Nasza Loteria

Jastrzębie składa hołd górnikom. Olbrzymi mural powstał na 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Olbrzymi mural  powstał na 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Olbrzymi mural powstał na 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego Łukasz Parylak, UM
Ma 16 metrów wysokości, 10 metrów szerokości. Widać go dokładnie z ulicy Piłsudskiego - głównej arterii miasta, którą codziennie przejeżdża tysiące kierowców. Mural przypomina, czego 40 lat temu dokonali górnicy z Jastrzębia podczas strajków.

Jastrzębie składa hołd górnikom w nietypowy sposób. Nietypowy, olbrzymi mural na 40-lecie podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Mural to hołd złożony górnikom, którzy dokładnie 40 lat temu walczyli o naszą wolność. Wywalczyli wolne soboty i niedziele, w zakładach pracy zniesiono czterobrygadowy system pracy, który niszczył więzi rodzinne. Wówczas górnicy pracowali non stop, świątek, piątek, czy niedziela, w końcu powiedzieli dość. Dzięki ich strajkowi pylicę płuc zaliczono do chorób zawodowych, wywalczyli też wcześniejszą możliwość odejścia na emeryturę.

I właśnie te zasługi przypomniano - w formie obrazkowej - na olbrzymim muralu
, który już w pełnej krasie można podziwiać na bloku przy ulicy Śląskiej. Obraz jest wysoki na 16, a szeroki na 10 metrów - jest doskonale widoczny z Alei Piłsudskiego.

Przypomnijmy, 28 sierpnia 1980 r. – jako pierwsza w Jastrzębiu Zdroju – zastrajkowała kopalnia „Manifest Lipcowy”. Za nimi poszły następne kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przy „Manifeście Lipcowym” powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jarosław Sienkiewicz. Strajki w Jastrzębiu dotyczyły nieprawidłowości w organizacji pracy w górnictwie, ale miały także charakter solidarnościowy z protestującym Wybrzeżem.

2 września jastrzębski MKS rozpoczął negocjacje z komisją rządową, które trwały zaledwie kilka godzin. 3 września o 4 nad ranem zawarto porozumienie z władzami, które było trzecim po szczecińskim i gdańskim. Zapisano w nim m.in. poparcie 21 postulatów gdańskich, zniesienie 4-brygadowego systemu pracy w górnictwie, wprowadzanie wolnych sobót od początku 1981 r.

Projekt muralu został wyłoniony spośród 200 zgłoszonych do ogólnopolskiego konkursu.
O jego wyborze zadecydowało jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Adama Pociechy z katowickiego Akademii Sztuk Pięknych
Autorką grafiki, która właśnie malowana jest na jednym z bloków przy ulicy Śląskiej, jest Ewa Podlodowska - wyjaśnia Łukasz Parylak z jastrzębskiego magistratu.
reklama

- Zależało nam na tym, by wybrać grafikę, która jak najpełniej pokaże, czym było Porozumienie Jastrzębskie. Zwyciężył projekt nieoczywisty, ale równocześnie zawierający mnóstwo symboli. Wierzę, że dzięki niemu ożyje pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat - podkreśla prezydent Anna Hetman.

W konkursie na projekt muralu jury przyznało również wyróżnienia.
Otrzymali je: Jacek Zwolski, Rafał Roskowiński, Dominika Płaszewska, Joanna Żybul, Marcin Tybuś, Marcin Czaja, Michał Polaczek, Piotr Topczyłko, Marek Głowacki i Rafał Herman.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni