębskiego magistratu.
reklama
- Zależało nam na tym, by wybrać grafikę, która jak najpełniej pokaże, czym było Porozumienie Jastrzębskie. Zwyciężył projekt nieoczywisty, ale równocześnie zawierający mnóstwo symboli. Wierzę, że dzięki niemu ożyje pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat - podkreśla prezydent Anna Hetman.
W konkursie na projekt muralu jury przyznało również wyróżnienia. Otrzymali je: Jacek Zwolski, Rafał Roskowiński, Dominika Płaszewska, Joanna Żybul, Marcin Tybuś, Marcin Czaja, Michał Polaczek, Piotr Topczyłko, Marek Głowacki i Rafał Herman.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?